Morbidní cestování: Co je to temná turistika?

Turisté nechodí pouze do Disneylandu nebo zábavních parků, místo toho se vydají na výpravu na místa zničená katastrofou a strašidelných míst, jako jsou například válečné zóny. Jsou to místa masakrů, přírodních katastrof a válek, ale každý rok se tisíce zvědavých lidí shlukují do chudých míst na dovolenou bez hranic. Je to fenomén známý jako „dark tourism“, v českém překladu temná turistika.

Co je temná turistika?

Jednoduše řečeno jsou to turistická místa, která se týkají smrti a dalších nešťastných událostí. Ať už jsou destinace spojeny s předčasným nebo násilným úmrtím, mají tato místa obecně politický nebo historický význam. Vědci se domnívají, že myšlenky turistů směřující k lokalitám, které jsou spojeny se smrtí, jim může pomoci pochopit, jak se tehdy společnost cítila a určitým způsobem je poučit. Ironií je, že temná turistika se zabývá smrtí a umíráním, ale díky své společenské a vědecké studii nám vypráví o životě a žití.

Jaká místa jsou považována za „temná“?

Jsou rozdíly mezi organizovanými „temnými“ turistickými destinacemi, jako jsou koncentrační tábory (např. v Osvětimi), které slouží turistům, aby se dozvěděli o historii druhé světové války, a méně formální místa, jako jsou oblasti ve Fukušimě (tedy místa postižena jadernou katastrofou).

Mezi místa, kde se nachází zvědaví turisté, patří muzea v Kambodži, která vzdělávají turisty o režimu Rudých Khmerů, Hirošimském památníku míru, který dodnes připomíná útok atomové bomby a ničivost jaderných zbraní, a Ground Zero, což je termín používaný pro místo na zemi, kde došlo k výbuchu atomové bomby. Po teroristických útocích 11. září 2001 se tento termín začal používat v oblasti Dolního Manhattanu zasaženou zhroucením budov Světového obchodního centra, tzv. „dvojčat“.

  • Odhaduje se, že asi 1.7 milionů lidí bylo zabito během režimu Rudých Khmerů v Kambodži, zatímco během měsíce po bombovém útoku na Hirošimu zahynulo nebo umíralo asi 140 000 lidí.
  • Asi 3000 lidí ztratilo život při teroristickém útoku z 11. září 2001 v New Yorku.
  • Ostatní místa jsou však méně formalizovaná, protože turisté často cestují do oblastí, které byly v Iráku zničeny válkou, nebo se odvážili do míst mimo bezpečnou oblast.
  • Jiní cestují do Afghánistánu, Egypta a Iráku navzdory – nebo snad kvůli – nezmapovaným oblastem.
  • Některé odhady ukazují, že 800 000 mezinárodních turistů navštívilo Irák v roce 2013.

Není tento druh cestování trochu kontroverzní?

Některé prvky temné turistiky byly kritizovány, zejména chování turistů na konkrétním místě. Můžeme například zahlédnout usmívající se turisty, kteří si s radostí pořizují „selfie“.

Další místa, včetně oblastí zničených válkou, mohou být pro turisty nebezpečná, což do plánovaného výletu také přináší trochu kontroverze.

Proč lidé navštěvují tato místa?

Vědci uvádí, že i v historii lidé cestovali do míst spojených se smrtí, takže tento koncept cestování není nový. Temný turismus dostal své jméno z toho, že turisté, kteří navštíví místa spadající do tohoto kontextu cestování (ať už spojených se smrtí, katastrofou nebo jsou zdánlivě strašidelná), jsou nějakým způsobem nešťastní a poznamenaní jejich návštěvou. Ne každý je však na návštěvu těchto míst stavěn, záleží na dané typologii konkrétního člověka, jak zvládá emoce apod.

Mnoho lidí je fascinováno hlavně Íránem, Černobylem a Severní Koreou.

Neznámější a nejnavštěvovanější místo Černobyl

Jedním z nejznámějších míst je Černobyl, který je známý svou jadernou havárií 26. dubna 1986, kdy při pokusu došlo k přehřátí a výbuchu reaktoru, při kterém se do ovzduší uvolnily radioaktivní látky, došlo ke kontaminaci okolního prostředí a radioaktivní mrak zasáhl značnou část Evropy. Po havárii bylo okolí, včetně města Prypjať, evakuováno a proměnilo se v zakázanou zónu. Do Černobylu a do Prypjati se můžeme už bez problému vydat skrze organizace, které vytváří zájezdy do těchto oblastí. Nejčastěji to jsou dvoudenní zájezdy, kdy se můžete setkat i s místními obyvateli.

Existují nějaká temná turistická místa ve Velké Británii?

Domov sériových vrahů Freda a Rose Westových byl zničen před dvaceti lety poté, co se v tomto domě nalezla těla devíti mladých žen. Však místo, kde dům kdysi stál, na Cronwell Street v Gloucesteru, se stalo morbidní turistickou atrakcí – tyto uličky údajně navštěvovaly tisíce lidí.