14 tajemství o Velké čínské zdi. Co jste o této stavbě určitě nevěděli.

Všechno, co jste se vždy chtěli dozvědět o Velké čínské zdi, a tipy, které se vám budou hodit, pokud chcete, aby se takovýto výlet uskutečnil.

Velká čínská zeď vede přes severní hranici Číny. Jak naznačuje její název, Velká čínská zeď je impozantní architektonický zázrak a je často považován za jedno z největších člověkem vyrobených zázraků světa.

Velká čínská zeď je více než 2000 let stará a je zde dokonce déle, než byla Čína vyhlášena jako jednotná země. Tato památka však není jen jedna velká stěna. První věc, které si všimnete, je to, že je to vlastně řada zdí a opevnění. Prohlídka Velké čínské zdi se dělí na čtyři části: Badaling (nejznámější a nejzákladnější trasa pro turisty s různou mobilitou), Mutianyu (mnohem méně přeplněné turisty), Simatai (rozpadající se úsek zdi) a Jinshanling (pro odvážné turisty). Nyní je Velká čínská zeď zařazena na seznamu světového dědictví UNESCO.

Chcete se dozvědět více faktů a detailů o její historii? Přečtěte si našeho průvodce.

Kde je Velká čínská zeď?

Velká čínská zeď je snadno dostupná z Pekingu, ačkoliv masivní konstrukce se táhne od měst Hushan, Liaoning na východ až po město Jiayuguan na severozápadě země. Obecně řečeno, Velká čínská zeď má je nejsevernější hranicí země. Archeologický průzkum z roku 2012 odhaduje, že zeď (s odhledem na všechny dynastie, které pracovaly na stavbě) prochází 15 provinciemi a rozkládá se severozápadně od Xinjiangu a na východě po hranici Koreje.

Jak dlouhá je Velká čínská zeď?

Kdybyste měřili všechny části, které kdy byly postaveny, nové zprávy naznačují, že Velká čínská zeď měří ohromujících 21 196 kilometrů! Nejpopulárnější část (a pravděpodobně nejkrásnější) byla postavena během dynastie Ming a probíhá mezi Hushanem a Jiayuguanským průsmykem a měří 5 500 kilometrů. Dokonce, i když berete v úvahu pouze délku hlavní stěny (asi 3 460 kilometrů), je to nejdelší zeď na světě, která drží největší rekord. Pro ty, kteří přemýšlejí o tom, jak je vysoká – její výška se značně liší – od 5 do 12 metrů. Ve svém nejdelším místě má stěna výšku asi 10 metrů.

Kdy byla Velká čínská zeď postavena?

Je těžké říct přesně, kdy byla postavena, protože k její výstavbě přispělo mnoho dynastií a vládců. Předpokládá se, že první zdi byly postaveny již v roce 770 př. n. l., avšak oficiální práce na ní nezačaly až do roku 221 př. n. l, kdy vládl zemi císař Qin Shi Huang. To, co známe dnes, bylo postaveno během dynastie Ming, mezi lety 1368 a 1644.

Podle Cestovního průvodce Číny přispělo k výstavbě Velké čínské zdi v průběhu mnoha tisíciletí asi 20 států a dynastií.

Proč byla Velká čínská zeď postavena?

Původně byla postavena jako válečné opevnění, má mnoho věží a průsmyků. Když císař Qin Shi Huang poprvé navrhl tzv. Dlouhou zeď, měla bránit čínské státy proti nomádským kmenům ze severu. Během dynastie Han (mezi 206 př. n. l. a 220 n. l.) byla Velká čínská zeď rozšířena s cílem chránit obchod na Hedvábné stezce (starověká a středověká trasa vedoucí z východní Asie přes střední Asii do Středomoří).

Jak byla postavena?

Navzdory svému názvu je Velká čínská zeď vlastně sbírkou opevnění, jsou zde i přírodní bariéry, jako jsou řeky nebo vysoké hory. Stovky let před zahájením oficiální výstavby budovaly proti sobě čínské státy opevnění, používající většinou hlínu, dřevo a kameny. Konstrukce během dynastie Ming využila spíše cihel než řezaného kamene. Podle historiků měl Qin Shin Huang téměř 300 000 vojáků, kteří pracovali na stavbě, což vyžadovalo, aby nosili těžké materiály na zádech až na vrchol hřebenů. Většina prací na nejstarších částech Velké zdi byla postavena ručně, přestože byly použity i primitivní technologie – lana, kladkostroje a kočáry tažené koňmi nebo voly.

Kdy je nejlepší čas pro návštěvu?

