Sardinie – ostrov, na který se nejezdí jenom jednou

Překrásné pláže, které lemuje tyrkysová voda. Klid, který vám vstupuje do žil. Zázraky přírody, které nelze přehlédnout. A vy zjistíte, že nesníte.

Vyčleňte si alespoň 12 dní na pobyt na ostrově a vyjeďte. A vezměte si s sebou nafukovací kajak.

Sardinie po vlastní ose

Pokud nemáte děti, které vám svými prázdninami řídí dovolenou, zkuste září. Sezona v Sardinii již skončila, silnice a parkoviště se vyprázdnily, a místa, kde se dá vyspat, se rozšířila. Sardinie je italský ostrov a autem tam dojedete pouze za pomoci trajektu. Trajektové lístky si zajistěte s předstihem (i půlročním). Nejčastější trasa je z Livorna do Olbie.

Následující výčet míst je jenom zlomek toho, co byste měli vidět.

Příjezd do Olbie

Vyjedete z trajektu a vydáte se na jih směr Cala Luna. Zde vás čekají ve vnitrozemí výlety a v moři koupání a využití kajaku. Začněte dlouhou procházkou do kaňonu Gorrupu. Dobrým výchozím bodem je cesta za mostem Ponte S’Abba Arva. Auto se tam navíc dá nechat (mimo sezonu) na cestě a přespat v něm a hned druhý den ráno vyjít na další výlet do Tiscali.

Kaňon Gorrupu

Asi 2 hodiny dlouhá cesta kolem řeky Rio Flumineddu. Gorrupu je kaňon rozdělený na tři části. První projde každý, ve druhé se už musí lézt po kamenech, které jsou i 2x vyšší než vy, ale pořád to jde, třetí část je už velmi náročná.

Tiscali

Cesta z výchozího bodu je náročnější než předchozí den a nevyhnete se prudkým výstupům. Po cca 2 hod jste v cíli. Tiscali je nuragská vesnice skrytá v jeskyni, která je v současné době již propadlá, ale něco takového prostě jinde nenajdete.

Cala Luna

Po návratu k autu se vydejte na východní pobřeží do Cala Gonone. Dojeďte k moři a pak se vydejte vpravo na pláž Cala Fuli. Zde si užijete nejenom koupání a šnorchlování, ale i jízdu na kajaku. Poplujete směrem na jih a pravá strana vám poskytne pohledy na nádherné skály s jeskyněmi nebo vás pohostí malými plážemi.

Další výlety jsou směrem na jih. Určitě využijte silnici SS125. Odměnou vám bude nádherný výhled na celé pohoří, ve kterém jste už navštívili kaňon a Tiscali.

Cala Goloritze

Dalším cílem je jižně položená pláž Cala Goloritze. Tu si musíte zasloužit. Cesta k ní (od Su Porteddu) trvá asi 1,5 – 2 hod a je to velmi prudký sestup, ano, po regeneraci (plavání, kajaku, šnorchlování) vás zase čeká výstup.

Katolický kostel di San Pietro al Golgo

Když už jste vážili cestu k Su Porteddu, tak nezapomeňte navštívit kostel San Pietro al Golgo, je v dosahu asi 5 km.

Konec východu a cesta na západ

Cesta na západ je dlouhá a je to ztráta času, ale nějak se tam musíte dostat. Cestou si, ale přijdete na své, tak jako po celé Sardinii, tak i zde potkáte unikátní stavby Nuragy. Jedná se o kamenné věže s kruhovou základnou z doby před Kristem. Potkáte jak rozpadlé, tak i ty dobrém stavu.

Alghero a Grotta di Nettuno

Nádherné město s promenádou a možností výletu lodí do krápníkové jeskyně di Nettuno. Na výletě zažijete nejenom krásnou jízdu pod skalami, ale v případě vln, a ty jsou na západním pobřeží časté, i dobrodružné přistání u jeskyně. K jeskyni se můžete dostat i vozem a užít si mnohaschoďový sestup k jeskyni a výhledy ze skály směrem na moře, který byste bez tak propracované cesty nikdy nezažili.

Další cesta pokračuje na sever po západním pobřeží, na kterém vás čeká mnoho zastávek na nádherných dlouhých plážích, kde v mimosezonním období zažijete opravdu poklidnou relaxaci.

Palau

Jedná se o přístavní městečko a vstupní bránu do kouzelného prostoru mezi Sardinií a Korzikou s vévodícím ostrovem La Maddalena.

A nyní vás už čeká cesta zase do Olbie na trajekt.

Tak co, vrátíte se sem, abyste měli čas poznat další místa? V severní části Sardinie je jich ještě hodně, zmiňme Castelsardo, Capo Testa, Porto Polo, La Maddalena nebo východní smaragdové pobřeží nad Olbií.