Z poutníka dobrovolníkem na Azorských ostrovech

Na cestě do Santiaga jsme jako rodina potkali spoustu úžasných lidí, pro které jsme se stali, jakožto cestující rodina inspirací, ale kteří zároveň inspirovali nás. Když jsme se doslechli o možnostech dobrovolničení, stalo se to naším cílem hned, jakmile dojdeme do Santiago de Compostela.

O dobrovolnictví

Stát se dobrovolníkem může kdokoli a ze zkušenosti víme, že to jde i s rodinou. Stačí si jen vybrat stránky, na kterých je vždy nutné se nějakým poplatkem registrovat, zkontaktovat někoho, kdo Vás zaujme a čekat, jestli si Vás pro práci vybere. Většinou se jedná o práci tak zvaně za byt a stravu (v některých případech můžete dostávat i kapesné). My si našli farmáře z Azorských ostrovů, se kterým jsme si jednou zavolali přes video, trochu se pobavili a odsouhlasili si náš příjezd na těchto stránkách http://wwoof.net/. Jako další jsme zkoušeli https://www.helpx.net/ nebo https://www.workaway.info/. Na některých se zaměřují jen na farmy a jinde můžete pomáhat na penzionech nebo i hlídáním dětí. Vše je vlastně jen o tom, že pár hodin denně (asi 4-5 hodin 5 dní v týdnu) pracujete a zbytek je váš volný čas.

Terceira – víc krav než lidí

Náš farmář nás pozval na Terceiru. Je to třetí největší ostrov Azorských ostrovů a dostat se na něj můžete za poměrně slušné ceny z Lisabonu. Čím dříve, tím levněji pochopitelně. Ale největší slevu dělá to, že cestou dvakrát přestupujete a z toho jednou čekáte na jiném ostrově přes noc. Údajně je to proto, aby se také trochu hýbala turistika i na ostatních ostrovech a cestující tak platili noc v hotelu. V tomto případě doporučujeme zkusit Couchsurfing nebo Airbnb jako levnou variantu noclehu. My se dostali na Terceiru a nemohli se vynadívat na krásu ostrova. Kolem chvilku bouřil, jindy se jen klidně vlnil Atlantik, všude kolem rostli citrusy, fíky nebo banánovníky. Díky zeleni, které je tu ohromné množství, je na ostrově nejčastějším povoláním farmaření. Azory jsou také jedním z největších dodavatelů mléka v Portugalsku. Pastviny jsou rozděleny zídkami z lávových kamenů a na pohled vypadají a také se jim říká Patchwork (technika sešívání látek z menších kusů). Pohled na tak krásnou krajinu bere dech.

Sopka kam se podíváš

Azory jsou původem sopečného původu, proto se všude nachází černé lávové kameny. Ty jsou poměrně ostré, takže na ostrovech nečekejte písečné pláže. Pokud někde narazíte na pláž, většinou je tvořena černým pískem, spíš ale narazíte na uměle vytvořená koupaliště mezi útesy, kde nejsou tak mocné vlny. Přesto všechno jsou ostrovy lákadlem pro turisty a ačkoli tu nenajdete davy lidí polehávajících po plážích, je to místo milovníků potápění a surfování. Díky čistotě oceánu a divokým vlnám si tu opravdu užijete.

Jsem zpátky za tři hodiny

Ačkoli je Terceira třetí největší ostrov, objedete ho autem za tři hodiny a to si ještě můžete dát pauzu na oběd. Severní část není tak obydlená, přesto je zde krásné přírodní koupaliště. Asi uprostřed ostrova je jeden z největších vyhaslých vulkánů Algar do Carvao a také jedno z míst, které na ostrově určitě stojí za návštěvu. Není to žádná ohromná jeskyně, je to však místo plné energie. Ze stropu a ze sopečného komínu kape voda a uvnitř vulkánu se tvoří krápníky. Díky přístupu světla je to místo plné vegetace, jako jsou mechy a kapradiny. Hlavně zde cítíte ohromnou energii minulosti. 

Největší město ostrova plné hrdinů

Na samotném ostrově žije něco přes 50 000 obyvatel a z toho 32 000 v největším městě Angra de Heroísmo (Zátoka hrdinů). Město se nachází na jižní straně ostrova a najdete v něm úžasné stavby s typickou portugalskou architekturou. Za zmínku stojí také městské zahrady, které jsou ve fázi rekonstrukce a rozšiřování, ale i to, co můžete navštívit, vám zabere aspoň půl dne, pokud si chcete užít klid a pohodu. Také zde u pobřeží najdete sochu slavného mořeplavce a desáté nejoblíbenější postavy Portugalska Vasco da Gama, který při svých cestách navštěvoval ostrovy vždy, než se vydal zpět do samotného Portugalska. Za městem opět vyčnívá jeden z vulkánů Monte Brasil. Ve městě také najdete arénu na býčí zápasy. Podle našeho farmáře však Portugalci býky pouze provokují a po zábavě je vrátí zpět na pastviny, kde je můžete zahlédnout při svých cestách. 

V Portugalsku se všude domluvíte anglicky a na ostrovech tomu není jinak. Angličtinu tu zvládá téměř každá věková kategorie. Takže pokud hledáte poklidnou dovolenou s krásnou krajinou, historií a zajímavostmi a nelpíte na ležení v písku (ale i tady se dá koupat velmi dobře), pak vám Azory vřele doporučujeme. Ať už jako dobrovolníky nebo na klasickou dovolenou.

S pozdravem Radim Jachek