Na co se připravit při cestování do rozvojových zemí

I pro zkušeného dobrodruha může být cestování do rozvojových zemí dostatečnou výzvou, zvláště pro ty, kteří nejsou zvyklí na přísnost státu se skromnou ekonomikou, rozsáhlou chudobou nebo na málo turistických zařízení. Návštěva takovéto země však může poskytnout ty nejzajímavější kulturní zkušenosti. Cestování do rozvojových zemí vyžaduje hlavně flexibilitu, diplomacii, trpělivost a hlavně schopnost ustoupit předem daným představám o daném místě.

Příprava

Peníze

Podívejte se na měnu, kterou se v dané zemi platí a pokud to jde, směňte si peníze předem.

Elektronická zařízení

Zjistěte si, jaké je v zemi elektrické napětí a jakou zástrčku používají místní. Je totiž celkem nepohodlné zjistit, že nejdražší zařízení, které s sebou máte, nemůže být znovu používáno bez nabití. Také v některých destinacích může být dostupnost elektřiny omezena na určitou denní dobu nebo dokonce na určité dny v týdnu, takže než se vydáte na výpravu, zjistěte si, zda má vaše vybrané ubytování vlastní generátor elektřiny.

Očkování a léky

Ideálně dva měsíce před odjezdem navštivte lékaře, abyste se mohli podrobit očkování. V každých větších městech najdete centrum cestovní medicíny, kde se můžete dozvědět podrobné informace o nemocech, které vás v dané zemi mohou ohrozit. Tito odborníci jsou mnohem více znalí, než praktičtí lékaři, v každém případě pokud nemáte v blízkosti centra cestovní medicíny, určitě nějakého lékaře navštivte.

Vstup

Víza

Jednou z nelogických a nepopiratelných pravd na cestách je to, že čím chudší, méně rozvinutá a méně navštěvovaná země je, tím těžší je získání víza pro návštěvu země.

Pokud cestujete, je nutné si ověřit, zda je hraniční přechod, který hodláte použít, otevřen zahraničním návštěvníkům. Pokud získáte vízum, je dalším problémem právě příslušný hraniční přechod.

Psychická příprava

Pokud cestujete do rozvojové země poprvé –nepodceňujte potencionální kulturní šok. Všude po ulicích můžete zahlédnout chudé a hladovějící děti či seniory, kteří prosí o každý drobný peníz. To díkybohu u nás v normálních situacích nezažijete.

Příjezd

Na mnoha místech jsou nově příchozí turisté zaplavování nabídkou průvodců, hotelů a taxislužeb. Je důležité se alespoň tvářit, jako byste věděli, co máte dělat, a nemusíte se dostat do nepříjemné situace odmítání nabídek.

Na mnoha místech, jako je letiště či vlaková nádraží, je lepší se vyhnout vykřikování „Taxi“. Často se tu totiž objevují podvodníci, kteří řídí bez taxikářské licence či s vypnutým tachometrem. Kromě toho si občas vydělávají tím, že vám doporučují konkrétní hotel, od kterého dostávají určitou finanční částku za reklamu. Uděláte lépe, když nastoupíte do letištního autobusu nebo vyjdete ven hledat skutečné taxi s licencí a zapnutým tachometrem.

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout nehodám, zejména v Indii, je najmout si v předstihu místního agenta k rezervaci ubytování. Když dorazíte na místo určení, agent se svým řidičem vás bude čekat s kartičkou s vaším jménem a vezmou vás do vašeho hotelu. Pokud si však najdete hotel z vyšší kategorie, je větší pravděpodobnost, že součástí vašeho ubytování bude i letištní odvoz na hotel. To si však nezapomeňte zjistit předem.

Plán

Díky němu budete vědět, co dělat, až dorazíte. Přeci se nechcete dostat do nepříjemného rozhovoru s vlezlými podfukáři, kteří budou trvat na tom, že to budou oni, kdo vás vezme do hotelu. Pokud budete mít plán, je to vaše první obranná metoda proti záplavě vizitek a nabídek.

Pokud cestujete s přáteli a ztratili jste cestu či potřebujete získat nějaké informace, nejlepší je nechat zavazadla s některým z přátel, zatímco ti ostatní zjišťují informace. Tím se dostáváme k další obranné složce, kdy při vlezlých dotazech jednoduše odpovíte „Jen tu čekám na mé přátele, nic nechci“.

