Bezpečí na prvním místě! Pár tipů pro sólo cestování

Je vůbec bezpečné cestovat sólo? A pokud ano, jaké jsou způsoby, které vám zajistí bezpečnost na cestách? Zde je postup, jak si udržovat bezpečí během sólového dobrodružství.

  1. Uvědomte si, že „být v bezpečí“ je relativní

Především si musíme pamatovat, že se komukoliv může stát cokoliv, bez ohledu na to, kde na světě se nacházíme. Pokud nevěříte, zapněte si večerní zprávy. Pravděpodobně se i teď ve vašem městě děje několik kriminálních činů. Ať už cestujete s kamarády nebo sami, touláte se v horách po Evropě nebo jen jdete večer na skleničku ve vašem městě, ovládáte pouze sami sebe a ne ostatní. Je to jako řídit auto. Můžete ovládat chování vašeho auta, ale nikdy nemůžete ovlivnit nebezpečí, které může způsobit druhý řidič. Proč se tedy bát jako blázen a omezovat se jen na svou rodnou zem? Sbalte se a běžte!

  1. Ujistěte se, že někdo ví, kde se po celou dobu svého pobytu pohybujete

Vaše máma, váš přítel, váš strýc. Někdo z vašich blízkých by měl vždy vědět o vašem pobytu, když cestujete daleko od domova. Nejlepší je sestavit dokument pro všechny nejbližší, který bude obsahovat vaše letové řády včetně názvu leteckých společností a čísel letů. Dále informace o hotelu, kde budete pobývat, adresu a kontaktní číslo. Může se to zdát velmi nudné a zdlouhavé, ale vaši blízcí budou ujištěni, že vám nic není a tím se budete cítit v pohodě i vy.

  1. Zůstaňte v kontaktu s rodinou a přáteli po dobu cesty

Poskytnutí všech tras a rezervací nestačí. Vždy pamatujte na to, abyste dali ostatním vědět, že jste se přesunuli na jiné místo a že jste v pořádku. Můžete používat například WhatsApp pro zasílání zpráv a abyste zůstali se všemi v kontaktu. Dokud budete mít přístup k Wi-Fi připojení, pak vás to nebude stát vysoké poplatky za telefon. Další možností je Skype, kde vás ostatní mohou i vidět. Bez ohledu na zvolenou metodu ale stále zůstávejte v kontaktu.

  1. Udělejte si kopie důležitých dokumentů

Vždycky se ujistěte, že cestujete s kopií cestovního pasu a řidičského průkazu. Může se totiž stát, že přijdete o kabelku nebo peněženku, kde by byly doklady schovány. Pokud jste ubytováni v hotelu, nechce originály v bezpečí na pokoji a s sebou si vždy vezměte kopie. Pak totiž svoje doklady najdete vždycky tam, kde jste je nechali.

  1. Sbalte si do zavazadla co nejméně věcí

Balení příliš mnoha věcí vás nejen zpomaluje, ale je to také mnohonásobně těžší. Čím méně věcí s sebou vezete, tím jednodušeji se budete rychle pohybovat, pokud dojde k nečekané situaci, ze které je lepší se ihned dostat pryč.

  1. Nestrhávejte na sebe příliš pozornosti

Turisté mohou být vidět i na kilometr daleko. Velké moderní fotoaparáty, mapa v ruce, neklidný výraz, když zjistíte, že jste úplně jinde, než jste měli být. Poslední věc, kterou chcete, je ukázat se v nové zemi s obrovskými kusy drahých šperků. Nejjednodušší způsob, jak nepřilákat nechtěnou pozornost, je nechat tyto věci doma. I když jste zmateni a nevíte kudy kam, dívejte se do mapy, ale také i do svého okolí, tím nebudete vypadat zmateně a zranitelně.

  1. Buďte obezřetní na kapsáře

Předtím, než cestujete do zahraničí, si zjistěte, kde se nejvíce nacházejí kapsáři. V některých částech světa je jich obrovské množství, zejména ve Španělsku. Vždy se ujistěte, že nosíte svou tašku rozepínáním směrem k sobě, abyste cítili své věci. Pro muže bychom doporučovali nenosit věci v zadních kapsách, jak je to zvykem. Kapsáři milují, když nejste obezřetní a dáte si peněženku do zadní kapsy, protože to tak ulehčuje jejich práci.

  1. Najděte si nové přátele, ale buďte opatrní

Je až přímo nevyhnutelné, že si při sólo cestách najdete nové úžasné přátele. V tom je ta krása cestování jedince. Vyjděte si, bavte se a prozkoumávejte s nimi nové věci, ale vždy mějte na paměti, že jste je potkali teprve nedávno. Pokud jdete do baru, nepijte tolik, kolik pijete obvykle doma s příteli, které znáte odjakživa. Vždy si uvědomujte svou situaci a své okolí.

  1. Vždy se řiďte vaším vnitřním instinktem

Ten vás nikdy nebude vést špatně. Pokud se vám něco nezdá, nedělejte to. Pokud se ocitnete v situaci, která je neočekávaná a nemáte dostatek času, odejděte.

  1. Nezapomeňte se bavit!

Neschovávejte hlavu do písku, když se bojíte sólo cestování. Využijte své šance, žijte a užijte si dobrodružství!