Vydejte se do nejvíce podceňovaného německého města – do Frankfurtu

Pro jeho centrální polohu je Frankfurt znám jako „brána do Evropy“ – turisté ho totiž často využívají jen jako tranzitní místo pro další přechod do hlavních cílových měst. V nedávné době přišel Frankfurt k jinému jménu, které odkazuje na jeho nově vznikající pozici města jako vzrušující nová destinace v Evropě – Frankfurt se stal „Mainhattanem“.

Město rozprostřené na obou březích řeky Mohan (odtud je jeho oficiální název Frankfurt nad Mohanem) vždy zaujímalo zvláštní místo v německé historii. Nejenže dala zemi svého nejslavnějšího spisovatele Johanna Wolfganga von Goetheho, jehož dům je zastrčený na malé městské ulici, ale také místo významných voleb a korunovace králů a císařů říše římské. A právě historie je stále významným turistickým lákadlem, i když po druhé světové válce muselo být mnoho míst přestavěno.

Prozkoumání historie Frankfurtu však vykresluje jen jednu jeho část – chcete-li získat úplný přehled o tom, co se dnes děje (a v budoucnosti bude dít) ve Frankfurtu, stačí k tomu pouze panorama – místní obyvatelé totiž říkají, že se podobá Manhattanu, a tak ho nazývají Mainhattan.

Je zde fascinující směska architektury, moderních skleněných mrakodrapů, které se vynořují nad tradičními cihlovými kostely. Také si všimnete velkého množství věžových jeřábů, které se s rostoucím městem zvětšují také. Někteří říkají, že tento růst vyvolal Brexit.

Když se Britové rozhodli opustit Evropskou unii, Frankfurt, domovina Evropské centrální banky od roku 1998, byl okamžitě označen jako potencionální volba pro přemístění mnoha velkých finančních institucí a společností, které mají v úmyslu opustit Londýn.

Navzdory tomu, že má Frankfurt jen 700 000 obyvatel (ve srovnání s Londýnem, který má 8.6 milionů), se stává sám o sobě mezinárodním městem. Již více než polovina obyvatel má jiné než německé občanství a denně se zde promluví více než 100 jazyky. To znamená pro město větší přísun bohatství, a to může pomoci městu k rozvoji na umělecké, hudební a na potravinové scéně.

Frankfurtské sousedství má svůj charakter a kouzlo. Sachsenhausen, s dlážděnými ulicemi a muzei, je určen pro ty, kteří rádi poznávají historické a kulturní dědictví měst. Ostend a Nordend mají zase mnoho kaváren a butiků, které jsou ideální na denní procházky, zatímco Westend je stará buržoazní čtvrť, kde se nachází krásná botanická zahrada Palmergarten.

Při příští dovolené po Evropě nejezděte jen na letiště, ale dejte si čas na objevení pátého největšího města Německa.

Co ve Frankfurtu dělat?

Frankfurt má řadu vzrušujících sezónních akcí, které stojí za zmínku a zaslouží si místo ve vašem kalendáři, například Oktoberfest (v září), každoroční vánoční trhy (v prosinci) a Frankfurtský knižní veletrh (v říjnu). Frankfurt je zajímavý v každém ročním období.

Samozřejmě zde existují celoroční aktivity. Nadšenci do umění by se měli vydat do Sachsenhausen, do čtvrti na jihu od řeky, kde se nachází Museum Mile. Je to domov Německého filmového muzea, Komunikačního a Staedelova muzea. Pokud chcete navštívit více než jedno muzeum, zakupte si vstupenku MuseumSufer, která zahrnuje zvýhodněný vstup do 34 muzeí na dva dny.

Staedelovo muzeum

Tato 200 let stará instituce hostí jednu z nejpozoruhodnějších a nejdůležitějších sbírek na světě dokumentující 700 let dějin umění. Návštěvníci mohou rozpoznat populární umělecká díla, jako Oběd od Clauda Moneta apod. Mezi další umělce, které najdete ve stálé sbírce muzea, patří Vincent Van Gogh, Edvard Munch a Picasso.

