9 tipů, jak se připravit na dlouhý let

Pro mnoho z nás představuje létání speciální činnost, na kterou se musíme (mnohdy i mentálně) dopředu připravovat. Zejména dlouhé lety do vzdálených destinací mohou být vyčerpávající a pro člověka, který není na takovou zátěž zvyklý, znamenají velmi nepříjemnou zkušenost. Zde je pár rad, jak se s takovým úkolem vyrovnat a během letu si spíše odpočinout.

Kupte si letenku v předstihu

Pokud je to jen trochu možné, kupte si letenku co nejdříve a neváhejte si připlatit za komfortnější místo. Pokud budete sedět celý let mezi dvěma dalšími pasažéry, na náladě Vám to nepřidá. Navíc, místo u okna Vám umožní se chvílemi odreagovat nebo se lépe opřít.

Připravte si plán aktivit

Dlouhé sezení v jedné poloze je unavující i přes to, že zaoceánská letadla jsou velmi dobře vybavena polohováním a interaktivními displeji, je lepší si připravit různé drobnější aktivity, kterými celý čas letu vyplníte. Pokud rádi čtete nebo se díváte na filmy, rozdělte si tuto činnost do menších úseků, které budete prokládat krátkými procházkami po palubě či svačinkou. Rozhodně si s sebou neberte práci nebo neplánujte vykonávat nějakou náročnější intelektuální činnost, mozek se unaví za kratší dobu a nepohodlí se kvůli tomu zdvojnásobí. Snažte se co nejvíce odpočívat a ideálně „vypnout“.

Provozujte krátká cvičení

Na tento bod je velmi dobré se dopředu připravit. Při dlouhých letech vlivem celkového prostředí v prostoru pro cestující se nevyhnete jak únavě, tak postupnému tuhnutí svalstva. Vyhledejte si různé cviky, které je možné provozovat v sedě tak, abyste neobtěžovali ostatní spolucestující, a ty v pravidelných intervalech opakujte. Dobré je také procházet se v uličce, ale to nelze praktikovat velmi často – jednotlivé aktivity střídejte.

Berte si toho s sebou co nejméně

I když velká letadla poskytují pro cestující mnohem více prostoru u sedadla než chartrové lety, každá věc navíc bude pro Vás během letu břemenem. Co nejvíce věcí se snažte uložit do prostoru pro příruční zavazadla a k sobě si vezměte jen to nejnutnější, abyste měli dost prostoru pro nohy a na sedadle Vám nic nezavazelo. Zároveň dbejte na to, aby veškeré cennosti, které máte při sobě, byly dostatečně zabezpečeny – po příletu budete hodně unavení a hledat peněženku, mobil nebo pas bude prakticky nemyslitelné.

Oblečte se pohodlně

Vzhledem k délce letu je ideální mít na sobě velmi pohodlné oblečení. Klidně si s sebou sbalte do příručního zavazadla věci na převlečení, ve kterých jste ochotní i spát. Raději zapomeňte na pevné džíny nebo kostýmek, optimální je mít sportovní (a savé) oblečení a během se letu zujte (jen pamatujte na ostatní cestující).

Odličte se

Ženy, které jsou zvyklé používat řadu zkrášlujících přípravků, by měly myslet na to, jakou zátěž pro jejich pleť vyšší tlak v kabině a klimatizovaný vzduch představuje. Pro dlouhý let se raději odličte a připravte se stejným způsobem, jako se chystáte doma ke spánku. Odlehčíte tak celkově svému tělu.

Pravidelně jezte a pijte

Jídlem a pitím v průběhu letu si můžete čas rozdělit na kratší úseky a zároveň si z něj udělat malou odměnu za svou výdrž. Protože nelze zcela přesně odhadnout, jak často Vám budou nápoje a potraviny nabízeny, mějte alespoň nějaké menší vlastní zásoby – budete se mít během letu na co těšit. Neméně důležité je pak neustále doplňovat tekutiny, jelikož atmosféra uvnitř letadla je vlivem klimatizace velmi suchá.

Vybavte se

Na palubě letadla se můžete setkat s různými rušivými elementy – chrápající pasažéři, malé i větší plačící děti, nebo prostě velmi unavení spolucestující. Vybavte se ideálně prostředky, které zamezí rušení smyslových orgánů – nejlépe jak zraku, tak sluchu a čichu. Budete si moci dopřát alespoň minimální komfort vlastního světa. Také je dobré mít s sebou vlastní sluchátka pro zapojení do interaktivních displejů – máte na nich své nastavení a víte, že jsou kvalitní a funkční.

Buďte empatičtí, tolerantní a asertivní

Pohoršuje-li Vás chování spolucestujících, nepouštějte se do žádných konfliktů – mějte na paměti, že na palubě budete muset vydržet třeba dalších 12 hodin.

Dlouhý let je vždy velmi náročný a vyčerpávající fyzicky i psychicky. Pokud Vás takový čeká, připravte se co nejlépe to půjde, aby Vám pak jeho následky nezkazily celý pobyt v cílové destinaci.