Německo je v období listopadu a prosince oblíbené zejména díky své jedinečné vánoční atmosféře. Pokud se i vy rozhodnete navštívit tamní turisty oblíbené trhy ve městě Regensburg (Řezno), nenechte si ujít ani nedaleký památník Walhalla. Tato kolosální neoklasicistní stavba, jejíž základy dal v roce 1830 položit král Ludvík I. Bavorský, leží v obci Donaustauf. Jedná se sice v první řadě o unikátní galerii významných osobností německého národa, zaujme ale i návštěvníky z řad laiků. Jedinečný zážitek jim zajistí jednak impozantní rozměr budovy, jednak i krásný výhled na řeku Dunaj a okolní krajinu.
Walhalla vyvolává silné emoce
Areál je umístěn na vyvýšeném místě nad obcí a dá se k němu dostat hned několika způsoby. Návštěvníci mají možnost využít nedaleké placené parkoviště, od kterého je památník vzdálen jen několik minut cesty, nebo přímý autobusový spoj z Regensburgu (Řezna) do obce Donaustauf. Na své si ale přijdou i milovníci pěší turistiky, protože Walhalla je cílem několika turistických stezek. Ať už se však návštěvníci rozhodnou jakkoliv, jistě budou ohromeni tím, jak působivá budova na první pohled je!
Areál je otevřený, vstupné se platí pouze při návštěvě vnitřních prostor budovy. Budovu si tak lze prohlédnout ze všech možných úhlů. Za pohled přitom rozhodně stojí, ostatně v minulých letech byla s německou precizností opravena. Kromě samotného památníku pak návštěvníky jistě zaujme i jedinečný výhled, který je umožněn z jeho zápraží. Mohou se pokochat pohledem na bavorskou krajinu, které v této oblasti vévodí řeka Dunaj. A pokud budou mít štěstí, tak za dobrého počasí možná spatří i vzdálené vrcholky Alp!
Stále se rozrůstající galerie národa
Na první pohled je jasné, že architekt Leo von Klenze se v 19. století nechal inspirovat pompézností antických a klasicistních budov. Podoba Walhally s legendárním Pantheonem je totiž zcela nepopiratelná. Ostatně i účel budovy se zdá být podobný, měla totiž sloužit jako svatyně germánského národa.
Pokud vás zajímá historie a umění, pak za návštěvu stojí i vnitřní prostory budovy, které jsou věnovány velikánům německé kultury. Plné vstupné čítá 4 €, zvýhodněné, na které mají nárok studenti a lidé v důchodu, pak 3 €. Za tyto ceny si návštěvníci mohou užít otevřený prostor, kterému vévodí socha Ludvíka I. Bavorského, a mnoho kamenných bust německých velikánů. Mezi ty nejzajímavější patří Immanuel Kant, Albrecht z Valdštejna, Martin Luther, nebo třeba Mikuláš Koperník. Pozorný divák pak jistě nalezne i zpodobnění Řehoře Jana Mendela, zakladatele genetiky, který měl německé předky.
Samotný název Walhalla vychází ze severské mytologie. V té existovala veliká síň Valhalla, do které přicházeli všichni stateční válečníci padlí v boji. Pro ženy v ní místo nebylo, v tom se ale její německá jmenovkyně liší. Nalézt v ní můžete více než deset bust významných německých žen, mezi nimi třeba i notoricky známou Marii Terezii.
Kromě bust lze ve Walhalle spatřit i řadu pamětních desek. Zajímavostí pak je, že jejich počet stále roste. Z rozhodnutí bavorských úřadů má totiž památník i nadále sloužit svému účelu, je tedy možné v něm uctívat i osoby zesnulé teprve před několika desítkami let. V podzemních prostorech je pro tyto účely speciálně zřízená síň tzv. čekatelů (ta nicméně přístupná není). Jsou v ní umístěné pamětní desky a busty osobností, které aspirují na zařazení do Walhally. Jednou z podmínek přitom je, že daná osobnost musí být alespoň dvacet let po smrti.