6 tipů, které vám ulehčí cestování o Vánocích

Let na Štědrý den může přinášet slevy a jiné výhody. Může to však také znamenat delší přepravní časy a méně možností stravování. Zde se dozvíte, co byste měli vědět před cestováním na Vánoce.

Cestování o prázdninách je často šílené a hektické, je tu však jedna možnost, jak se vyvarovat davům lidí – cestování na Štědrý den, někdy také vtipně nazýváno „Státní svátek židovského cestování“. Cestování v tento den často znamená méně přeplněná letiště a levnější lety. Nicméně to také může znamenat to, že některé letištní obchody jsou zavřené, nebo všechny mimo provoz (např. stravovací zařízení v letištní hale). Zde je pár tipů, které byste měli znát před vycestováním na Vánoce.

  1. Zabalte si své vlastní jídlo.

Ačkoliv jsou letiště a vlaková nádraží na Vánoce otevřená, u restaurací a dalších obchodů to tak být nemusí. Většinu těchto veřejných míst totiž provozují externí majitelé, kteří si sami mohou nezávisle rozhodovat o tom, jestli budou mít otevřeno či nikoliv. Ujistěte se tedy, že máte vlastní jídlo v případě, že budete mít hlad.

  1. Jeďte na letiště či na vlakové nádraží s dostatečným předstihem.

Může se stát, že některé lety se na Vánoce nezpozdí, to samé se však nedá říct o hromadné dopravě k letišti a z letiště, která závisí na upraveném jízdním řádu. Pokud tedy jedete na letiště autobusem či vlakem, dejte si dostatečný časový předstih. Jestli jste si vybrali přepravu taxi službou, proveďte si průzkum sazeb daných společností, protože se na svátky mohou zvyšovat ceny služeb.

  1. Vezměte si s sebou více materiálu na čtení než obvykle.

Zatímco jsou některé letištní prodejny otevřené i na Štědrý den, ostatní být nemusí. Pokud nejsou trafiky otevřené, ujistěte se, že je vaše čtečka knih nabitá knihami, popřípadě máte knížky fyzicky s sebou. Letištní ticho je pak velmi pohodlné na čtení knih a zároveň si zkrátíte čekání.

  1. Sváteční oděv je vítaný, ale ne nutný.

Ačkoliv mnoho lidí pracujících na letištích o svátcích jsou lidé, kteří svátky neslaví, hodně lidem chybí trávení času s jejich nejmilovanějšími. Není neobvyklé vidět letušky a stevardy sladěné do tematického oblečení, takže pokud chcete ukázat svůj oblíbený svetr se Santou, sobem nebo ukázat své rolničkové náušnice, nyní je ten čas!

  1. Mějte při ruce kontakty na zdravotní služby.

Ačkoliv je pro cestovatele 24. prosinec relativně bezpečným a jednoduchým dnem díky nepřeplněnému letišti, je pořád zima, proto může být toto nepříznivé počasí problémem. V případě, že letiště má nedostatečný počet zaměstnanců ve službě, nebo pokud je problém někoho najít na informacích, ujistěte se, že máte při ruce kontakty na zdravotní služby a postupy první pomoci. Vytiskněte si důležitá čísla, která byste v případě nouze potřebovali, případně si je i uložte do telefonu. Neprohloupíte, pokud si uložíte i čísla na hotel a dalších společností.

  1. Buďte milí a možná se dostanete o třídu výš.

Poloprázdná letadla, vlaky a hotely znamenají, že máte ohromné množství šancí vyměnit svou dosavadní třídu či pokoj za lepší. Zeptat se – často je to to jediné, co musíte udělat, a pokud budete milí a zdvořilí k recepční či u letištní brány, mohou vám vyhovět. Hezké svátky!