Dopravní značky ve světě? Cestovatele mohou překvapit velké zvláštnosti!

Léto se blíží a s ním také čas dovolených, kterou mnozí tráví v zahraničí. Při cestách autem čeká na tuzemské cestovatele mnohá překvapení, zejména v dopravních předpisech. V každé zemi platí určitá pravidla, jejichž překročením řidiči riskují pokutu. Před cestou do konkrétní země se doporučuje dobře nastudovat místní reálie včetně dopravního značení, které může na našince působit kuriózním dojmem. S jakými zvláštnostmi se lze při jízdě v autě za hranicemi setkat a na co se připravit?

Oblast prostitutek nebo opilců

Zastavit na líbivém odpočívadle a dát si zaslouženou svačinu? V některých lokalitách se nevyplácí zastavovat. To ví velmi dobře cestovatelé, kteří se často pohybují v severní Itálii, kde se vyskytuje jedinečná dopravní značka upozorňující na dámy lehkých mravů. „Attentione Prostitute“ doplňuje vyobrazení ženy s kabelkou a říká zcela jasně, co hrozí při zastavení vozu.

Obdobně zase řeší situaci se svými opilci starostové v Rumunsku nedaleko hranic s Maďarskem, kde se na výstražných tabulích objevuje plazící panáček s lahví v ruce. Takže pozor, ať je nesrazíte, v minulosti v této oblasti došlo k mnoha fatálním nehodám.

Hadi, klokani nebo padající kráva

Na tuzemských silnicích dochází k častým střetům s divokými zvířaty, s divočáky nebo se srnkami. Běžně se proto v okolí hustých lesů nebo nepřehledných zatáček osazují dopravní značky s běžícím jelenem. Podle platné legislativy může být použitý i jiný druh zvířete, takové značky se vyrábí na zakázku. Důležité je, aby se jednalo o volně žijícího živočicha. Překvapit tedy nemohou například žáby.

V zahraničí se kromě žab ještě objevují například krokodýli, klokani, losi, orli nebo želvy. V LucasValley v severní Kalifornii mají dokonce značku, která varuje před padajícími krávami ze skály.

Pozor senioři nebo potápěči

Jaké další výstrahy mohou na tuzemské řidiče čekat v zahraničí? Na Kypru musí našinec bojovat nejen s jízdou vlevo, ale též se značkamiupozorňující na chodce-seniory, kdy je nutné snížit rychlost, ale zejména dbát zvýšené opatrnosti na přechodech pro chodce.

Obdobně se musí dát pozor na ostrově Bonaire na potápěče, kteří se vydávají v neoprenech k moři po silnici. A kam si lidově řečeno „odskočit“? Rozhodně ne do lesíka, například v Německu na nutnost použití toalet upozorňuje značka s přeškrtnutým panáčkem sedícím v lese na bobku s dodatkem „Toilettenbenutzen“ neboli „Použijte toaletu“.