Jak o prázdninách neztratit kontakt s jazykem

Ať už jsi před prázdninami navštěvoval pomaturitní studium, kurzy v rámci firemního vzdělávání, klasické kurzy nebo jsi byl odhodlaný samouk, počátek července mnoho z nás bere jako výzvu maličko ve svých snahách zvolnit.

Prázdninovou náladu svým studentům mnohdy nechtějí narušit ani jazykové školy, které v souladu s akademickým školním rokem dopřejí svým lektorům volno pro prosluněné dovolené se svými ratolestmi a svým studenům chvilku klidu od gramatických pravidel a zapisování slovíček.

Co bychom to ale byli za jazykovou školu, kdybychom všem, kteří mají strach, že v průběhu léta zapomenou vše, co se v kurzu za celý rok naučili – nebo těm, kteří prostě jen nechtějí ztratit kontakt s jazykem, nedali několik tipů, jak si své jazykové znalosti udržet i v letních měsících?

Ať už Tě na podzim čekají firemní kurzy angličtiny nebo třeba pomaturitní studium ruštiny, tady je pár tipů, jak do svého zářijového kurzu nastoupit ve skvělé formě!

S knížkou nejen k vodě

Taky znáš ten problém s plným kufrem, sbaleným na dovolenou, do kterého se ještě mermomocí snažíš narvat tu knížku, kterou minulý týden viděl mezi letními čtenářskými hity?

Inu, vybal všechny nezbytnosti, v kufru zanechej pouze opalovací krém – a pro jistotu přibal ještě jednu knihu! Stěžejní pelikání radou totiž je: číst, číst, číst! Zajímavá knížka nebo třeba komiks je téměř pro každého z nás součástí letního odpočinku, a to nejen u vody (…a bohemistovo srdce při pohledu na početné čtenářstvo na plovárně radostí plesá!).

Takže, zkrátka, proč nespojit příjemné s užitečným a nevzít do ruky knížku v jazyce, který se pečlivě po celý rok učíš? Jestliže Tě po nocích budí firemní kurzy angličtiny, vezmi do ruky pohodovou Agathu Christie a její detektivku nebo třeba Harryho Pottera, se kterým se angličtinu učila snad většina z nás.

Straší Tě, že do podzimu zapomeneš francouzskou výslovnost? Přibal si na rodinou dovču do kufru dobrodruha Vernea a předčítej si jej nahlas. Dobré knihy Ti zkrátí dlouhé chvíle nejen na pláži, ale taky třeba v autobuse či letadle – a Ty navíc budeš moct mít skvělý pocit, že jsi zapracoval na svých jazykových dovednostech.

Jazyk do uší

Jestliže nejsi zrovna knihomol a čtenářský nadšenec, nebo Tě jednoduše čeká dobrodružná dovolená, na které moc příležitostí k odpočinku s knihou nebude, rozhodně to neznamená, že musíš zůstat o okamžiky s učeným se jazykem ochuzen.

V tomto případě Tě zachrání: sluchátka! Ať už budeš poslouchat nové album svého oblíbeného interpreta, zajímavé podcasty nebo samotné audioknihy, každá z těchto možností Ti zaručí, že zůstaneš v přímém kontaktu s učeným se jazykem – a navíc si skvěle procvičíš poslech!

Firemní vzdělávání, kurzy němčiny nebo čínštiny – je jen na Tobě, co svým uším pošleš a jestli se tak bude dít na hřebenu Malé Fatry nebo v autě na společném roadtripu po Evropě!

Aplikace do Tvého mobilu

Nejrůznější vzdělávací aplikace jsou velkým boomem posledních let. I ty se můžeš přesvědčit, že jsou skvělou a zábavnou formou, jak si připomenout slovíčka nebo procvičit gramatiku. Díky mobilním aplikacím se můžeš věnovat svému studiu téměř kdykoliv a kdekoliv. Ať už při samotné cestě na Tvou dovolenou, při čekání na průvodce nebo třeba ve frontě na letenky.

Asi nejznámější aplikací tohoto typu je aplikace Duolingo, která už dávno nenabízí pouze výuku angličtinu. Zejména u našich studentů, kteří navštěvují pomaturitní studium němčiny, je tato aplikace velmi populární. Mimo němčinu však nabízí i další jazyky, celkový počet je 24, včetně např. norštiny, vietnamštiny a čínštiny. Mezi další oblíbené aplikace patří TinyCards, která Ti pomůže zapamatovat si nová slovíčka.

A na závěr už celý PELICAN tým může jen popřát všem – krásné prázdniny a krásnou dovolenou! A jestli svých pár dní volna netrávíš přímo v zemi, kde se jazykem, který se učíš, mluví, nesmutni.

Dnešní článek Ti ukázal, že v denním kontaktu s jazykem můžeš být, ať už jsi na jiném kontinentu nebo třeba jen u rybníka za městem. A my už se teď těšíme, až Tě uvidíme v našich podzimních kurzech.

Tvůj – letně laděný – PELICAN