Bezpečné a zodpovědné cestování

Mnoho lidí dnes má velký strach z cestování. Je to buď z důvodu negativních zkušeností známých, nebo masírování televizních médií. Ano, skutečně existují země, kam není radno se vydávat. Avšak jsou tu kvanta zemí, které by se měly navštívit, ale stejně se vám v nich může něco stát. Proto dbejte na svou bezpečnost! Nyní vám poradíme, jak bezpečně cestovat.

Stránky ministerstva zahraničí

Ministerstvo zahraničí pravidelně aktualizuje na svém webu doporučení, týkající se daných zemí. V některých zemích například zuří války, proto je nedoporučováno se tam vypravit. Všechna fakta o současné politické situaci a bezpečí zemi zde najdete.

Vyskytují se zde všechny varovné signály, například válka, různé epidemie nebo nestabilní politická situace. Jedná se o prověřený a pravdivý zdroj, vyplatí se na něj mrknout.

Cestovní pojištění

Nic se vám nikdy na cestách nestalo. Náhoda je blbec, co kdyby se něco stalo a vy byste nebyli pojištění. No průser, jako hrom. Proto vždy dbejte na pořízení kvalitního cestovního pojištění.

Zajistí vám to méně starostí s léčebnými výlohami, zpoždění nebo zrušení letu, nevyužitou dovolenou a plno dalších nepěkných nesnází. Navíc je vždy možné se připojistit, například když někam vyrážíte pracovně.

Dávejte si pozor na dobu, kterou na cestách strávíte, od toho se poté odvíjí výběr pojištění a doba plnění.

Očkování

Věc, se kterou rozhodně nechcete mít problém. Proto využijte veškerých lékařských doporučení, která vám váš ošetřující lékař je nucen sdělit. V Česku existují různé kliniky, kde si můžete nechat udělat celou škálu očkování, které jsou charakteristická pro daný okruh zemí, kam se vydáváte.

Zajisté záleží na typu cesty a lokalitě. Jsou méně či více rizikové země. Proto si vždy dopředu zjišťujte, co vše do dané země potřebujete za očkování. Dbejte hlavně na vyhlášené lokality, jako je třeba Afrika nebo Jižní Amerika. Malárie opravdu příjemná není.

Zeptejte se místních

Zde je třeba zůstat při zemi. Ptejte se místních, zajímejte se, ale ověřujte vše. Místní vám velmi době poradí s místy, která je dobré navštívit, dají vám rady ohledně vybavení, které na tyto úseky budete potřebovat, a dokonce vám řeknou, čeho se vyvarovat.

Pokud vám některou z oblastí, ať už ve městě či kdekoliv jinde silně nedoporučí, poslechněte je. Žijí v zemi dlouho a ví mnohem lépe, co se smí.

Všechny informace si ale prověřte. To, že je někde povolen turismus ještě neznamená, že místní jsou z toho nadšení. A jít na trek na posvátnou horu, kde se na vás budou koukat jako na narušitele, to opravdu za to nestojí.

Itinerář pro vaši rodinu

Doporučuje se nechat někomu známému informace, kde, kdy jedete, a co tam budete dělat. Proč? Z jednoduchého důvodu, vždy se může něco stát, není dobré podceňovat rizika. Takže kdyby se něco stalo, vaši přátele mohou zmobilizovat ambasádu nebo to začít řešit. Nikomu nepřejme problémy na cestách, ale je nutné myslit na všechno.

Peníze

Velmi důležitá věc, kterou si do ciziny berete, jsou peníze. Je třeba si na ně dávat pozor, zejména na ty, které nosíte přes den u sebe. Znáte to, děje se to všude, ve světě i tady u nás. Vždycky se najde nějaký zloděj.

Dbejte tedy preventivně na to, abyste si peníze uschovávali i do nějaké menší krizové peněženky, která bude mimo obsah vašeho hlavního zavazadla. Pokud tuto možnost nemáte, zkuste umístit peněženku do zavazadla tak, aby nebyla na první pohled zřejmá.

Nezapomeňte také na finanční rezervu, se kterou byste ideálně měli cestovat. Obzvláště se pak hodí v případě nenadálých problémů nebo nečekaných výdajů.

A nyní, když jste dostatečné informováni o nástrahách cestování, nezbývá než vyrazit na pořádnou cestu!

Výletu ZDAR!

Autor: Jakub František Koudar