Jak si užít Vídeň? Prokličkujte ji na kole!

Hlavní město Rakouska má turistům co nabídnout. Je plná krásných historických památek a muzeí, stejně tak i nádherných parků, kaváren či útulných hospůdek. Jak ji celou zvládnout za jeden den? Pěšky to určitě nepůjde! Jízda metrem by vám zase mohla prožitek z města pokazit – vždyť se chcete kochat městem, ne nějakými tunely. Co s tím? Dejte výletu netradiční rozměr a půjčte si kolo! 

Sdílená kola jsou ve Vídni velmi oblíbená. O službu se stará společnost Citybike Wien. Po registraci, která stojí jedno euro, si můžete libovolně půjčovat kola v celé Vídni. Stanic je přes sto a nacházejí se doslova na každém rohu. První hodina ježdění je úplně zdarma. Jako dělané pro Čechy! Počátkem další hodiny je půjčovné zpoplatněno, ale kdo je vychytralý, před koncem první hodiny stávající kolo vrátí a zapůjčí si nové.  Pravda ovšem je, že tato sdílená kola se nevyznačují zrovna pohodlností. Na krátké městské přesuny dostačují, ale někomu by se možná nemusela líbit. Naštěstí to vůbec nevadí. Na hlavním nádraží si můžete půjčit také mnohem komfortnější městské kolo. To už ovšem nemůžete jen tak nechat někde na stanici, ale musíte jej vrátit přímo v půjčovně. 

Co ve Vídni rozhodně nesmíte minout? Na úvod, dokud máte ještě dost energie, vyrazte k baroknímu zámku Schönbrunn. Habsburkové zde měli letní sídlo. Po návštěvě jim ho dost možná budete závidět. U honosné stavby se rozprostírá obrovská zámecká zahrada. Díky její rozloze se vám podaří uniknout davům turistů. Věřte, že i když bude zámecké nádvoří vypadat jako mraveniště, v zahradě najdete klidné, tiché místo. Zámek Schönbrunn nese mnohé vyžití. Buď můžete jen odpočívat v parku, procházet se a prohlédnout si tamější kašny, nebo můžete vyrazit na prohlídku zámeckého interiéru, vydat se na kopec ke Glorietu nebo třeba navštívit ZOO. Ta je sice malinká, za to se chlubí pandou velkou, což si může dovolit jen několik málo zoologických zahrad.

Až si dostatečně odpočinete v zámecké zahradě, ujměte se znovu kola a vyrazte do srdce Vídně na ty nejznámější památky. Budete je mít všechny na dlani. Nejvýraznější je palác Hofburg. Ten sloužil jako zimní sídlo císařské rodiny. Jedná se o velmi rozsáhlý komplex budov. Součásti nich je například muzeum Albertina nebo Dům motýlů. Na své si zde přijde každý turista.

Co dalšího na vás v centru Vídně čeká? Známá Katedrála sv. Štěpána, německy Stephansdom. Část této velkolepé stavby je přístupná zdarma, vstup do katakomb je zpoplatněn. Za pozornost dále stojí radnice, budova parlamentu, náměstí Marie Terezie s Přírodovědným muzeeem a Muzeem umění.Věděli jste, že je ve Vídni také orloj? Je sice menší než pražský, ale i tak rozhodně neprohloupíte, když se na něj půjdete podívat. Toužíte spíše po moderní architektuře? Obětujte trochu času, vzdalte se od centra a navštivte Hudnertwasserhuas. Tuto zvláštní stavbu dokončili v roce 1985. Dům absolutně odmítá pravidelné linie či jednotné barvy a je prorostlý zelení. Uvnitř se nacházejí obchůdky a restaurace. 

Vídeň toho nabízí skutečně spoustu. Co si nakonec vyberete, je na vás. Jisté je, že si svůj výlet maximálně užijete. S velkou pravděpodobností si ho budete chtít zopakovat ještě jednou, dvakrát, třikrát, dost možná si na Vídni vybudujete úplnou závislost. Tak neváhejte a zařaďte Vídeň do svých výletních plánů.