Znalost cen

Mějte představu o tom, kolik stojí taxi do města a že umíte alespoň základy řeči, abyste mohli vyjednávat. Ceny se dají obvykle najít na internetu nebo se zeptejte v cestovní kanceláři. Očekávejte, že cena většinou bude vyšší, ale měla by se pohybovat okolo cen uváděných na internetu a dalších zdrojů. VŽDY sjednejte cenu před tím, než se vydáte na cestu.

Vyhněte se problémům s dopravou

Jeden smutný, ale nepopiratelný fakt cestování do rozvojových zemí je, že dopravní infrastruktura obecně nesplňuje standardy rozvinutých zemí. Proto si naplánujte více času na cestování i při cestě domů. Bezpečnost může být také problémem, zvláště pokud jde o leteckou či námořní dopravu, proto si před cestou proveďte menší výzkum.

Řeč

Zkuste se naučit alespoň základy místního jazyku. Nejspíš si ve většině zemí světa postačíte s angličtinou, ale není od věci se naučit fráze jako „ahoj“, „děkuji“, „promiňte“, ale také i „nechte mě být“ nebo „nedotýkejte se mě“. Věci jako „Kolik to stojí“ a „To je moc drahé“ jsou taky velmi užitečné.

V mnoha zemích, zejména v zemích britských kolonií, si bohatě vystačíte s anglickým jazykem. Například v Indii každá vzdělaná osoba mluví plynně anglicky. I mnoho nevzdělaných lidí pozná pár anglických slovíček a jednoduchých frází. V takovýchto případech je s použitím základní angličtiny možné cestovat kamkoliv a dorozumíte se. Klíčem k úspěchu je vyslovovat slova s místním akcentem.

Při delších cestách zvažte naučení se regionálního jazyka, pokud takové jsou. Například ruský jazyk je široce používán ve střední Asii, kde mnoho zemí bylo součástí Sovětského svazu. Proto by bylo lepší naučit se trochu rusky, než se soustředit na všechny místní jazyky (Tádžik, Uzbek apod.). Francouzština hraje podobnou roli v mnoha částech Afriky, Španělska anebo Portugalska, či v Latinské Americe. Pro anglicky mluvící je rozhodně jednodušší ruština, francouzština a španělština než všechny místní jazyky.

Přenocování

V místech, kde neznáte místní faunu, nespěte na matraci nebo karimatce na zemi. Pokud chcete tábořit, spěte na posteli či na houpací síti, aby vás chránily od hadů, škorpionů a podobně. V zemích postižených malárií rozvěšte sítě kolem postele proti komárům.

Bezpečnost především

Pokud pocházíte z rozvinuté země, je rozdíl vašeho příjmu s příjmem místních lidí enormní (ačkoliv ne ve všech). OSN odhaduje, že více než miliarda lidí žije za méně než 1 americký dolar denně. Pokud se budete toulat s kamerou, jejíž cena výrazně překračuje místní roční příjem, očekávejte reakci místních. Dokonce i váš batoh, boty, hodinky a oblečení mohou stát několik měsíčních příjmů místních, někdy dokonce i víc. Pokud trváte na užívání těchto věcí, zvažte jejich záměnu za starší modely, a tím snížit jejich hodnotu dalšího potencionálního prodeje (krádeže).

Buďte připraveni řešit:

 • agresivní prodejní taktiky a rozdílné ceny pro cizince
 • různé podvody zaměřené na turisty
 • zloděje
 • žebráci, včetně dětí, jako je ozbrojená krádež, zejména ve velkých městech jako je Johannesburg nebo Sao Paulo

Vezměte si s sebou sebeobranné zařízení, ale zase nebuďte paranoidní. Samozřejmě, že by místní chtěli vaše peníze, ale nenechte si touto myšlenkou zkazit dovolenou. V částech Asie a Latinské Ameriky jsou dalším problémem agresivní psi. Pokud cestujete v zemi, která v současnosti trpí násilím, jako je občanská válka, je třeba získat mnoho dalších opatření, např.v bezpečné válečné zóně.

