Tip na letní dovolenou: objevte krásy Rumunska

Když se řekne Rumunsko, mnoha lidem se vybaví nedotčená příroda, zapadlé vesnice nebo hrabě Drákula. Přesto jsou ještě tací, co mají o Rumunsku předsudky, nebo mají strach tam jet. Ráda bych v následujících řádcích vše uvedla na pravou míru.

Rumunsko a bezpečnost

Četla jsem o různých loupežných přepadeních, slyšela o korupci, o šíleném zdravotnictví. Nic z toho není pravda. Je to stejné jako u nás. Ani v Česku bych nikomu nedoporučila spát na odpočívadle, i u nás se možná stane, že si někdo řekne o úplatek. V Rumunsku sice nemají lidi tak vysoké platy jako my, ale žijí stejně. Mají stejná auta, stejné mobily, využívají stejně internet, chodí do stejných kaváren a milují dobré jídlo. Opravdu se není čeho bát. Důležité je vyhýbat se některým místům a dávat si pozor na svoje věci. Jako kdekoli jinde.

Cesta do a po Rumunsku

Vede přes Slovensko a Maďarsko – a to se vám pojede skvěle. Až na hranice Rumunska po dálnici, dálniční známku přitom doporučuju nakoupit předem.  Taky v Rumunsku jsou dálnice a jsou placené, ale není jich už tolik a bude vám připadat, že jedete nekonečně dlouho pár desítek kilometrů. Cesta od maďarsko-rumunských hranic do Brašova nám trvala skoro celý den. Ale známku v Rumunsku si kupte hned na první benzínce, stojí 7 Euro na měsíc a vyplatí se – je totiž potřeba i na některé rychlostní silnice. Cestu vám občas znepříjemní koňský povoz, semafor při opravě silnic nebo přejezd přes Dunaj po trajektu. Přes Dunaj je jen pár mostů, ten mezi Bukureští a Constantou vyjde na 13 Eur. 

Kam vyrazit?

Když se budete ptát Rumunů, vyjmenují vám spoustu míst, kam se můžete podívat. My jsme si vybrali tři záchytná místa a to nám stačilo.

Brašov

Brašov je poměrně velké město v severní části Rumunska s krásným historickým centrem. Je obklopené vysokými horami, jezdí se sem lyžovat. Zároveň je to výborné místo pro výlety do okolí. Asi 30 kilometrů je odtud hrad Bran, hrad Rasnov, o něco dál Sinai se zámkem a parkem Pelest. Mohli byste tu být i měsíc a pořád byste všechno neobjevili a neprojeli. Osobně doporučuji výlet lanovkou na horu Poiana Brašov. Je vysoká 1802 metrů, lanovka pro jednoho vyjde 20 lei. Do Poiany vás sveze autobus skoro pod lanovku, můžete jít samozřejmě pěšky. 

Pobřeží

Mamaia, Neptun, Jupiter, Constanta… to jsou nejoblíbenější turistická místa na břehu Černého moře. My jsme si vybrali Costinesti a určitě ho doporučím i vám. Když bych ho srovnala s Mamaiou, kde jsme strávili také pár dní, tak je sice “zaostalejší”, méně zastavěné, ale já sama to vnímám jako výhodu. Costinesti má nesrovnatelně čistší moře a pláž (ta v Mamaie smrděla rozkládajícími se škeblemi). Zároveň je malebnější, levnější, v moři se víc osvěžíte.

Delta Dunaje

Mrzí mě, že na tak krásné místo jsme si dali jen dva dny. Tahle přírodní rezervace si určitě zaslouží vaši pozornost. Ať už jste rybář, milovník přírody a přírodních unikátů. Nevynechte projížďku lodí, piknik u řeky a večer si dejte rumunské víno a ryby v místní restauraci.

Ceny

Srovnatelné s našimi. V restauraci jsme se celá rodina většinou najedli a napili kolem 100 lei, v lepší jsme dostali dokonalé lahůdky za dvojnásobek. Doporučuju vyměnit a v Rumunsku směnit Eura, banka přepočítává také přes Eura, ale její kurzy jsou nevýhodné. Pro srovnání Lei při směně tady 5,5 Kč a při výběru z bankomatu 6,2. 

Co s sebou

  • Repelenty a moskytiéry nevynechte, jinak vás hlavně u Dunaje komáři ukoušou.
  • Kinedryl pro děti, kterým bývá v autě špatně. Tady projedete pár zatáček a špatně jim bude. 
  • Stáhněte si offline Mapy.cz – jsou skvělé i pro turistiku a hodí se v místech, kde nebudete mít data.
  • Termosku, která vám zachová pití chladné – jak na pláži, tak i při výletech. 
  • Hodí se taky malý průvodce a naučit se pár základních slovíček. 

Autorka: Iva Baltaretu (manželův táta je Rumun) Jinak jsme čtyřčlenná rodina, co ráda cestuje, já taky ráda tvořím a píšu o všem blog DIY projekty