Nechte se pohltit nádhernou přírodou Moravského krasu

Lidé se dnes snaží cestovat daleko za hranice našeho státu s touhou objevovat nová, zajímavá místa. Přitom ale zapomínají, že nespočet krás se nachází i u nás, v České republice. Jsme sice malou zemí v srdci Evropy, ale i tak za trochu zájmu určitě stojíme. Proč by se k nám jinak vydávalo tolik zahraničních turistů, no ne?

Ještě před rokem jsem patřil do skupiny těch, co by každé léto nejraději trávil všude možně po světě, jen ne na domácí půdě. Avšak letošní dovolená v Moravském krasu mě donutila začít o věcech přemýšlet a nakonec musím s pokorou a jistou dávkou sebemrskačství usoudit, že ani dovolená v České republice vůbec není špatná. Ba naopak. Zážitky z navštívených míst pro mě byly natolik silné, že ani nevím, kde mám vlastně začít své vyprávění.

Tajemné jeskyně s vlastními příběhy, ze kterých mnohdy až mrazí

Moravský kras je vyhledávanou turistickou atrakcí zejména díky svým pěti veřejně přístupným jeskynním systémům, z nichž každý má očím návštěvníků co nabídnout a ačkoli jsem měl původně naplánované jedny jeskyně na každý den, nakonec jsem neodolal a prošel je všechny za jeden jediný.

Punkevní jeskyně

Punkevním jeskyním se dostává asi největší pozornosti ze všech. Není se vlastně čemu divit. Jeskyně totiž nenabízejí jen nahlédnutí do svých útrob, turisté mohou při jejich návštěvě spatřit (a zažít) daleko víc. Už jen fakt, že se jeskyněmi dá projít až do samotného nitra nejhlubší propasti v zemi, Macochy.

Pohled na mechem porostlé stěny obří jámy z místa, kam by asi kdokoli nerad neřízeně padal, opravdu zanechal silný dojem, který si většina lidí z naší prohlídkové skupiny (včetně mě) musela zvěčnit jako fotografii. Ještě aby ne, když příplatek za fotografování činil 40 Kč.

Člověk si v tu chvíli řekl, že už viděl všechno podstatné. A mýlil by se. Následovala totiž plavba po ponorné říčce Punkvě (která je možná pouze při dostatek vody). Proplétat se na středně velké loďce jeskynním systémem se všemi těmi nárazy do stěn, když navíc víte, že pod vámi je obrovská hloubka a nad vámi mohutný skalnatý masiv, zapříčinila chvilkový nepříjemný pocit v žaludku. Ale rozhodně doporučuji všem průzkumníkům, které taková místa přitahují. Určitě si přijdete na své.

Kateřinská jeskyně

Kateřinskou jeskyni jsem já osobně navštívil jako první, protože se nachází v blízkosti infostřediska Skalní mlýn. Prohlídka této jeskyně trvá nejkratší dobu, avšak určitě byste ji neměli vynechat.

Pojí se k ní zajímavá historka o dívence Kateřince, podle které získala své pojmenování. Onen příběh vám ale rozhodně prozrazovat nebudu, abych vám možný budoucí zážitek z prohlídky nepokazil.

Jeskyně Výpustek

Pokud se zajímáte o časy stále ještě nedávných válečných konfliktů, budete z návštěvy těchto jeskyní přímo nadšeni. Výpustek se totiž od svých kolegyň v Moravském krasu značně liší. Jako útočiště si jej totiž vybral hned tři armády v historii, které jeskynní systém přetvořily na svou základnu.

Výpustek měl poté sloužit i jako útočiště při možném bombardování. I když by se o stabilitě jeskyně dalo určitě polemizovat. Ženské publikum zřejmě prohlídka příliš nenadchne, většina mužů se má však rozhodně na co těšit.

Mnoho zážitků, které se do jednoho článku jednoduše nevejdou

Dále pak turisté mohou navštívit ještě jeskyně Balcarka a Sloupsko-Šošůvské jeskyně. Ale o těch zase až někdy příště.