DialogMuseum

Toto muzeum mění význam slova muzeum, kde navštěvujete různé artefakty. Koncept, který stojí za DialogMuzeem, je neobvyklý, ale působivý. Návštěvníci si objednají hodinovou prohlídku, která se odehrává celkem ve čtyřech pokojích, kde se v naprosté tmě dostanete ke každodennímu životu bez vidění – k životu, jaký denně prožívají slepí či jinak zrakově postižení. Další zajímavostí je, že všichni průvodci jsou zrakově postižení. Budete překvapeni rozsahem emocí, které můžete zažít během pouhých 60 minut – úplná beznadějnost, avšak je to také neuvěřitelný zážitek. Ujistěte se, že si místo rezervujete předem.

Kde se ve Frankfurtu najíst?

Ať už je to typické německé jídlo, které toužíte ochutnat, nebo něco mezinárodního, Frankfurt může nabídnout vše. Nikdy však nezapomínejte na rezervaci předem, protože ty nejžádanější restaurace je požadují. A pokud neumíte německy, nezoufejte, většina restaurací, dokonce i ty malé, má alespoň pár nabídek v angličtině. Pokud ne, s přívětivým personálem se jistě domluvíte.

Vevay

Německá kuchyně je známá pro své klobásy, ale to neznamená, že jsou v této zemi odsouzeni vegani a vegetariáni. Tato neformální dvoupodlažní restaurace, která se nachází v centru města, nabízí vynikající menu i bez masa, které si zamilují i masožravci. Quinoa s divokou rýží a grilovanou zeleninou na talíři s krémovým dresinkem jsou ideální pro doplnění energie na oběd. Mějte na paměti, že se zde platí pouze hotově.

Freitagsküche

Tento útulný hotel, založený francouzským umělcem Michaelem Riedelem a jeho přítelem Thomasem Friemelem, je městským útočištěm. Pokud sem přijdete během pracovního týdne, budete se pošťuchovat s bankéři z místních finančních institucí, kteří si na oběd zašli raději sem než do jídelny, ale v pátek v noci se tato restaurace přeměňuje na setkání s uměleckou smetánkou. Objednejte si menu šéfkuchaře, které je připraveno vždy čerstvé a s čerstvými farmářskými objevy.

Kde ve Frankfurtu nakupovat?

V ulici Zeil Strasse, která je pouze pěší, najdete mnoho obchodních center, jako jsou Peek & Cloppenburg, Galeria Kaufhof nebo Karstadt, a značky jako Zara, Mango nebo C&A, což je cenově srovnatelné například s obchodem H&M. Turisté, kteří si nemusí hlídat rozpočet, by se měli vydat na nedalekou Goethe Strasse. Zde jsou obchody jako Chanel, Gucci nebo Salvatore Ferragamo.

Kde se ubytovat?

Asi není překvapením, že tato evropská hospodářská metropole nemá dostatek luxusních možností k ubytování, zejména v centru, kde se nacházejí mezinárodní banky. V okolních čtvrtích jich je však velmi mnoho, a to i za poměrně levné ceny, jako je v Ostend, který leží na břehu řeky Mohan a nabízí nádherný výhled na město.

Moxy ve Východním Frankfurtu

Moxy je nový designový řetězec společnosti Marriott, který nabízí cenově dostupné hotely zaměřené na mladší cestovatele. Nejnovější nemovitost se nachází v Ostend, jen pár bloků od nového sídla Evropské centrální banky a asi půl hodiny pěšky od centra města. Pokoje pro hosty mají moderní atmosféru. Je to také skvělé místo, kde si můžete vychutnat jak snídani, tak koktejly. Stěny jsou lemovány funky uměním, které odkazuje na francouzskou místní kulturu, jako je nástěnná malba Goetheho, který lenoší na lavičce.