Užijte si Helsinky bez zbytečných starostí

Helsinky byly založeny v 16. století. Téměř od počátku slouží jako důležité finské přístaviště. Dnes zde pravidelně připlouvají mohutné trajekty z estonského Talinnu a švédského Stockholmu. Centrum Helsinek je sice situováno na pevnině, součástí města je ale také mnoho ostrovů. Pobřeží Helsinek omývá Finský záliv. Teplota vody sice není vhodná ke koupání, je však křišťálově čistá a městu dodává osobité kouzlo.

Kam se v Helsinkách podívat

Helsinky jsou město stvořené pro obdivovatele přírodních kras. Jak plyne z předchozího odstavce, rozhodně byste neměli zapomenout na procházku podél moře. Půjdete jak po dlážděných chodnících a po pláži, tak v přirozeném terénu po trávě či kamenech. Někde je moře klidné, jinde ďábelsky šplouchá, vždy je však nádherné a úchvatné.

Koho zajímají spíše památky, má na výběr z různých kostelů a chrámů. Městu dominuje Evangelická katedrála, obrovská bílá paráda na vyvýšeném místě, kterou lze vidět téměř odkudkoliv včetně moře. Pozadu nezůstává pravoslavný chrám Zesnutí Bohorodičky nacházející se přímo u moře.

Lákadlem pro turisty je pevnost Suomenlinna. Najdete je ji na několika ostrovech, které jsou vzájemně propojeny mosty. Suomenlinna v minulosti chránila Helsinky před útoky z moře. Ostrovy si dodnes zachovávají vojenskou atmosféru. Dokreslují ji mimo jiné historická děla.

Především rodiny s dětmi určitě ocení zoologickou zahradu. I tu vybudovali na ostrově. Jeho název zní Korkeasaari, což v překladu znamená Velký ostrov. S centrem města jej spojuje most, po kterém pravidelně jezdí autobusová linka.

Kdo zatouží po dárkových předmětech nebo výborném finském jídle, určitě by se měl podívat na helsinskou tržnici u přístavu. Počtem stánků konkuruje kdejakému vánočnímu jarmarku. Koupíte zde vše, na co si jen vzpomenete. Záleží jen na tom, kolik peněz jste ochotní utratit. Doporučuji navštívit krajní stánky u moře a dát si výbornou, čerstvě připravenou rybu.Dávejte si ovšem pozor na racky – jsou drzí a rádi kradou lidem jídlo přímo z talíře.

Doprava

V Helsinkách a přilehlém regionu funguje hustá spolehlivá síť hromadné dopravy.Autobusem či vlakem se dostanete úplně všude, přímo v centru fungují také tramvaje a jedna linka metra. K linkám hromadné dopravy patří také loď na Suomenlinnu. Pro plánování cesty a kupování jízdenek navštivte stránku ww.hsl.fi nebo si nainstalujte mobilní aplikaci tohoto dopravce.

Když pojedete někam autobusem, mějte na paměti, že jsou všechny zastávky na znamení. Na zastávce musíte řidiči pokaždé zamávat, v autobuse zase musíte mačkat tlačítko, jinak se nedostanete tam, kam chcete.

Dobrá rada na závěr: Pro cestu na Suomenlinnu využijte loď s logem HSL, na Korkeasaari do ZOO jeďte autobusem. Obě místa obsluhují také turistické lodě, které vycházejí mnohem dráž.

Karolína Klosová, www.facebook.com/kaja.pise