Třeboň, vyhledávaný cíl turistů při návštěvě jižních Čech

Vedle světově proslulého Českého Krumlova je Třeboň velmi oblíbeným cílem nejen českých, ale i zahraničních návštěvníků. A není se čemu divit. Třeboň je krásné a pečlivě udržované město plné historických památek, turistických atrakcí a kulturních festivalů. Vedení města velmi dbá na propagaci. Na náměstí funguje Turistické informační centrum, na každém kroku lze narazit na informační cedule.

Za historickými památkami v centru

Nejvýraznější památkou je Třeboňský zámek a přilehlý vzorně udržovaný zámecký park. Při procházce historickým centrem se vyplatí zastavit v informačním centru a vyzvednout si průvodce, kde jsou popsány zajímavé historické stavby, včetně dochovaných fotografií a událostí s nimi spojených. Při prohlídce zejména v letním období přijde návštěvníkům vhod občerstvení v mnoha místních kavárnách a restauracích.

Třeboň není pouze centrum

Mnoho historických zajímavostí se nachází i kousek za městem. Do okolí města je možno vydat se pěšky, případně využít turistický vláček.

Schwarzenberská hrobka

Půl hodiny pomalou chůzí po hrázi rybníka Svět leží Schwarzenberská hrobka, obklopená obrovským parkem, jehož udržovaný ráz pozvolna přechází v divočinu. Na samém okraji park tvoří břehy rybníka Svět. Břehy vypadají zarostle a neproniknutelně, přitom však ukrývají úzkou turistickou stezku plnou romantických výhledů na město a okolní krajinu. Samotná hrobka, ukrytá mezi stromy, působí zejména v noci tajemně až mysticky.

Opatovický mlýn

Za další památkou se může návštěvník vypravit po navazující hrázi Opatovického rybníka. Na konci hráze stojí Opatovický mlýn. V současné době zde sídlí Mikrobiologický ústav Akademie věd. Celá budova prošla rekonstrukcí, původní historické prvky byly do značné míry zachovány. Ústav pořádá pro zájemce exkurze, kde se můžou návštěvníci seznámit s historií budovy, ale i se současným výzkumem. Velkou zajímavostí je místní venkovní systém na pěstování zelených řas, zejména chlorelly, která se používá jako doplněk stravy.

Mokré louky a historické seníky

Mokré louky, které se rozprostírají za nádražím, jsou posety malými dřevěnými stavbami. Jedná se o historické seníky, které sloužily k uskladnění sena v době, kdy byla louka podmáčená a seno se nedalo odvézt. Některé seníky jsou zbořené nebo zničené požárem, ale postupně dochází k jejich obnově.

Třeboňské lázně

Třeboňské lázně jsou tvořeny dvěma komplexy. Starší Bertiny lázně se nacházejí v bezprostřední blízkosti centra města. Lázně Aurora se rozkládají na samém okraji města. Jedná se o soubor novodobějších budov obklopených obrovským parkem v přírodní úpravě. Z jedné strany na park navazuje rybník Svět, na konci vzdálenějším od města park plynule přechází v lesní porost a pole.

Na kole mezi rybníky

Třeboňsko je tvořeno soustavou rybníků. K jejich objevování je vhodné využít jízdní kolo buď vlastní, nebo z místní půjčovny. Třeboňsko je rájem cyklistů. Poměrně nenáročný rovinatý terén zvládají i rodiny s menšími dětmi nebo senioři. Cyklisté zde najdou spoustu značených cyklotras vedoucích k památkách i přírodním zajímavostem. Jednou z nejfrekventovanějších tras je cesta k rybníku Rožmberk, kde se dá koupat, občerstvit a samozřejmě i kochat krajinou.

Výlovy rybníků a třeboňští kapři

Výlovy rybníků jsou vyhledávanou turistickou atrakcí, na kterou se sjíždějí místní i turisté ve velkém počtu. Jako občerstvení jsou přímo na hrázi rybníka kromě smažených ryb prodávány kapří hranolky. Jedná se o místní specialitu, která je u návštěvníků velmi oblíbená. Chov kaprů má na Třeboňsku dlouhou a slavnou tradici. Ostatně Třeboňský kapr je uznáno jako ochranné zeměpisné označení.

Třeboňsko je krásné v každém ročním období

Turistická sezona v Třeboni trvá od května do září. V tomto období je Třeboň plná převážně turistů. Podniky na náměstí žijí turistickým ruchem, kulturními událostmi, farmářskými trhy. Nevýhodou je velké množství lidí všude a téměř nemožnost prokličkovat mezi cyklisty. V zimním období ruch utichá, ulice jsou prázdné, restaurace zavřené. Vyprázdní se nejen město, ale i okolní lesy, kempy a penziony. Romantická duše si tak může vychutnat klid, ticho a krásu okolní přírody, poslouchat šumění stromů, pozorovat rákosí ve větru, vnímat křik vodních ptáků. Třeboň je krásná v každém ročním období. Je na každém, aby si vybral, zda mu vyhovuje ruch turistické sezony v létě, a nebo zvolí k návštěvě spíše měsíce podzimní a zimní.