Jak se připravit na dovolenou? Seznam věcí, na které nesmíte zapomenout

Také vás letos dovolená ještě čeká? Těšíte se, ale do balení se vám vůbec nechce? Nevíte, jak se na dovolenou připravit, abyste během ní měli vše, co budete potřebovat? Protože štěstí přeje připraveným, dáme vám dnes manuál přípravy na dovolenou. Tak na nic nezapomenete a dovolenou strávíte v klidu.

Co všechno vám může zkazit dovolenou?

Věcí, které vám mohou zhatit vaši dlouho připravovanou dovolenou, je celá řada. Kupříkladu se může zpozdit váš spoj na letiště, můžete podstatné věci zapomenout doma, situace v cílové zemi nemusí být taková, jakou jste předpokládali. Co vy víte, třeba nebudete mít přístup k internetu, a proto se nevyznáte v okolí. Přesto, že vám na cestu přejeme co nejméně těchto komplikací, raději doporučujeme se na ně připravit. Jde to! Dovolenou pak strávíte v méně hektickém tempu!

Čemu lze předejít? Na co se můžete připravit?

Zatímco počasí na vaší dovolené jen těžko ovlivníte, do spousty dalších věcí můžete zasáhnout. Níže jsme vám připravili jejich seznam.

1. Předejděte časovému presu

Už jste určitě od svých známých a kamarádů slyšeli historku o tom, jak nestihli letadlo kvůli dopravní zácpě. Proto udělejte všechno proto, ať se z této historky nestane i vaše. Ať už se na letiště chcete dostat vlakem či autobusem, počítejte s případným zpožděním. U vlaku toto zpoždění může být 3 hodiny a více. A ty nervy za chvilku pohodlí doma vážně nestojí. Raději se kolem letiště pohybujte už nějakou tu hodinu před odbavením. Počítejte, že k odbavovacím přepážkám se musíte dostavit cca 2 hodiny před odletem.

2. Sbalte kufry podle předem napsaného seznamu

Aby balení kufrů nebylo hektické, balte pomocí předem napsaného seznamu. Ten si můžete připravit postupně, třeba o přestávkách v práci. Rozdělit si ho můžete do přehledných kolonek a můžete s ním i nakupovat.

3. Zvlášť pozorně si nachystejte vaše příruční zavazadlo

Zvláštní pozornost věnujte vašemu příručnímu zavazadlu, ať se nestane, že to, co potřebujete mít neustále při ruce, dáte do kufru, do kterého nebudete mít v letadle přístup. Důležité je mít u sebe pasy, mobilní telefony, peníze a cennosti, nabíječky a další věci, které by vám mohly chybět.

4. Nezapomeňte na léky, vouchry, pasy a hotovost

Abyste se na dovolené nemuseli shánět po lékárně, pečlivě si s sebou zabalte všechny léky. Především ty, které pravidelně užíváte, si vezměte do příručního zavazadla. Nezapomeňte ani na léky typu kinedryl (proti nevolnosti v autobuse), brufen  (na bolest hlavy), léky na průjem a tak podobně.

5. Čekejte, že na letišti, ale i jinde budete déle čekat

Počítat musíte i s tím, že na letišti nebo třeba v cílové destinaci budete muset na něco počkat (na letadlo, na autobus, na delegátku). Čekání je únavné a nelibě to mohou nést hlavně malé děti. Proto si s sebou vezměte něco, čím se zabavíte. Tablet, omalovánky, časopisy nebo třeba resty z práce, které můžete stihnout vypracovat ještě předtím, než se letadlo odlepí od země a konečně začne vaše dovolená.

6. To nejdůležitější si doma zjistěte předem

Abyste v cílové destinaci předešli nesrovnalostem, to nejdůležitější si zjistěte předem doma. Například polohu vašeho hotelu i služby, které nabízí. Jazyk, kterým se v dané destinaci mluví (připravit si můžete i pár frází), dostupná zařízení v zemi, zákony místních, kterými je potřeba se řídit, abyste nepohoršovali a tak podobně.

7. Ušetřete

Protože jsou ceny na letištích velmi vysoké, je běžné, že rodina tam utratí velkou částku peněz ještě předtím, než nasedne do letadla. Tomu se však dá předejít. Nepodceňte přípravu svačiny. Kromě základního jídla s sebou přiberte i dostatek pití a něco na zub. Ušetřit můžete i nákupem některých věcí ještě v domovině (léky, opalovací krém, oblečení).

8. Vezměte si s sebou dobrou náladu

V neposlední řadě si s sebou přiberte dobrou náladu. Protože si vaši dovolenou hlavně musíte užít!