Šumava v zimě: Jezerní slať

Národní park Šumava je již tradičně vnímán jako jeden z nejoblíbenějších turistických cílů v České republice. Vděčí za to bohatému sportovnímu zázemí a množství zajímavých výletů jak pro rodiny s dětmi, tak pro náročné horaly. Šumava je totiž proslulá především zachovalou přírodou a řadou unikátních míst – a to ať už v létě, nebo v zimě. Jedním z nich je i Jezerní slať s vyhlídkovou věží.

Pokud cestujete autem, nabízí se hned několik možností, kde ho nechat zaparkované. Na prvním místě je pochopitelně turistické parkoviště přímo u Jezerní slati s mobilním WC i odpočinkovým koutkem. Maximální doba stání je však pouze 30 minut, pokud se tedy plánujete na místě zdržet déle nebo si zastávku u slati spojit s nějakým dalším výletem, doporučuje se využít buďto placené parkoviště u návštěvnického centra Kvilda, nebo na Horské Kvildě (hodinová sazba 30 Kč, denní 100 Kč). Odtud pak můžete ke slati snadno dojít podél udržované běžecké stopy.

Jezerní slať (1058–1075 m n. m.) je jedním z proslulých šumavských rašelinišť (spolu se slatí Tříjezerní nebo Chalupskou). Nachází se na Šumavských pláních v horském sedle přibližně 3 km od Kvildy a 2 km od Horské Kvildy. Jedná se též o jednu z nejchladnějších oblastí na našem území. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 2 °C. V roce 1987 klesla dokonce až na -41,6 °C.

Od ostatních šumavských mokřadů se odlišuje především díky vyhlídkové věži, která je sedm metrů vysoká a nabízí nezapomenutelný výhled do krajiny, zejména pak na vrchol Antýgl (1254 m n. m.). Přímo do centra rašeliniště se návštěvníci mohou dostat po naučné stezce. Dřevěný chodník je dlouhý přibližně 350 m a doprovázejí ho informační tabule s množstvím zajímavostí o zdejší fauně a flóře.

Celá procházka měří necelý kilometr. Díky krátké vzdálenosti, udržovaným chodníkům a přístupnosti je proto poměrně nenáročná. V zimě je ovšem dobré dávat pozor na případné náledí. Výlet je tedy vhodný zejména pro rodiny s malými dětmi, ale jedná se též o pěknou romantickou procházku zasněženou krajinou.