Jakou formu stravování zvolit na dovolené

Apartmán s vlastním stravováním za výhodnou cenu, ale budete se muset postarat o vaření. Nákladný all inclusive a vše budete mít bez práce. Pohodlí v podobě polopenze a možnost zajít si na oběd v různých místech. Kdy zvolit jakou formu stravování a pro koho jsou nejvhodnější?

Plánování začíná už při výběru dovolené

Najít pobytové místo pro strávení dovolené je nelehkým úkolem. Jinak vybíráte, když jste v páru a toužíte po klidném prostředí a romantických večerech. Rodina s dětmi zase ocení možnost vyžití. Mladší generaci zajímají sportovní aktivity, pro tu starší je rozhodující nabídka výletů do okolí. Kritérií je celá řada. Jedno však musíte vyřešit už při objednání zájezdu. Tím je forma stravování. Kdy zvolit jakou podobu?

Apartmány a ubytování v soukromí

Apartmány a ubytování u soukromých osob jsou zpravidla bez možnosti stravování v objektu. Pronajatý pokoj bývá vybavený kuchyňským koutem a k dispozici je i nádobí a ostatní potřeby pro samostatné vaření. Velkou výhodou takového ubytování je jeho příznivá cena. Také vám poskytne určitou volnost během vaší dovolené, protože nebudete muset dodržovat časový harmonogram pro servírování jednotlivých jídel. Pokud patříte mezi ty, kteří rádi zůstanou v posteli až do desáté hodiny dopolední a večery rádi strávíte na dlouhých procházkách ve městě, je pro vás problém dostavit se včas na snídani a večeři v případě polopenzí. Vlastní vaření vám však zabere mnoho času, které jste mohli strávit jinou činností než přípravou pokrmů. Také vám dovolenou prodraží, obvykle je nákup potravin na místě nákladný. Vlastní stravování je vhodné pro páry nebo pro osoby s určitými stravovacími omezeními.

Výhody vlastního stravování:

 • stravování bez časového rozvrhu,
 • respektování potravinových omezení pro alergiky,
 • možnost romantických večeří a snídaní v soukromí pokoje nebo terasy.

Nevýhody vlastního stravování:

 • nutnost zajištění nákupů,
 • nutnost znalosti místních potravin,
 • finančně a časově náročné.

Hotely a penziony s polopenzí

Velmi často volená forma stravování. Obvykle je příjemným kompromisem mezi nákladným all inclusive a namáhavou přípravou pokrmů vlastními silami. Rozhoduje také forma polopenze. Někdy nejsou snídaně a večeře formou bufetu, ale jsou servírované. V případě večeří se můžete setkat i s nabídkou několika pokrmů z menu, kdy jeden vybíráte předem. Může se vám stát, že vám žádná z možností nebude vyhovovat. U polopenze je také důležité dodržovat dobu, kdy se snídaně a večeře podávají. Obvykle je však tato doba určena během jedné nebo dvou hodin. Polopenze je velmi příjemná, protože vám umožní trávit velkou část dne mimo ubytovací zařízení a vypravit se na výlety i do vzdálenějšího okolí. Jistě ji přivítají rodiny s menšími i většími dětmi a aktivní hosté, kteří chtějí poznat široké okolí.

Výhody polopenze:

 • možnost ochutnat místní speciality,
 • začátek i konec dne pohodlně strávený,
 • obědy v místních restauracích vám umožní ochutnat speciality.

Nevýhody polopenze:

 • nutnost dodržet časový harmonogram,
 • riziko problému s výběrem pokrmu.

Ubytování s all inclusive stravováním

Perfektní pohodlí během dovolené vám zajistí ubytování s all inclusive stravováním. Výhodou je především neustálá nabídka nealkoholických i alkoholických nápojů, zmrzliny a drobného občerstvení během dne. Je to perfektní forma stravování především pro rodiny s malými dětmi. All inclusive oceníte zejména v místech, kde je dokonale vybavený hotelový resort, který opouštíte jen velmi zřídka. Nástrahou nabídky all inclusive bývá nezvladatelná touha ochutnat z místní nabídky nápojů a pokrmů co nejvíce.

Výhody all inclusive:

 • pohodlí během celého dne
 • nabídka nápojů i drobného občerstvení mimo hlavní jídla

Nevýhody all inclusive:

 • vyšší cena
 • riziko nadměrné konzumace