ZOO Liberec

V Liberci se nachází nejstarší zoologická zahrada v České republice. Všichni si nejspíše pod pojmem „ZOO Liberec“ představíme slavné bílé tygry indické, kteří patří k jednomu z největších lákadel. Dalším plusem této ZOO je, že je součástí projektů na záchranu vysoce ohrožených druhů zvířat. Délka prohlídkové trasy je 1.8 kilometrů.

Na Zoo Liberec se mi líbila přehledná označení, která ukazují návštěvníkům směr prohlídky. Zoo je velmi spletitá a díky těmto směrnicím žádný z návštěvníků nevynechá jedinou expozici. V celé zoo je bezbariérový přístup, což je dalším plusem.

Hned u vstupu uvidíte zvířata jako velbloudy, antilopy, nosály apod. Velký zážitek přichází hned poté, kdy dojdete k expozici slonů. Jejich výběh je velký a nachází se zde spousta hraček, se kterými si zvířata mohou hrát. Výběh není prosklený, je pouze oddělen příkopem a dřevěnými kládami, takže návštěvník má krásný výhled na tyto majestátní obry.

Dále přichází na řadu po pravé straně zebry a žirafy, na druhé bizoni.

Následuje okruh různých druhů cizokrajných jelenů až po lamy a koně. V tomto úseku se nachází expozice veterinární péče, kde ošetřovatelé ukazují náplň své práce.

Vracíme se ke směru prohlídky kolem žiraf na stezku „Český les“. Zde se nachází naše lesní zvěř, jeleni, srnky, mufloni a kamzíci.

Pokud pokračujeme podél trasy, dojdeme k rybníčku, kde jsou uměle vytvořené ostrovy, na kterých jsou lemuři, pelikáni a kachny. Pokud budete pokračovat za rybníček, objevíte botanickou zahradu. Pokud o tuto expozici nemáte zájem, vydáte se doprava.

Na tomto úseku je ohromné množství bufetů a restaurací, kde si můžete odpočinout a občerstvit sebe i své děti. Pro odreagování dětí (i rodičů) je zde dětské hřiště.

Projdeme uličkou, kde se nachází voliéry s dravci. Hned vedle se pyšní tučňáci a před námi je pavilon šelem.

Konečně přicházíme k těm slavným bílým tygrům! Můžeme vidět prosklený výběh, ve kterém jsou pro tygry připraveny hračky, malé jezírko a obrovské balvany. Tygři mají zhruba rok a je obvyklé, že je zastihnete při bratrské rvačce.

V pavilonu šelem dále žijí lvi, kteří nejčastěji lenoší pod stromy. Není na ně moc dobrý výhled, protože se nachází za částečně proskleným výběhem – sklo je špinavé jak ze strany vnitřní, tak vnější od návštěvníků, což bylo pro mne a určitě i pro zbytek návštěvníků zklamáním.

Postupujeme dále po směru prohlídky a blížíme se k pavilonu tropů. Zde můžete zahlédnout různé exotické ptactvo a plazy.

Přímo u pavilonu tropů jsou další restaurace a bufety s toaletou, kde můžete nabrat síly. Také se tu nachází obchod se suvenýry a výběh s opicemi. Hned vedle je prosklený bazének, kde své podvodní hrátky ukazují lachtani. Následuje výběh s gorilami.

Prohlídka pokračuje rybníčkem s plameňáky, surikatami, želvami, paviány, sovami a rysy.

Následují poslední výběhy s osly, kozami a dalšími zebrami. A zde už je východ.

Můj dojem ze zoo byl dobrý, těšila jsem se, až uvidím slavné bílé tygry. Překvapilo mě, jak je zoo maličká, ale to jí neubírá na kráse. Všem doporučuji navštívit tuto severskou zoo, která má právo být na co pyšná!