Nejoblíbenější časy pro návštěvu Velké čínské zdi jsou první týdny v květnu a říjnu – turisté by měli během těchto období očekávat masivní davy lidí. Během zimy je Velká čínská zeď zakryta sněhem a počet turistů dramaticky klesne. Ale buďte připraveni na kluzkou, větrnou procházku. Podzim je pravděpodobně jedno z nejkrásnějších období pro návštěvu. Počasí je příjemné a suché, a horské listy se zbarví do nádherných odstínů. Doporučujeme také rezervovat výlet v červnu. Vyvarujete se davu lidí a můžete si užívat různých nabídek a slev na hotelové pokoje a další výlety.

Můžete vidět Velkou čínskou zeď z vesmíru?

Na rozdíl od populárních pověstí Velkou čínskou zeď NEMŮŽETE vidět z vesmíru prostým okem. Zdi lze jasně fotografovat z vesmíru pomocí radarových snímků.

Kolik lidí navštíví Velkou čínskou zeď?

Každý rok se na Velkou čínskou zeď sbíhá více než 10 milionů lidí, což z něj činí jednu z nejoblíbenějších turistických destinací na světě.

Jak si naplánovat návštěvu

Velká čínská zeď je ideální výlet pro cestující do Pekingu. Obvykle se jeden den dělají prohlídky Pekingu, druhý se odjíždí na Velkou čínskou zeď. Vyberte si část zdi, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a zájmům. Aktivní a jistí turisté se mohou odvážit do Jinshanlingu, zatímco rodiny se budou raději držet přístupnější části Mutianyu (je tu také nezapomenutelná tříminutová sáňkařská dráha z vrcholu). Doporučený čas, který byste měli u této památky strávit, je minimálně 2 nebo 3 hodiny.

Jak se dostat k Velké čínské zdi z Pekingu

Krásná část dynastie Ming je vzdálena od Pekingu pouhých 70 kilometrů. Ale dostat se tam může být trochu složité pro turisty, kteří cestují sami. Návštěvníci, kteří cestují městskou hromadnou dopravou, se nejprve musí dostat na stanici Dongzhimen, kde si můžete zajít na hodinovou expresní autobusovou dopravu na stanici Huairou. Zde budete muset přestoupit na zastávku Mutianyu. Většina odborníků však doporučuje přeskočit vlaky, autobusy i letadla a raději si pronajmout auto a průvodce. Auto je také nejlepší způsob, jak ušetřit čas. To se však může rychle změnit, protože do roku 2019 Čína plánuje kvůli Zimním olympijským hrám v roce 2022 otevřít nejhlubší a největší vysokorychlostní železniční stanici na světě.

Pěší turistika na Velké čínské zdi

Jeden z nejdivočejších výletů po Velké čínské zdi z úseku Jiankou až k Ox Horn v Mutianyu. Stezka je podél strmých horských průsmyků. Turisté by měli očekávat, že zde stráví minimálně 3 hodiny. Další oblíbená trasa zahrnuje část od Jinshanlingu po Simatai West – náročná trasa, která pokrývá 6,5 kilometru každým směrem a nachází se na ní více než 20 věží.

Velká čínská zeď a rady

Nenavštěvujte Velkou čínskou zeď během letních prázdnin. Tato stavba je atraktivní pro turisty, tak i pro místní.

Vyčkejte do pozdního odpoledne, abyste navštívili Velkou čínskou zeď, protože turisté toto místo opouštějí právě za pozdního odpoledne. Nejčastěji se navštěvuje ráno a během poledne. Zabalte si také s sebou pohodlné boty a spoustu vody.

Znepokojující eroze

Po storočních obranných dynastiích se Velká čínská zeď začala rozpadat. Celá část zdi byla pohlcena povětrnostními vlivy a časem – a to nepočítáme mnoho válek a utrpení způsobených člověkem. Podle studie z roku 2012 je pouze 8,2% zdi v dobrém stavu. Není to jen pomalu se pohybující eroze, která způsobuje zmatek na zdi. Tato památka totiž podléhá i mnoha zemětřesením a přívalovým bouřím.

Slavní lidé na Velké čínské zdi

V listopadu 2009 navštívil tuto památku bývalý americký prezident Barack Obama. On sám při této příležitosti prohlásil: „Náš čas na Zemi není tak dlouhý a my bychom ho měli co nejlépe využít.“ Prezident Obama není jediný významný světový vůdce nebo celebrita, který navštívil Velkou čínskou zeď. Královna Alžběta II. zde strávila čas v 80. letech, zatímco slavní sportovci jako Kobe Bryant nebo Michael Jordan ji navštívili teprve nedávno. Celebrity jako Tom Cruise nebo Jennifer Lawrence byly také viděny při této návštěvě.