Sólo cestování? 5 důvodů, proč vycestovat sama

Je paráda mít partnera, rodinu, nebo kamarády, kteří by se s námi vydali na cesty. Ne vždy se ale někdo takový najde. Chtěla bys cestovat, ale nemáš s kým? Konec výmluv! Sólo cestování je stále populárnější a možná si to nakonec užiješ víc než v něčí společnosti.

Vycestovat sama. Šílený nápad? Nemožné? Ale kdepak. Možná se budeš divit, kolik žen si tenhle způsob cestování oblíbilo – podle průzkumů je to více než čtvrt milionu žen z mnoha zemí světa. Když to zvládly ony, proč bys nemohla i ty?

1) Je to nezapomenutelná zkušenost

Sólo cestování tě obohatí v mnoha směrech, především získáš skvělou zkušenost, na kterou do konce života nezapomeneš. Je to příležitost, jak se naučit opustit svou komfortní zónu. Naučíš se riskovat, a právě to ti pomůže, abys byla v životě úspěšnější.

Navíc je to způsob, jak se zbavit svých předsudků, upustit od zaběhlých zvyků a zahnat strach. Když se nebudeš bát a vystoupíš ze své komfortní zóny, kde vždycky víš, jak jednat a jak reagovat, možná objevíš i skryté stránky své osobnosti, o kterých jsi dosud neměla ani tušení.

2) Poznáš samu sebe 

Cestování o samotě ti dá spoustu času na poznávání samy sebe. Nebudeš mít s sebou nikoho, kdo je ti blízký, kdo je často součástí tvé komfortní zóny, a tak se budeš muset spolehnout jen sama na sebe a rozhodovat se jen podle sebe. Nejspíš tě někdy i překvapí, jak budeš reagovat na různé situace a jak si sama poradíš s různými komplikacemi.

3) Začneš si víc věřit

Sama na cestách se toho hodně dozvíš o svých hodnotách a svých silných stránkách. A to zcela určitě zvýší tvou sebedůvěru. Sama si vybereš cílovou destinaci, naplánuješ si celou cestu, zajistíš ubytování, koupíš letenky, budeš se muset sama vypořádat se všemi možnými potížemi. Vždyť ten pocit, že jsi tohle všechno sama zvládla úplně sama, tě musí posílit. Zjistíš, že jsi schopná čehokoli, co si budeš přát.

4) Nemusíš se nikomu přizpůsobovat

Jedna z největších výhod cestování o samotě oproti cestování s někým dalším je, že o všem rozhoduješ jen ty. Nemusíš se nikomu přizpůsobovat, nemusíš dělat kompromisy.

Nemáš s sebou žádnou kamarádku, která by chtěla jít nakupovat, zatímco tobě se chce na pláž. Žádného přítele, který chce zažít adrenalin, ale ty bys radši za kulturou. Žádnou rodinu, na kterou musíš čekat do oběda, i když jsi chtěla vyrazit na výlet brzy ráno. Ať už chceš podniknout na cestách cokoli, nikdo ti nebrání. Všechno bude jen podle tebe.

5) Budeš žít naplno

Ať už se vydáš kamkoli, sólo cestování nějakým způsobem změní tebe i tvůj život. Srovnáš si myšlenky, pomůže to tvému osobnímu rozvoji a zvýší tvou sebedůvěru. A pokud jsi třeba zrovna po bolestivém rozchodu, je taková cesta jedním z nejlepších způsobů, které ti pomůžou vyléčit zlomené srdce. Budeš silnější, šťastnější, schopnější, sebevědomější a konečně poznáš, jaké to je žít naplno.