Kouzelné město u Dunaje – Budapešť! město, které si zamilujete

Budapešť si zkrátka člověk musí zamilovat. Jedná se o hlavní město Maďarska, ve kterém lze narazit na památku snad na každém kroku. Dále se můžete těšit na skvělý maďarské jídloturecké lázně nebo úžasný noční život. Na to, abyste si na toto město udělali vlastní obrázek, stačí pouze tři dny a ani vás to nemusí stát hromadu peněž, protože Budapešť je i cenově dostupná.

Pohádková Hradní čtvrť

Část Budapešti, kterou rozhodně při jejím navštívení musíte vidět, je Hradní čtvrť. Nachází se zde více než jedna památka a celkově toto místo oplývá kouzelnou a živou atmosférou. Na Hradní vrch se můžete dostat buď pěšky, nebo lanovkou, která zde byla postavena roku 1870. Osobně bych doporučila jít nahoru pěšky, protože se po cestě můžete zastavit na několika vyhlídkách, které skutečně stojí za to.

Jednou z nejdůležitějších turistických atrakcí Hradního vrchu je Královský palác neboli Budínský hrad. Tento palác byl v posledních sedmi stoletích minimálně šestkrát pobořen a poté opět vystavěn. Dnes v něm můžeme nalézt národní knihovnu, dvě významná muzea a spoustu soch a památníků. Další památkou Hradní čtvrti je Rybářská bašta, která byla postavena roku 1905 a nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů v Budapešti. Ve městě se také nachází několik chrámů a jeden stojí právě na Hradním vrchu. Jmenuje se Matyášův chrám a některé jeho části jsou staré až 500 let.

Erzsébetváros a židovská čtvrť

K nejdůležitějším zajímavostem čtvrti Erzsébetváros určitě patří Velká synagoga s červenožlutou cihlovou fasádou a dvěma věžemi v maurském stylu. Jedná se o druhý největší svatostánek na světě, byla postavena roku 1859 a představuje prvky jak romantické, tak maurské architektury. Dále se v této čtvrti můžete projít Andrássy út, což je ulice lemovaná stromy, a po níž dojdete až na Náměstí hrdinů a k rozlehlému Městskému parku. Dále zde lze také navštívit Dům hrůzy, muzeum zaměřené na zločiny maďarského fašistického režimu, nebo třeba Ortodoxní synagogu zdobenou jasnými barvami.

Kromě památek Erzsébetváros také nabízí celou škálu místních barů a klubů. Tato část Budapešti je jako stvořená pro noční život. Pokud se v noci vydáte do Király utca nebo Gozsdu udvar, narazíte zde na turisty z celého světa, budete mít možnost ochutnat maďarské víno nebo pivo, zatancovat si v místních klubech nebo si třeba i poslechnout živou hudbu.

Výjimečná architektura, kavárny a restaurace – Leopoldovo město

Ve čtvrti zvané Lipótváros neboli Leopoldovo město se nachází překrásná budova Parlamentu a úchvatná Bazilika svatého Štěpána. Parlament je největší budovou v celém Maďarsku a nalézá se v něm například Lví brána, ozdobné schodiště, Sál s kupolí a královskými klenoty a Kongresový sál. Katedrála svatého Štěpána je největší katedrálou v Maďarsku. V této neoklasicistní stavbě je uložena mumifikovaná ruka svatého Štěpána, která je pro maďarské křesťany posvátná.

Okolí parlamentu se dá jednoduše projít pěšky a jedná se o nádhernou podívanou. Nachází se zde také spousta restauracíkaváren a obchodů, takže nebudete hladovět, a ještě si můžete koupit nějaký ten suvenýr.

Poklidná čtvrť – Markétin ostrov

Pokud si chcete užít klidnou chvíli a nemáte chuť chodit po památkách, zavítejte na Markétin ostrov. Můžete zavítat na koupaliště Palatinus Strandnebo se jen procházet zahradami a stinnými stezkami. V Novém Leopoldově městě se nachází spousta kaváren restaurací a celá čtvrť je lemovaná stromy. Večer se lidé mohou podívat na zpívající fontánu se světelnými efekty. Markétin ostrov zkrátka působí klidně a kouzelně. A pokud byste přece jen chtěli navštívit nějakou památku, naleznete tu pár kostelů, jako například Františkánský kostel a Kostel premonstrátů.

Za odpočinkem – Turecké lázně

Oblíbenou zábavou v Budapešti je návštěva lázní. Nachází se jich tu hned několik a všechny vypadají skvostně. Pokud se chcete vydat do opravdu tureckých lázní, jděte do lázní Rudas. Byly postaveny již roku 1566, mají osmiúhlý bazénkupoli z barevného skla a mohutné sloupy. Dalšími lázněmi jsou Gellértovy lázně, jejichž interiér připomíná spíše katedrálu. Nachází se zde osm termálních bazénu, které mají nejvyšší teplotu vody v Budapešti. Například Széchenyiho lázně a lázně Király patří také k jedním z nejznámějších ve městě. Do některých z nich se musí nosit koupací čepice, která se dá mnohdy koupit na místě.

Budapešť je překrásné město, ve dne pestré a plné kultury, v noci osvícené, kouzelné a plné života. Všude se dá dojet metrem nebo tramvají, často i dojít pěšky. Dunaj mu dodává určité kouzlo a město nabízí celou řadu aktivit. Stačí tři dny a člověk si ho zkrátka zamiluje.

Budapešť