Divoká krása pobřežní Bretaně, zamilujete se na první pohled!

Bretaň, nádherná část severní Francie (i když z tohoto popisu by Bretoncům zatrnulo), Vás chytí do svých osidel od první chvíle. Na její celé prozkoumání musíte mít alespoň tři týdny, za navštívení stojí snad všechna místa na mapě. Přímořská i vnitrozemní. Nejvíce samozřejmě ta, která tam ani uvedena nejsou. Typ na ně dostanete pouze od místních, a to jen pokud jste sympatičtí a francouzsky jste alespoň pozdravili. Někde se totiž domluvíte i anglicky, ale jinde Vám k francouzštině dají na výběr už jen bretonštinu. Lidé jsou však velmi přátelští a opravdu se snaží se s Vámi domluvit, byť i jen „rukama- nohama“.

Máte-li volných jen pár dní, navštivte alespoň kousek severního pobřeží Bretaně, zvládnete tak tu nejtypičtější část této krásné země.

Malá zajížďka

Od nás z České republiky vyrazíte jednoduše přímo na západ, téměř rovnou čarou přes Paříž až na pobřeží Bretaně. Pokud jste ale ještě nikdy nebyli na světově proslulém malém ostrůvku Le Mont St.-Michel, doporučuji si udělat malou zajížďku. Tento ostrůvek, tvořený jen horou s katedrálou na vršku a středověkým městečkem pod ní, patří sice oficiálně ještě Normandii, ale i Bretaň si na něj činí nároky a její historie je s ním úzce spjatá. Turistů je tu sice spousta, ale návštěva opravdu stojí za to. Po zbytek cesty už Vás tak masový turismus nikde nečeká, jednou to tedy přežijete.

Cancale

Pokračovat pak už můžete po pobřežní silnici směrem na St.-Malo. Cestou se zastavte v přímořském městečku Cancale. Pěkně se projdete po obchůdkách na nábřeží, pošlete pohledy a dorazíte po molu až k majáku. Budete-li mít chuť se vykoupat, zkuste místní pláž kousek více na sever. Sevřená mezi skalisky a navštěvovaná pouze místními je ideální pro Váš odpočinek. Přesto i tady můžete vidět zajímavé věci a najít pár mušliček do sbírky. Písek tu přechází v kamínky, zvláště děti si tu vyhrají na Popelku do syta.

St.-Malo

Toto město nesmíte minout. Jeho stará část je celá obehnaná hradbami, projděte si tedy nejen křivolaké uličky, ale vylezte i na tyto mohutné hradby. Dokážete po nich obejít dokola celé město a užijete si krásných výhledů na moře i přilehlou pevnůstku. V místním obchodě si nechte doporučit správnou lahev cidré a s čerstvě naplněnou bagetou projděte hradbami k moři. U pikniku na skále si tu počkejte na západ slunce, v Bretani spadne opravdu přímo do moře.

Cap Fréhel – Fort La Latte

Dalším místem, které určitě navštivte, je maják a jeho okolí na mysu Cap Fréhel. Děti si tu z malých kamenů stavějí své vlastní minimajáky a Vy zatím máte čas nafotit si okolí. Krásné útesy i pevnost Fort La Latte na vedlejším mysu. Ta je sice soukromá, ale přístupná, jen musíte dorazit včas v otvírací době.

St.-Quay-Portrieux

Cestou podél pobřeží Vás jistě bude lákat spousta dalších míst. Za zmínku stojí určitě St.-Quay-Portieux, kde můžete navštívit místní trh, projít se po pobřežní promenádě i vykoupat se na příjemné a čisté městské pláži.

Cote de Granit rose – Plougrescant – Pointe du Chateau – Perros-Guirec

Právě jste dojeli na nejpropagovanější část bretaňského pobřeží, Pobřeží růžové žuly (Cote de Granit rose). Není divu, je opravdu jedinečné. Ohromné zaoblené skály na Vás působí ze všech stran, trošku si připadáte jak Gulliver v zemi obrů. Z Plougrescantu se vydejte až na Pointe du Chateu (výběžek do moře se zámkem na konci), cestou nemůžete minout místní zvláštnůstku – domeček jak z pohádky zaklíněný mezi dvěmi skalami.

Perros-Guires je poslední Vaší zastávkou, pokud se dolů po mapě už chcete stáčet zpět k domovu. Je tu kouzelné koupání a „žulový park“, což je pobřežní pěší cesta mezi úžasnými útvary z oné růžové žuly, vzniklými přirozenou cestou. Něco jako v našem Adršpachu, tady jsou jen skály nižší, oblejší a za souseda mají moře.

Ubytování a jídlo

Obojího je tu dostatek. Ubytování typu chambres d´hotes (obdoba Bed and Breakfast) je tu velmi rozšířené, pro Vás i výhodné. Ceny jsou mírné, exteriéry i interiéry zajímavé a navíc si s majiteli domů můžete večer u vínka vyměnit spoustu užitečných informací.

A hlady tu zcela jistě trpět nebudete. Obchody i trhy jsou plné dobrůtek, stačí k nim pak už jen přidat vínko a výbavu na piknik máte, krásné místo najdete na každém kroku. Restaurací je tu také dost, jídlo je vždy čerstvé – moře bývá za rohem. Nezapomeňte alespoň jednou navštívit klasickou bretonskou palačinkárnu – creperii. Crepes (takové naše palačinky, jen z jiné mouky) se sladkou i slanou náplní už dorazili i k nám. Což je dobře. Originál s příchutí moře je sice originál, ale doma si pak alespoň máte nad čím zavzpomínat.

Možná budete volat domů a dovolenou si prodloužíte, tak se Vám odtud nebude chtít. A to máte za sebou jen malou část celé Bretaně. Pokud to nepůjde, nebojte. Bretaň už Vás chytila a zcela určitě se sem ještě vrátíte.

Krásný průzkum a dostatek času!