Českými turisty často opomíjená místa Belgie

Belgie rovná se Brusel a jeho Atomium. Toť mylná představa. Belgie může nabídnout mnohem víc. Záleží, jaký dopravní prostředek máte k dispozici. Uchvacující zážitky Vám zprostředkuje hustá síť vlaků, autobusů i tramvaj. Nevšední jsou pak místa přístupná autem nebo na kole. Dnes se podíváme na města dostupná zakoupením jízdenky.

Českými turisty často opomíjená místa Belgie

Cestovní kanceláře nabízí do Belgie poznávací zájezdy jak přes kopírák. Opakuje se pozvánka do Brugg, Antverp a Bruselu. Mnozí si vystačí dokonce jen s hlavním městem a už si odškrtávají, že proces poznávání Belgie je dokončen.

Belgie není jen o tolik profláknutém Bruselu. Z mého pohledu je to místem, které můžete nechat na seznamu až naposled. Močící sochy nikam neutečou. Mimochodem, věděli jste, že Manneken Pis (čůrající chlapeček) není jediná socha ulevující svému měchýři v ulicích Bruselu?

Pozvu Vás do koutů země, která Vás překvapí svou vůní, chutí, pohostinností, architekturou i dalšími zajímavostmi. Držet se budeme v západní části. Východní oblast ponecháme na jindy.

Vlakem, tramvají, nebo autobusem

Já osobně jsem při cestování využívala i kolo. Tím se dostaneme i do prostor venkovských zámků a klášterů. Tyto oblasti si necháme na jindy. Pokud máte méně času než já a nemáte s sebou auto, oceníte, že Belgie je malá vyspělá a zalidněná země. Což má za následek dobrou infrastrukturu. Leckde se dostaneme vlakem nebo dokonce tramvají. Kam nevedou koleje, tam najde cestu autobus.

Při cestování vlakem se vyplatí tzv. Rail Pass. Stojí aktuálně 77 eur a máte za něj 10 jízd z jakéhokoliv bodu A do jakéhokoliv bodu B na trati v Belgii. Jestli Vám ještě nebylo 26 let sáhněte po levnějším Go Passu. Pozor, mějte u sebe doklad potvrzující Váš věk.

Po Vlámsku Vás přepraví autobusy De Lijn. Valonskou část zaštiťuje TEC. Na stránkách přepravců si předem najdeme spojení.

Tak pojeďme!

Ostende: Elegance s vůní ryb a moře

Vezmeme to pěkně od západu, kde na pobřeží leží lázeňské město Ostende (vlámsky Oostende). Poznám ho po čuchu. Z letiště v Bruselu Vás do Ostende dopraví za hodinku a kousek vlak.

Uvítají Vás lodě

Lodě rybářů a jejich sítě nenechaly kdejaký fotoaparát chladným. Člověka z vnitrozemí uchvátí přístav s nejrůznějšími jachtami a se zvedacími mosty, které lodím ustupují v případě jejich cesty na moře nebo zpátky domů.

Dominantou je Mercator. Plachetnice, která byla postavena jako tréninková loď pro obchodní flotilu. Dnes je už v důchodu, tak slouží veřejnosti jako muzeum.

Na jídlo s fotoaparátem v ruce

Přímořské letovisko nabízí řadu restaurací, kde se člověk cítí jako král. Pokud ale patříte k lidem, kteří se necítí dobře v přepychu, nezoufejte, Ostende uspokojí i Vás.

  • Doporučit mohu Botteltje s kouzelnou atmosférou i výběrem piv.
  • V ulicích narazíte na hranolkárny (frituur), kde najdete nejen hranolky.
  • Den Artiest Vás ochromí grilovanými dobrotami. Na jejich žebírka nedám dopustit.
  • Lahodné je i kuře v Koekoek, jehož vůně Vás doslova vtáhne dovnitř.
  • Na slávky (mussels) se chodí do Kombuis.

Na historii se nesmí zapomenout

Atlantický val (Atlantic wall museum) dostupný tramvají je specifickým muzeem vtahujícím do válečných dějin. Tato několikakilometrová stěna byla vybudována k obraně během druhé světové války. Ochranný val byl budován od jihu Francie po sever Norska k ochraně přístavů. Fascinující.

Tramvají při pobřeží Belgie

Unikátní tramvajová linka vede z Knokke u hranic s Nizozemskem do De Panne na jihu u Francie. 67 kilometrů nabízí výhledy na moře a zastávky v různých městečkách při pobřeží, například v De Haanu nebo Zeebrugge.

De Haan: Nenápadný a přesto oblíbený Einsteinem

De Haan je jedním z míst, kam Vás doveze pobřežní tramvaj. Duny z písku Vás osloví svou divokostí a vilky z časů Belle Époque Vás získají naopak svým klidem.

Zeebrugge: Přístav, který se proslavil katastrofální nehodou trajektu

Přístavní Zeebrugge je protnuto opět tramvajovou tratí. Nedaleko od zastávky na Vás čeká tematický park (Seafront), který Vás obeznámí s rybářstvím v Belgii. A také nastíní fakta o přístavní činnosti. Návštěva skutečné ponorky je sladkou tečkou na konci.

Nehoda trajektu v Zeebrugge změnila bezpečností pravidla v trajektového dopravě. Kvůli chybě posádky a neuzavřeným vratům se trajekt nedaleko přístavu převrátil.

Ypry: Město spojené s bojovým plynem

Yperit je pojmenován právě podle místa, kde byl poprvé použit. Bojový plyn, zákopy, hřbitovy, vlčí mák. To jsou klíčová slova spojená s městem. Zaujme Vás i tržnice sukna na náměstí, která byla po válce opravena, resp. skoro celá znova postavena. Nedaleko za touto skvostnou budovou stojí katedrála sv. Martina. Líbit se Vám ale budou i jiné „obyčejné“ cihlové budovy kolem.

Waterloo: Napoleon Bonaparte poražen

Většina správně tuší, že porážka Napoleona je spojena s Waterloo. Ne každý pak dokáže ukázat prstem na mapě a říct: „Tady se to stalo!“ Waterloo leží necelých 30 km jižně od Bruselu.

Vystoupat na Lví pahorek byla fuška. Odměnou byl výhled na bitevní pole. Nápadný ostrý kopec se sochou lva (vyrobenou z kanonů Francouzů) byl očividně vytvořen uměle. Říkám si, jakou technikou asi sekají trávu.

Waterloo nemůžete opustit, aniž byste nenavštívili muzeum zabývající se napoleonskými válkami. Asi 4 kilometry od kopce se nachází Wellington muzeum, blíž je pak Memorial 1815.

Autor: Olga Pechlátová