Jak se na dovolené zdravě opálit a předejít spálení kůže? Hlavně s mírou…

Vrátit se z luxusní dovolené jako ředitel vápenky? Nikdy! Většina Čechů se opalování nijak nebrání a naopak využijí každou příležitost, kdy mohou nachytat trochu bronzu. Ostatně proč ne, vždyť právě sluneční paprsky stimulují organismus k produkci důležitého vitaminu D a pozitivně působí na psychiku. Odborníci však správně připomínají, že je velký rozdíl mezi zdravým opálením a spálením. Slunce je zdraví prospěšné pouze za předpokladu dodržování zásad bezpečného opalování.

Proč se kontaktu se sluníčkem nebránit?

Správné opalování je příčinou pigmentace a mírného ztluštění pokožky. Obojí pak vede k mnohem efektivnější přirozené ochraně před spálením a zmíněné tvorbě vitaminu D, který je nezbytný pro mnoho tělesných procesů. Především pro správný růst kostí a fungování pohybového aparát. Nehledě na to, že vyhýbání se slunci může vést k psychické nepohodě. Pokud se sluníčka straníte proto, že vám je nepříjemná konzistence opalovacího krému, vyzkoušejte příjemnější opalovací mlhu.

Víte, jakou máte kůži?

Dermatologové popisují opálení a spálení jako dva úplně jiné procesy. Upozorňují, že opakovaně spálená kůže výrazně (až o 80 %) zvyšuje riziko vniku melanomu, a proto je na místě pokožku odpovídajícím způsobem chránit. Nejdříve byste se však měli seznámit se svým fototypem. Právě ten rozhoduje, jak dlouho můžete pobýt na přímém slunci, aniž byste se spálili.

Zatímco člověk s fototypem I. (velmi světlá kůže, rezavé až velmi světlé vlasy, velké množství pih) může přijít do styku se slunečním zářením na pouhých 10 minut, fototyp IV. vydrží bez ochrany až pětinásobně delší dobu.

Na sluníčko si zvykejte postupně

To nejhorší, co můžete udělat, je vystavit nechráněnou kůži intenzivnímu slunečnímu záření na delší dobu bez postupného zvykání. Naopak se opalujte pozvolna, vždy používejte kvalitní krémy na opalování a vyhledávejte spíše stinná místa. Slunce bývá zrádné a spálená kůže o sobě dává vědět až s několikahodinovým zpožděním.

Na opalovací kosmetice nešetřete

Máte doma nevyužité opalováky z předchozích let? Bez výčitek je vyhoďte do koše, protože časem ztrácí na účinnosti. Pořiďte si nové a přihlédněte ke složení – kvalitní kosmetika na opalování neobsahuje parabeny, parfemace ani konzervanty.

Výběr správného přípravku není snadný – spíše než na reklamní slogany proto dejte na doporučení dermatologů a nezávislé testy. K nejlépe hodnoceným produktům dlouhodobě patří například kosmetika na opalování Photoderm od Biodermy. Renomovaná francouzská značka využívá patent buněčné bioochrany (využívá přirozené mechanismy kůže) a nabízí hypoalergenní krémy, oleje i mlhy pro dospělé i děti.