Kdy je nejvhodnější doba pro návštěvu Islandu?

Když se islandská ekonomika v roce 2008 pod nátlakem rozpadající se měny zhroutila, ostrov se stal okamžitě dostupným pro cestovatele všech rozpočtů. Nyní, o 10 let později, zažil národ erupci cestovního ruchu, protože turisté se začali stále více zajímat o éterickou (a také velice „Instagramovou“) krajinu mohutných ledovců a drsných fjordů. Tím se také zvýšily ceny, a tak zážitky z nízkorozpočtových skandinávských prázdnin už téměř nejsou. Proto je důležité, abyste si při cestě na Island porovnali cenu s kvalitou, protože to, co uvidíte a budete dělat na Islandu, je také ovlivněno ročním obdobím. Proto si nejdříve prohlédněte našeho průvodce.

Nejlepší počasí na Islandu

Letní měsíce – červenec a srpen – jsou na Islandu nejteplejší a je to také nejoblíbenější čas pro navštívení. Červen, s 24hodinovým denní světlem, je tak navštěvovaný, jako Chorvatsko na vrcholu léta. Přesto i během tohoto období může nastat špatné počasí (déšť a silný vítr). Islandské nestálé počasí často znamená, že můžete okusit všechna roční období v jeden jediný den.

Počasí může být také relativně teplé i první týdny v říjnu, takže plánování návštěvy v září může být ideální (davy zmizely, protože se děti vrací do školy).

Květen poskytuje také dostatek denního světla a tepla pro navštívení památek. Pokud ale prahnete po objevování některých vzdálených kopců a fjordů, nemusí to být nejlépe zvolený čas, protože některé cesty zůstávají zavřeny, protože jsou od zimy zasněženy nebo teprve tají. Pro opravdové a silné pěší turisty jsou lepší teplejší měsíce pro návštěvu Islandu, kdy jsou otevřeny všechny horské silnice a všechny nejznámější trasy jsou přístupné.

Nejlepší čas na sledování velryb

Podle islandských námořních biologů jsou měsíce červenec a srpen vrcholné pro pozorování velryb. Na severu Islandu budete mít více příležitostí si vychutnat návštěvy keporkaků, plejtváků a delfínů, které od května do srpna plují do Atlantiku – několik keporkaků se dokonce zdrží až do konce roku. V červnu zde proplouvají také velryby. Letní měsíce v Reykjavíku se pyšní velkým množstvím plejtváků, velryb a delfínů, zatímco během první poloviny roku se na západním Islandu podél poloostrova Snaefellsnes shromažďují kosatky.

Nejlepší čas pro návštěvu horkých gejzírů

Islandské lázně s teplou vodou jsou jedny z nejdůležitějších součástí místní kultury, protože jsou jak výhodou sociální, tak wellness. Reykjavíkské veřejné bazény jsou otevřené po celý rok (a zvlášť obživnou v zimě), avšak ostrov má stovky jiných skrytých „horkých lázní“. Islandští experti radí, abyste návštěvu pramenů a gejzírů nechali na měsíc září, nebo ještě lépe v první polovině října, kdy jsou všechny přístupné horskou silnicí a davy turistů zmizely. Cestovatelé, kteří chtějí navštívit nejznámější geotermální lázně, by měli svou návštěvu naplánovat během turisticky neaktivní sezóny a ještě lépe večer, kdy zmizí úplně všichni ostatní turisté.

Nejlepší čas pro sledování polární záře

Pro tuto činnost potřebujete jen tři základní faktory pro sledování: tmu, jasno a velký nárůst sluneční aktivity. Abyste nebyli zklamaní, je lepší si dovolenou na Islandu neplánovat jen za účelem sledování polární záře, protože počasí na ostrově je příliš nestálé (statisticky se zjistilo, že v Kanadě v Yellowknife mají jasnější noci). Nejlepší způsob, jak si zajistit alespoň nějakou šanci zahlédnout tuto podívanou, je navštívit Island od poloviny října do března, kdy je delší noc, a vzdálit se od města, aby se snížilo narušení polární záře okolním umělým zářením.

Nejhorší čas pro návštěvu Islandu

Nejnavštěvovanější čas

Bohužel (ale logicky), nejteplejší měsíce v roce jsou tím nejhorším obdobím pro dovolenou, pokud se chcete vyhnout davu lidí. Měsíc červenec a začátek srpna má největší návštěvnost v celém roce hlavně pro nejznámější atrakce, jako modrá laguna, GoldenCircle (v českém překladu Zlatý kruh, turisticky populární okruh po jižním pobřeží Islandu), jižní pobřeží, Jökulsárlón (velké ledovcové jezero). Pokud plánujete navštívit ostrov během tohoto období, zvažte prozkoumání spíše vzdálenějších koutů, jako je Westfjord nebo Východní Island, které mají své vlastní skryté fjordy, vodopády a úžasný výhled.

Nejvýhodnější čas pro návštěvu Islandu

Když na Islandu cestovní ruch teprve vznikal, byly zde velmi velké rozdíly mezi letními měsíci a zbytkem roku. Největší slevy jsou zde v nejtemnějších a nejchladnějších měsících v roce: od listopadu do února. Ceny se pohybují od 4000 Kč tam i zpět až do 20000 Kč, záleží, na jak dlouho a kdy jedete. Dále záleží, zda poletíte bez nebo s mezipřistáním. Pokud vše plánujete na poslední chvíli, tak se Vám cesta na Island zaručeně vyplatí.