Jeskyně na Pomezí – mramorové království

Prohlídka jeskyně může být příjemným zpestřením výletu, obzvláště v letním období. Příjemně vás ochladí a vydá své tajné svědectví o jiném světě. Pokud zatoužíte shlédnout jeden z největších jeskynních systémů, který vznikl díky rozpouštění krystalického vápence (mramoru), vydejte se do obce Lipová-lázně (Olomoucký kraj).

Z historie

Jeskyně na Pomezí byly objeveny teprve ve 30. letech minulého století, a to následkem těžby. Následně se staly turistickou atrakcí pro místní obyvatele. Jejich masivní zpřístupnění nastalo až v roce 1950. V roce 1958 byly jeskyně i jejich okolí zapsány na seznam chráněných území.

Na co se můžete v mramorovém království těšit?

Trasa určená pro návštěvníky je dlouhá asi 500 metrů a vlastní komentovaná prohlídka s průvodcem trvá asi 45 minut. Připravte se na teplotu kolem 8 °C a přizpůsobte jí své oblečení. Do podzemí vstoupíte prostřednictvím uměle vytvořeného vchodu.

Užijete si místy úzké a místy také poměrně vysoké chodby (až 25 metrů), které se v některých úsecích křižují a přechází v menší dómy s nádhernou krápníkovou výzdobou i jezírky.

Za nejatraktivnější části jeskyně jsou považované: Ledový dóm, Bílý dóm, Královský dóm, Dóm u Kazatelny, Klenotnice nebo také Dóm u smuteční vrby. Jeskyně se také staly zimním útočištěm několika druhů netopýrů.

Provozní doba a přístup k jeskyním

Jeskyně jsou přístupné v hlavní sezóně denně s výjimkou pondělí. V zimním období je třeba se nejprve telefonicky objednat. Jeskyně se nachází v blízkosti města Jeseník a jsou poměrně dobře dostupné. Snadno se k nim dostanete prostřednictvím vlaku, autobusu i automobilu.  Pro aktivní řidiče je k dispozici parkoviště.

Zajímavosti v okolí

Asi 3 kilometry od jeskyní (směrem na sever) se nachází skalní útvar Medvědí kámen s vyhlídkou.  Za prohlídku stojí také lázeňský areál Lipová s muzeem Johanna Schrotha i obec Vápenná s ukázkou šachtové peci z 19. století.