Cerreto Guidi, oáza klidu v srdci Toskánska

Ti, kdo navštíví Toskánsko, si jej zpravidla zamilují. Krása Toskánska však nespočívá jen ve velkých městech, jakými jsou Florencie, Pisa či Siena. Jeho krása je založena na překrásné přírodní scenérii a pohledem na olivové háje a vinice. Pokud si chcete užít Toskánsko v jeho celé kráse je vhodné se ubytovat v menším městečku jako je právě Cerreto Guidi.

Poloha tohoto městečka je ideální, pokud z něj chcete podniknout výlety do celého Toskánska, ať už automobilem nebo s využitím místní dopravy ve které se snadno a rychle zorientujete. Cerreto Guidi leží asi hodinu jízdy autem od Florencie (s využitím místní dopravy je cesta asi o půl hodiny delší kdy jedete z Florencie vlakem do Empoli, kde přestoupíte na autobus, nedoporučuji cestovat v pracovní dny kolem poledne, kdy se vrací děti ze školy a autobusy jsou jimi zpravidla přeplněny, nicméně školní autobusy jsou v jízdních řádech označeny).

Něco málo k historii Cerreto Guidi

Umístění městečka Cerreto Guidi je podstatnou součástí jeho historie. Nachází se v místě přirozeně opevněném díky své vyšší poloze, kde se údolí řeky Arno rozšiřuje směrem k rovině města Pisa a poblíž Via Francigena. První písemné zmínky o jeho existenci jsou již z 8. století n.l., kde je možné najít zmínky o městu s názve Cerreto in Greti. Slovo Greti pochází z latinského slova odkazujícího na množství dubů v této oblasti. Město bylo zmiňováno v textu z roku 780 n.l., podle kterého tři vznešení bratři z Pisy darovali malý kostel v městě Greti benediktinům San Savino u Calci.

Při prohlídce v dnešní době je třeba použít fantazii, aby si člověk přestavil „Rocca“ nebo-li hrad hrabat Guidi. Ten stál v centru města. Město, respektive jeho historická část, je složena z centralizovaných kruhů kolem oblasti, kde se hrad nacházel hrad a kde se nyní tyčí dominanta města, Villa Medici.

Villa Medici

Jde o dominantu města, kterou rozhodně musíte navštívit. Vstup do vily je zdarma. K dispozici je průvodce, pokud budete očekávat výklad v jiném než italském jazyce, bude zklamáni. Nicméně stejně jako v celém městečku je i zde patrná ochota a vstřícnost k cizincům, a můžete si užít výklad, při němž průvodce například připodobňuje, že vila sloužila jako lovecké sídlo. Pohled na okolní krajinu si můžete užít z překrásné zahrady této vily, která sama o sobě stojí za prohlídku.

Kam se podívat?

Ve městě můžete navštívit vyjma Villi Medici, také muzeum (Museo della Memoria Locale), které naleznete pokud se od vily vydáte po Via Vittorio Veneto. Na budově nalezenete vždy plakát informující o aktuální expozici v muzeu. Kousek pod muzeem je místní „supermarket“, ve kterém pořídíte potraviny za srovnatelné ceny jako v České republice. Pokud budete chtít získat informace o městě, jeho historii a turistických trasách, pak můžete navštívit informační centrum na Via della Libertá, ve kterém je k zakoupení i víno od tamních výrobců, nebo se můžete zajít podívat do místního pekařství na Via dei Fossi, který patří Češce žijící v městečku, ta Vám poradí kam se můžete podívat, jak v městečku, tak v jeho okolí.

Ideální je odpolední pěší výlet do asi 6 km vzdáleného města Vinci, rodiště Leonarda da Vinciho. Autem si pak můžete zajet do Voltery nebo San Gimignana (do těchto měst byste se místní dopravou dostávali špatně) a vyjma prohlídky měst si zakoupit suvenýr z alabastru, který je zde zpracováván. Do okolí města lze podniknout také pěší tůry nebo výlety na kole. Kdo by měl chuť zajet se vykoupat, pak může využít pláží u nedalekého Livorna.

Ubytovaní a stravování

Ubytování je možné především v privátně pronajímaných apartmánech, kde se ceny pohybují od 30 Eur za apartmán na den. Vařit si můžete buď přímo v apartmánu nebo navštívit místní restaurace. Z osobní zkušenosti mohu v Cerreto Guidi doporučit Fifty Fifty Bar, kde si můžete dát jak pizzu, tak těstoviny (lepší houbové tagliatelle budete těžko hledat) nebo malou pizzerii na Via Santi Saccenti. Ochotnější obsluhu byste hledali jen stěží.

Stejně jako v téměř celém městečku, ani zde se nedomluvíte anglicky, ale těch pár italských slovíček, co zná snad každý, Vám bude stačit. Pokud si chcete jen posedět u skleničky, nemusíte jít daleko, hned vedle pizzerie se nachází Bar Centrale, kde se můžete s místními obyvateli pobavit sledováním sportovních přenosů, nebo si sednout na zahrádku před barem či jeho zadní terasu. Na Via Roma pak můžete navštívit L ‚Isabella Gelteria & Yogurteria a dát si vynikající zmrzlinu.

I když Cerreto Guidi nepatří k turisticky vyhledávaným místům jako Florencie, rozhodně stojí zato jej navštívit, i když si neprohlídnete místní dominantu, Villu Medici, ale jen se posadíte se skleničkou místního Chianti a bude sledovat poklidný život v městečku a všudypřítomný klid a pohodu.

Hana Klinerová