Udržujte se zdraví

 • Rozvojové země představují i zdravotní rizika. Mnoho zemí má špatnou hygienu, anebo velmi špatnou zdravotní péči či horké klima, které umožňuje šíření různých onemocnění prakticky téměř neznámých v západních zemích v mírném klimatickém pásu. Diskutujte s lékařem cestovní medicíny o jeho zkušenosti s danou oblastí nebo navštivte kliniku nejméně 8 týdnů před plánovaným odjezdem. To vám poskytne dostatek času na očkování.
 • Kontaminovaná pitná voda je jedním z hlavních zdrojů zdravotních problémů pro turisty. Zkontrolujte, zda není vaše vybraná země na seznamu kontaminovaných vod, či jak je v zemi dostupná balená voda. Zvažte, zda si nevezmete prostředek na čištění vody. Dobrá filtrace vody zachytí mnoho bakterií a virů. Nejčastěji se využívají jodidové tablety. Poraďte se s lékařem.
 • Mějte vždy u sebe lék na průjem: jednou ho zajisté budete potřebovat. V mnoha destinacích je také zásadní ochrana proti slunečnímu záření či použití prostředků proti komárům. Užitečné může být i přibalení antibakteriálního mýdla nebo vlhkých ubrousků. Na některých cestách se doporučuje úplná lékárnička.
 • AIDS a jiné pohlavně přenosné nemoci jsou v mnoha rozvojových zemích špatně zjišťovány. Pokud existuje nějaká šance, že budete mít sex s někým kromě dlouhodobého partnera, noste u sebe vždy kondomy.
 • Vaše strava se bude výrazně odlišovat od té tradiční, na kterou jste zvyklí z Evropy, což může zapříčinit ztracení některých živin a tím můžete rychleji onemocnět. Užíváním multivitaminových tablet jednou denně těmto nemocem předejdete.

Zvládněte:

Balení

Pro cestování do rozvojových zemí možná budete muset přenášet věci, které byste doma nemohli nechat.

 • Sarong je užitečný jako kalhoty, plážová deka, ručník a pokrývka hlavy
 • Zámek zavazadel – poskytují je různé obchody i na letiště. Případně zvažte zabalení igelitem celé zavazadlo
 • Ledvinka či cestovní kabelka pro vaše cennosti
 • Malá baterka, kterou si můžete uvázat kolem krku
 • Příručky, výtisky, letáčky. Ty mohou být užitečné, když nevíte kudy kam. Také se v dané oblasti nemusí vyskytovat připojení k internetu či signál
 • Mapa. V cílové destinaci je lze zakoupit levně, do některých zemí, jako je například Čína, si však přineste vlastní, protože nemůžete čekat, že všude budou mít tištěné mapy
 • Toaletní papír. Do zavazadla si přibalte roli toaletního papíru. Veřejné toalety jej totiž velmi často neposkytují. Pokud však nemáte dostatek prostoru, vyjměte kartonovou roli a papír složte. Dobrým nápadem je také jej přenášet v tašce se zipem
 • Jídlo. Proteinové tyčinky, müsli a jiné občerstvení. Mohou být velmi užitečné, pokud jsou letištní potraviny nesmyslně drahé a nic ve vaší blízkosti nevypadá hygienicky, či pokud jsou obchody zavřené kvůli festivalům, svátkům apod.
 • Léky, včetně těch, které pravidelně užíváte

Nízkorozpočtoví cestovatelé budou potřebovat také:

 • Spací pytel. Levné hostely neposkytují ložní prádlo
 • Ručník. Hotely a ubytovny jej nemusí poskytovat nebo nemusí být čistý. Je důležité mít alespoň dva ručníky, protože v oblastech s chladným počasím je rychlejší vysychání mnohem důležitější než na tropickém ostrově. Pokud při balení zavazadla uděláte místo i pro váš ručník, udržíte se tak zdraví. Chcete-li co nejvíce ušetřit místo, zvolte ručníky v nejmenší velikosti
 • Visací zámek. Některé hotely nemají dveřní zámky, ale poskytnou vám visací zámek, kterým můžete zavřít dveře svého pokoje. Lidé, kteří pracují v hotelu, však mají duplicitní klíče. Proto je bezpečnější si vzít svůj vlastní zámek
 • Gumová dveřní zarážka (pokud nemáte visací zámek)
 • Univerzální gumová zástrčka do umyvadla a vany, kde není k dispozici žádná zástrčka
 • Šňůra na prádlo

Můžete také potřebovat:

 • Šitíčko
 • Izolepa
 • Kapesní nůž
 • Zapalovač nebo voděodolnou krabičku na zápalky (většina letišť však zakazuje přepravu zápalek na palubě)