Turistické tipy – nejznámější místa Nového Zélandu

Nový Zéland se skládá ze dvou hlavních ostrovů Severního (Te Ika a Māui) a Jižního (Te Wai Pounamu), které vám při vašich cestách mohou díky své rozdílné poloze nabídnout obrovskou rozmanitost přírodních krás. Ať už se chystáte na Nový Zéland na Working Holiday víza nebo jenom jako turista, návštěvu některých míst, byste prostě neměli vynechat. My jsme pro vás připravili přehled pár nejznámějších.

Severní ostrov by se dal v krátkosti popsat jako teplejší, více obydlený a kultivovanější. Na jeho severní části se nachází největší a nejlidnatější město Nového Zélandu Auckland, který se často stává díky své strategické poloze výchozím startovním bodem mnoha cestovatelů. Mimo leteckých tras je také hlavním dopravním uzlem vodní dopravy. Za návštěvu proto stojí místní přístav s výhledem na největší městský most Harbour Bridge. Pro maximální požitek pak můžete vyšplhat na nejvyšší budovu města Skytower tyčící se nedaleko odtud.

Podívejte se také na stránky www.visitkiwi.cz a získejte mnoho dalších informací nejen o geografii Nového Zélandu přímo od cestovatelů.

Na Severním ostrově si užijete mnoha slunných pláží, které jsou ideální volbou jak pro milovníky krásných a klidných míst, plážové povaleče, tak i surfové nadšence. Nejpopulárnějšími letními destinacemi jsou poloostrovy Northland (kde je možné na nejsevernějším bodě Nového Zélandu u majáku Cape Reinga pozorovat soutok Tasmanského moře s Tichým oceánem) Coromandel (s krásnými slunnými plážemi včetně té nejznámější Catedral cove, proslulé díky jeskynnímu průchodu).

Severní ostrov je také proslulý výjimečnou oblastí okolo města Rotorua, které nabízí unikátní zážitek z návštěvy siřičitany zapáchajících vulkanických oblastí plné vroucích odpařujících se pramenů, bublajících bahenních jezírek, gejzírů a vodních hladin neuvěřitelných barev. Mezi jedna z nejpopulárnějších jezer tohoto druhu patří Blue lake a Emerald lakes, která vás okouzlí svými jasnými barvami při nezapomenutelném 20kilometrovém horském přechodu Tongariro Crossing. Další sopkou severního ostrova, která jednoznačně stojí za návštěvu je Mount Taranaki na západním pobřeží.

Na jižní straně Severního ostrova se nachází o mnoho poklidnější a překvapivě menší novozélandské hlavní město Wellington, pyšnící se statusem největrnějšího města světa. Za návštěvu zde stojí zejména několikapatrové národní muzeum Te Papa, ve kterém se zdarma dozvíte vše o Novém Zélandu, a to od historie a kultury až po místní faunu. Wellington je také součástí strategického dopravního uzle. Právě on totiž spojuje trajektovou dopravou Severním ostrov s tím Jižním.

Na visitkiwi.cz naleznete taky mnoho cestovatelských tipů na Nový Zéland

Na Jižním ostrově žije o poznání méně lidí, města jsou menší a vzdálenější a příroda proto divočejší. Máte-li rádi výšlapy, pak určitě nevynechejte okolí nejvyšší hory Nového Zélandu Mt. Cook. V pozadí by neměly zůstat ani ledovce Fox a Franz Josef a dále jedinečné fjordy Milford Sounds. Mezi nejnavštěvovanější města Jižního ostrova patří nepochybně kolíbka bungee jumpingu Queenstown, a nedaleko vzdálená Wanaka. Tato místa jsou díky blízkým horským střediskům oblíbená zejména v zimním období, vězte ale, že i v létě tu budete mít díky nepřebernému množství adrenalinových zážitků o zábavu postaráno. Jižní ostrov je také jako stvořený k pozorování divokých živočichů. Ideálním místem pro pozorování lachtanů, velryb a delfínů je město Kaikoura. Pokud tíhnete k umění a kultuře, pak určitě nevynechejte návštěvu největšího města Jižního ostrova Christchurch nedaleko od zmiňované Kaikoury, které vás oslní svými všudypřítomnými grafity i jinými uměleckými díly.

Přírodní krásy Nového Zélandu jsou natolik rozmanité, že vás jejich krása nepřestane překvapovat ani po několika týdnech cestování, proto máte-li tu možnost, vymezte si pro své cesty alespoň 3, ideálně 4 týdny. Nudit se ale nebudete i při delším pobytu, krása je tu takřka všudypřítomná, proto se určitě nedržte jen základních turistických tipů a nebojte se objevovat nová místa, která dodají vašemu cestování nový dobrodružnější rozměr.