Stopování – hazard nebo dobrodružství?

Uvažovali jste někdy nad naprosto spontánním a šíleným dobrodružstvím? Nad zážitkem na celý život? Nebo snad nemáte dostatek peněz na jízdenku či letenku a přesto chcete zažít parádní dovolenou? Zkuste stopovat!

Názory na stopování se různí. Co člověk, to pohled na věc. Je jasné, že stopování znamená určité, a ne malé, riziko. Je to ovšem také levný a poměrně snadný způsob, jak si užít příjemnou dovolenou.

Jaký by měl stopař být?

Správný stopař by se především neměl bát. Bázlivý jedinec daleko nedojede, kdežto smělý stopař může zadarmo najet klidně tisíce kilometrů.

Správný stopař by neměl stresovat. Být trošku flegmatický je velká výhoda. Nestresujte se, že vás nikdo nechce vzít, nestresujte se, že nemáte kde spát. Prostě pracujte s tím, co máte právě po ruce. Dovolenou si tak více užijete.

Stopující člověk by také neměl být zbytečně paranoidní. Ne každý řidič má s vámi postranní úmysly. Ne každý vás chce zamordovat, okrást či znásilnit.

Pozor! Je důležité neplést si paranoiu s opatrností. Té je naopak více než třeba.

Kdo by neměl stopovat?

Je jasné, že velké riziko při stopování podstupuje osamocená žena. Ta totiž může čelit sexuálním narážkám, obtěžování nebo dokonce i znásilnění. Žena by tedy neměla stopovat sama, pokud si není jistá, že se dokáže ubránit. Pokud si žena jistá není, je vhodné s sebou vzít alespoň ještě jednoho člověka. Nejlépe mužského pohlaví.

Také není vhodné stopovat s velkým množstvím zavazadel. Čím více věcí, tím je menší šance, že vám někdo zastaví. Stačí pouze větší batoh s pár věcmi.

Stopováním ve více než dvou lidech zvětšujete šanci, že vám nikdo nezastaví. S lidmi je to jako s již výše zmiňovanými zavazadly. Čím více jich je, tím je menší pravděpodobnost, že někoho stopnete. Ideální je skupinka o dvou lidech.

Jak nejlépe stopovat?

Ideálně by se mělo stopovat ve dne na velmi frekventovaných silnicích. Den vás chrání před zločinem ze strany řidiče a frekventovaná silnice zvyšuje šanci, že vám někdo zastaví. Pokud budete stopovat v rámci pracovních dnů, je to nejlepší varianta, protože v toto období lidé nejvíce jezdí autem. Také je větší pravděpodobnost, že narazíte na řidiče, který bere stopaře pravidelně.

Pokud vás už nějaký dobrodinec nabere, je slušností s ním během cesty hovořit. Pokud má volné sedadlo spolujezdce, sedněte si tam, pokud ne, obsaďte místo za sedadlem spolujezdce. Je to kvůli pocitu bezpečí řidiče. Nezapomeňte mít svá zavazadla vždy na očích!

Jaké jsou výhody stopování?

Ušetříte spoustu peněz. Pokud si s sebou vezmete ještě stan, ušetříte těch peněz ještě víc.

Rozhodně jde o velké dobrodružství a zážitek na celý život. Budete mít tedy co vyprávět vnoučatům.

Poznáte nové lidi, národy a kulturu. A to pořádně zblízka.

Pravděpodobně se dostanete do míst, kam by vás ani nenapadlo se podívat. Objevíte tak nová zákoutí a destinace, kam se můžete vracet.