Slovinský Kobarid, malé městečko s velkými možnostmi

Malé městečko Kobarid najdeme v západní části Slovinska jen pár kilometrů od italských hranic. Pro příznivce válečné historie bude možná známější italský název Caporetto.

Proč ale toto místo vůbec navštívit? Protože samotné městečko je spojeno nejen s 1. světovou válkou, ale také obklopené nádhernou přírodou a dobrým výchozím bodem na výlety nejen do Triglavského národního parku.

Vzpomínky na 1. světovou válku

U Kobaridu se na podzim v roce 1917 odehrála významná bitva 1. světové války. Najdete tu tak několik míst, které toto období připomínají.

Jednou z nejvýznamnějších je kostnice padlých italských vojáků, která obklopuje kostel sv. Antonína ze 17. století. Jména 7 014 vojáků jsou vytesaná do desek ze zeleného serpentinu. Hned vedle je pak malé muzeum 1. světové války. Kostel s kostnicí se tyčí na kopci nad městečkem a dovede vás k němu asfaltová silnice lemovaná křížovou cestou nebo kratší, ale strmější schodiště vedoucí od muzea. Jako bonus navíc se budete kochat krásnými výhledy na okolní krajinu.

Kobaridském muzeu v centru města, které je věnováno vojákům sočské fronty, můžete shlédnout přes 500 dobový fotografií a materiálů.

V okolí můžete v lesích narazit i na bunkry a zákopy.

Nádherná příroda a výhledy, které neomrzí

Za městečkem protéká nejznámější a nejkrásnější slovinská řeka Soča. Její azurová barva vám vezme dech a pokud se v ní rozhodnete svlažit, tak i její teplota, protože je opravdu studená. K údolí Soči se dostanete po stezce lesem od kostela sv. Antonína nebo z druhé strany po hlavní cestě, kde projdete kolem Napoleonova mostu z konce 18. století. Přechod houpajícího se lanového mostu přes řeku je taky zážitkem.

Od údolí Soči je to jen kousek k dalšímu skvostu, a to vodopádu Kozjak. V roklině, kde 15 m vysoký vodopád stéká, se dá i koupat. Po cestě se nachází i další menší vodopád, u kterého se můžete svlažit. 
K vodopádům, které rozhodně nesmíte vynechat, patří nejvyšší slovinský vodopád Boka (106 m) a vodopád Virje. Ty už jsou ale vzdálené přes 20 km u města Bovec.

Vydat se na horskou túru z Kobaridu můžete na Starijski vrh (1 147 m.n.m.), kam vás dovede turistická značka.  Jestli ale toužíte po ještě vyšším a dech beroucím výhledu, vydejte se opět směrem k městu Bovec, kde se můžete vyvézt lanovkou do výšky 2 200 m. n. m. a vyšlápnout si na skalní okno Prestreljenik (2 499 m. n. m.), případně pro větší dobrodružství pokračovat na Velký Kanin (2 587 m. n. m).

Ráj adrenalinových nadšenců

Okolní příroda dává prostor k vyžití milovníkům adrenalinu, a tak tady najdete několik agentur, které vám zajistí rafting a kajakování na řece Soča, canyoning na vodopádech, provedou vás horskými ferratami nebo si můžete zapůjčit MTB kola.

Co dalšího ještě vidět

K dalším sakrálním památkám patří kostel Nanebevzetí Panny Marie na náměstí Svobody.

Pokud máte rádi sýr, můžete navštívit muzeum v místní mlékárně, kde se dozvíte tajemství výroby sýra.

Za návštěvu stojí i hradiště Tonocov Grad, jehož historie sahá až do období 6. -7. století. Vstupné je zdarma. Pěšky se k němu dostanete po značené trase lesem od kostela sv. Antonína. Odtud pak sejdete k údolí řeky Soča a můžete pokračovat dále k vodopádu Kozjak.

A když dostanete chuť na výbornou italskou zmrzlinu a trochu historie, můžete si udělat výlet třeba do 30 km vzdáleného italského města Cividale del Friuli, které je se svým historickým centrem zapsáno na seznamu UNESCO.