Vyzkoušejte netradiční dovolenou na Antarktidě

Antarktida je nesporně velice zajímavým kontinentem. Je to místo ledu, sněhu, polárních nocí či tučňáků. Teploty se tu mohou vyšplhat až k – 90 °C. Není to tedy místo, které by se turisty nějak zvlášť hemžilo. Pobývat zde není jednoduché. Musíte být velice psychicky i fyzicky zdatní a nesmí vám vadit zima. Té si tu totiž užijete až až.

Jak se tam můžu dostat?

Dostat se na Antarktidu není tak náročné, jak se může zdát. Stačí jen odvaha, odhodlání a dostatek peněz. Vaše životní cesta vás může stát i 200 tisíc korun. Rozhodně musíte počítat s tím, že pod 130 tisíc se nedostanete.

Jako zaměstnanec

Je to nejlevnější varianta, jak se na Antarktidu dostat. Nemusíte být nutně zaměstnáni jako vědci. Každá expedice přece potřebuje opraváře, elektrikáře, kuchaře nebo uklízečku. Poptávka je však samozřejmě vyšší než nabídka. Dostat takové zaměstnání je tedy hlavně o štěstí.

Pokud se ovšem určitě chcete realizovat ve výzkumu, není to nemožné. Již více jak deset let má Česká republika na Antarktidě svou vlastní polární stanici. Český polární výzkum má na starosti Masarykova univerzita v Brně.

Lodí

Loď je naprosto běžný způsob dopravy na Antarktidu. Odplouvá se hned z několika přístavů v Jižní Americe a délka plavby začíná někde na deseti dnech a končí někde na třech týdnech. Na lodi máte ale k dispozici naprosto všechno a navíc máte čas na podrobné zkoumání okolní krajiny. Většina lodí vyplouvá z přístavů v Argentině, Chile či Falklandských ostrovů. Je také rozdíl v cestování na velké nebo malé lodi. Jde hlavně o pohodlí, množství lidí a čas, který můžete strávit na pevnině. Můžete cestovat také francouzskou zásobovací lodí. Ta vyplouvá z ostrova Réunion a zpáteční cesta trvá asi měsíc. Počet turistů na palubě je omezený. Plavba na francouzské zásobovací lodi se pohybuje okolo 200 tisíc. Cesta na obyčejné lodi začíná na 110 tisících za deset dní.

Letadlem

Letadlo je nejjednodušší možností, jak se na Antarktidu dostat. Může se jednat pouze o vyhlídkový let nebo přímo o přistání. V případě letu vyhlídkového si můžete prohlédnout kontinent z ptačí perspektivy, obdivovat jeho krásu z pohodlného letadla a může se jednat pouze o jednodenní výlet. Během toho můžete také poslouchat odborný výklad pověřeného pracovníka. Takový let se v současnosti dá podniknout pouze z Austrálie. Cena takovéhoto výletu se může pohybovat v rozmezí od 25 a 200 tisíci. Pokud chcete na Antarktidě přistát, můžete letět z Austrálie, Chile, Jižní Afriky nebo Argentiny. Musíte však provést rezervaci dostatečně dopředu, protože lety na kontinent ledu a sněhu nejsou časté a jsou ovlivněné počasím.

Kdy je nejvhodnější přijet?

Samozřejmé je, že není vhodné vyrazit na největrnější kontinent v době největší zimy. Nejlepší tedy je přijet během antarktického léta, což je období mezi říjnem a březnem. V tuto dobu můžete na některých místech naměřit dokonce i teplotu v plusových hodnotách. V tuto dobu zde potkáte nejvíce lidí. Pár turistů, ale zejména vědecké expedice. Většina z nich však odjíždí, když nastává antarktická zima, která trvá šest měsíců. V tuto dobu nastává permanentní tma a venkovní teploty se pohybují okolo – 60 °C. Během tohoto období je velice těžké se sem dostat, kvůli množství krutých bouří. Všechno je ovšem možné, pokud jste ochotní si připlatit.