Příprava na jednodenní trek: Co si sbalit a jak správně uspořádat batoh

Krajinou se táhnoucí stezka, ticho přírody a pouhý zvuk kroků na cestě – trekking je nejen formou fyzické aktivity, ale také únikem od ruchu každodenního života. Ale jen dobře připravený výletník si takové dobrodružství skutečně užije. Ať jste začátečník či již několikrát zkušený turista, připravili jsme pro vás přehledného průvodce, který vás provede tím, jak se na jednodenní trek správně sbalit.

Co si sbalit na jednodenní trek?

První a základní věc, kterou potřebujete, je pohodlný a kvalitní batoh. Vyberte si model, který má v zádech odvětrání a dobře polstrované popruhy na ramena. Vaše záda vám za tuto volbu poděkují.

Oblečení

Ačkoliv jde o jednodenní trek, počasí se může rychle měnit. Vždy si s sebou vezměte vrstvy oblečení – lehkou mikinu a větrovku. Vhodné jsou také funkční materiály, které rychle schnou a odvádí pot od těla. Nepodceňte ani kvalitní ponožky a pohodlnou obuv. Doporučujeme také vybrat kvalitní turistické kalhoty, ze kterých můžete rychle udělat turistické šortky. Takové kalhoty najdete například zde.

Jídlo a pití

Jídlo by mělo být lehké, ale výživné. Ovoce, ořechy, sušené maso, energetické tyčinky jsou ideální volbou. Na pití si vezměte minimálně 1,5 l vody, nejlépe v nerezové láhvi, která vodu udrží chladnou. Pokud víte, že půjdete cestou okolo studánek či míst, kde teče pitná voda, můžete si vzít vody méně.

Mapy a navigace

I když máte trek naplánovaný v mobilu nebo GPS, fyzická mapa a kompas mohou být vždy užitečnou zálohou v případě technických potíží.

Lékárnička a ostatní

Do lékárničky patří náplasti, obvazy, dezinfekce a léky na bolest. Nezapomeňte na opalovací krém a repelent proti hmyzu.

Jak správně sbalit batoh?

Nyní, když máme vše, co potřebujeme, je čas to vše správně uspořádat do batohu. Zde pro vás uvádíme několik tipů.

Těžké věci do středu – Těžké věci, jako je láhev s vodou a jídlo, umístěte do středu batohu a co nejblíže k zádům. Tím ušetříte energii při chůzi, protože se těžiště nákladu posune blíže k vašemu tělu.

Lehké věci nahoru a dolů – Lehké věci, jako je větrovka nebo krabička první pomoci, umístěte nahoru nebo dolů batohu. Tyto položky nezvyšují těžiště batohu a jsou snadno dostupné, pokud je budete potřebovat.

Nejnutnější věci na rychlý přístup – Věci, které budete potřebovat často (mapa, kompas, sluneční krém, snacky, telefon), umístěte do kapsy na přední straně batohu nebo do bokových kapes, pokud je jimi váš batoh vybaven.

Balení do sáčků – Aby věci zůstaly suché a uspořádané, můžete je zabalit do samostatných sáčků. Oblečení můžete navíc zkomprimovat, aby zabíralo méně místa.

Příprava na trekking je sice možná trochu náročná a neoblíbená část procesu, ale nenechte se tím odradit. S dobrou přípravou se z jednodenního treku stane nezapomenutelný zážitek.