Slovensko – Bratislava. Místa, která byste určitě neměli vynechat!

Bratislava-největší a hlavní město Slovenska s asi půl milionu obyvatel. Město rozkládající se na obou březích Dunaje protíkajícího nedaleko historického jádra metropole. Město s bohatou historií, ale myslící hlavně na budoucnost. Stačí sednou do vlaku nebo do auta a za pár hodin jste tam. Překrásné vánoční trhy, hudební festivaly, Národní muzeum nebo galerie. To je Bratislava. Pojďte se s námi nyní společně podívat na  místa, která byste určitě neměli vynechat. 

Bratislavský hrad

Dominanta Bratislavy tyčí se  na malokarpatském hřebenu levého břehu Dunaje s nádherným výhledem na panorama celého města. Exteriér je sice jednoduchý, a proto jsou některé místnosti doplněny o různé naučné expozice. Bratislavský hrad se začal stavět již v  9. století, proto můžeme krásně pozorovat, jak se s časem hrad měnil. Najdeme tu jak gotický, tak renesanční i barokní styl. No prostě nádhera!

Typ: Parkoviště pod hradem, výlet je tedy vhodný i pro malé děti a nechodící!

Devín

Nádherný hrad tyčící se nad řekami Morava a Dunaj v místě jejich soutoku. Místo bylo navštěvované a důležité již od pradávna. Strategickým bodem bylo např. pro Kelty nebo germány. V minulosti byl hrad taktéž významným hradem královským. Ochranou ruku nad hradem mohli držet jen ti nejvěrnější. Roku 1805 zde procházela napoleonská vojska a hrad vážně poničila. Nyní je hrad zrekonstruovaný a opět krásným místem plným dějin.

Typ: Poslední prohlídka se koná v 16 hodin, není proto vhodné nechat výlet na hrad na poslední chvíli. Hrad lze také obejít spodem a při procházce se kouknout právě na soutok a několik památníku kolem.

Katedrála svatého Martina

Místo, kde jsou uloženy korunovační klenoty. Je nejvýznamnějším a největším kostelem v Bratislavě a jedním z největších na Slovensku. Původně bylo v kostele 6 zvonů, dnes zbyl jen ten největší-Wederin o celkové hmotnosti 2513 kg! Korunováno zde bylo 11 uherských králů a 8 královských manželek. Byla tu uložena královská koruna v horní věži katedrály. Ostatně klenotnice se v podzemní kryptě nachází dodnes.

Typ: Okolí kostela je nádherným místem pro focení i při velkém počtu lidí.

Most slovenského národního povstání

Závěsný most o délce 300 m přes řeku Dunaj. Smutnou pravdou je, že při jeho stavbě bylo značně poničeno okolí-jako židovská čtvrť nebo přední část prezidentského paláce.  I přes tato negativa se jedná o jednu z nezajímavějších a nejpozoruhodnějších památek v Evropě.

Typ: Součástí mostu je také vyhlídková terasa s luxusní restaurací, odkud je nejkrásnější výhled na celou Bratislavu. Cena vstupu na vyhlídku je 8 Euro, děti do 15 let platí polovic.

Přejeme vám příjemnou a šťastnou cestu a velké množství nezapomenutelných zážitků!

Autorka: Renáta Zmidlochová