Dobrovolničení na cestách aneb alternativa levného cestování

Rádi byste pronikli do současné situace v zemi a poznali se s místními? Máte rádi kontakt s lidmi, rádi pomáháte a chcete si připomenout, jak dobře se ve své zemi máte? Pak je pro vás vhodnou alternativou dobrovolnictví.

Dobrovolnictví

Stále více se objevují lidé, kteří své cestování kombinují s dobrovolničením, kdy procestují danou zemi, ale na oplatku zase pomohou lidem, kteří jsou v tísni. Navíc je to skvělý způsob, jak proniknout k místním a být s nimi v kontaktu. Jen tak poznáte pravou tvář dané země.

Poznáte skutečný život v zemi, vyzkoušíte si práce, kterými místní tráví hodiny denně. Často to bývají práce, které si lidé v západním světě stěží dovedou představit – práce na polích nebo čajových plantážích.

Zároveň máte šanci se stát na malý moment součástí komunity v dané lokalitě. Můžete chodit pařit s místními, naučí vás vařit některá z tradičních jídel a nebudete pro ně jen pouhopouhý nudný turista. Je to také jeden z nejlepších způsobů, jak poznat okolí. Váš denní rozvrh většinou obsahuje několik hodin denně a ten zbytek můžete strávit na cestách. Navíc díky dobré znalosti místních se dostanete k nejlepším tipům na výlet.

Jednoznačně ušetříte za bydlení a stravu. Při dlouhých dobrovolnických pobytech navíc můžete dostávat i kapesné, které vám pobyt značně usnadní. Také se naučíte novým schopnostem, které třeba jednoho dne využijete, nikdy to není ztráta času.

Jak se účastnit dobrovolnických projektů?

Princip je velmi jednoduchý. Nabídnete svou účast (v podobě práce, zkušenosti atd.) a hostitel vám poskytne přístřeší, jídlo. Může se jednat prakticky o cokoliv, ať už turistické centrum, dobrovolnická práce v hotelu nebo na farmě, taktéž se může jednat o pomoc lidem, kteří to nejvíce potřebují (školy v nevyspělých oblastech, centra pro nemocné lidi apod.).

Většinou strávíte čtyři až šest hodin v práci, poté je prostor na vaše vlastní aktivity. Co se týká volna, máte volný víkend a pokud jste na místě již delší dobu, možná dostanete více volna.

Co se týče výběru projektu, to je čistě na vás a vašich ambicích. Klíčové jsou vaše schopnosti, zkušenosti a doba, kterou investujete. Můžete využít krátkodobějších projektů (viz. práce v hotelu, různé ekologické farmy nebo turistické oblasti) nebo dlouhodobějších projektů, které bývají pod záštitou mezinárodních organizací. Tady se může jednat o pomoc dětem, různé kulturní nebo sociální aktivity.

Doporučujeme si projekty vybírat s dostatečným předstihem. O dobrovolnictví je v poslední době velký zájem, je třeba počítat s velkými časovými nároky.

Kde mohu začít?

Někteří dobrodruzi hledají až na místě, my doporučujeme si udělat přehled předem. Vyplatí se to. A navíc víte, do čeho jdete. Mezi nejklasičtější způsoby patří využití služeb některé ze společností. Dobrovolnickou práci můžete najít na mnoha portálech. Zde je zapotřebí registrace na daném portálu a většinou k tomu patří určitý poplatek.

Může se jedna například o portály HelpX.net nebo workaway.info. Vesměs všechny tyto stránky fungují na stejné bázi. V nabídce můžete nalézt pomáhání na farmách, kde vám výměnou poskytnou ubytování a stravu. Navíc máte možnost komunikace s místními, protože se nacházíte v jedné z rodin.

Poplatky jednotlivých webů jsou různé. Velmi záleží na faktu, zdali chcete pomáhat s přítelem, cestujete s partou přátel nebo jednotlivě.

Mezi další možnosti patří jistě využití organizací. Zde máte záruku 100% zajištěnosti všech aspektů, ať už se jedná o bydlení, stravu a zároveň se pravděpodobně budete setkávat s lidmi, se kterými přijedete na turnus. Mezi nejtradičnější organizace patří Evropská dobrovolná služba nebo WWOOF.

Autor: Jakub František Koudar