Jižní Aljaška: Steward a Hyder

Steward a Hyder jsou dvě malá přístavní městečka nacházející se na pobřeží Severní Ameriky, která mají spoustu společného a zároveň se tolik liší. Nejdůležitějším rozdílem je už to, že Steward leží na území Kanady, konkrétně provincie Britské Kolumbie. Hyder, vzdálený pouhých pár kilometrů od Stewardu se již nachází na území jižního cípu Aljašky – 49. státu USA.

Jak se tam dostat

Přesto, že můžete obě města navštívit lodí po moři (např. v rámci slavné výletní plavby podél západního pobřeží Kanady a Aljašky – tzv. „Inside Passage“) a teoreticky i malým letadlem, většina návštěvníků se zde zastaví a často zdrží déle, než plánovali, při jejich cestě na daleký sever do kanadské provincie Yukon či Aljašku.

Pokud tedy směřujete na sever po stále populárnější dálnici č. 37 a chcete si na cestě udělat nezapomenutelné zpestření, vyplatí se zabočit v městě Meziadin Junction. V tomto případě je označení jako město silný pojem, jelikož se jedná pouze o shluk několika málo domů, motorestů a čerpacích stanic, kde téměř povinně zastaví každý, aby doplnil palivo na další cestu. Když sjedete v Meziadin Junction z dálnice č. 37 na dálnici č. 37A, čeká vás dalších 67 kilometrů panoramatického řízení až do Stewardu. Hned za odbočkou se vám otevře výhled na krásné velké jezero Meziadin Lake, které je samo o sobě ideální zastávkou na piknik, plavbu v kánoi či rybaření.

Silnice dále za jezerem se už po několika kilometrech hluboce zařezává do údolí a mění se i charakter dosavadní krajiny – začínají se čím dál více objevovat znaky severského deštného lesa, který pokrývá okolní prudké svahy pobřežních hor. Stromy jsou obalené lišejníky, z okolních kopců se řítí vodopády všech možných velikostí a napájí řeky v údolí, které na oněch šedesáti kilometrech nespočetněkrát křižují mosty. Vaše první potvrzení, že tato zajížďka stála za to, vám potvrdí zhruba v půli cesty modrý Medvědí ledovec (Bear Glacier), který stéká až do jezera hned u dálnice.

Čím blíže se budete blížit k Stewardu, tím více ledovců napočítáte na vrcholcích okolních hor, a pokud budete mít opravdu štěstí, možná uvidíte u cesty losa, medvěda, případně v okolí říčních toků orla bělohlavého, který se stal symbolem Spojených států amerických, přestože byl v relativně nedávné minulosti dohnán až téměř k hranici vyhubení, když byl trnem v oku farmářů. Svého času byly dokonce vypsány odměny za ulovený kus.

Steward vs Hyder

Steward je malé odlehlé přístavní městečko, v němž si každý najde to své – okolí doslova vybízí k pěším výletům různých délek a obtížností. K těm kratším, který by si neměl nikdo nechat ujít, patří i procházka po dřevěné vyvýšené promenádě v přílivové části, kam dříve sahalo moře. Oceán a samotný přístav se nachází až o několik stovek metrů dále. Město a jeho okolí opět nabízí možnosti ubytování a stravování pro všechny typy hostů.

Cesta za městem se několik kilometrů klikatí podél pobřeží a přístavu velkých lodí, až ke kanadské celnici, za kterou se hned rozprostírá americké dvojče Stewardu jménem Hyder. Oproti prvnímu jmenovanému městečku působí Hyder značně ošuntěleji a téměř jako město duchů, což docení zejména nejeden fotograf. Vesnička i přesto poskytuje v sezóně několik skromných možností ubytování, pár pěkných krámků s dárkovými předměty a je pravděpodobně nejlepším místem, kde ochutnat místní plody moře či rybu.

Turistické zajímavosti v okolí

Dvě největší turistická lákadla však leží na cestě dále za městem. Prvním je tři kilometry vzdálený Fish Creek Viewpoint. Je zde vybudována vyvýšená platforma u říčky včetně rangerské stanice, kde vám umožní při zaplacení vstupného v podobě 10 USD pozorovat tah lososů, kteří se sem každoročně připlují v obrovských počtech vytřít. Pokud budete mít opravdové štěstí, můžete spatřit medvědy černé či medvědy hnědé „grizzly“ přímo v akci při lovu lososů. To celé v bezpečné vzdálenosti. Vstupné zahrnuje neomezené množství návštěv během zakoupeného dne, a proto je nejlepší zastavit se zde vícekrát během dne. Nejlepší šance na spatření medvědů lovících lososy je zejména ráno a téměř zaručených úspěch budete mít při návštěvě během sedmé až desáté hodiny večerní.

Cesta za Fish Creekem pokračuje dalších 30 km po značně děravé a nerovné štěrkové cestě až na vrchol jednoho z kopců, odkud se vám otevřou naprosto světové, téměř letecké záběry na Salmon Glacier (Lososí ledovec). Cestu je možné absolvovat i s auty bez terénní úpravy a pohonu čtyř kol, nicméně budete muset být hodně opatrní a trpěliví. Při cestě nahoru je nutno počítat minimálně s hodinou až hodinou a půl jízdy, na zpáteční cestu zhruba poloviční dobu. Pokud si budete půjčovat vozidlo v půjčovně, je dobré si předem ověřit, zda je vůz pojištěný na tuto silnici.

Kdy vyrazit

Nejdůležitější věcí vašeho výletu Stewardu a Hyderu, od kterého se bude vyvíjet váš program a následně i celkové dojmy z návštěvy bude v první a poslední řadě počasí. Musíte si uvědomit, že toto je jeden z nejdeštivějších regionů vůbec s extrémním množstvím srážek po celý rok, včetně hlavní sezóny, které je po celé léto. Na jaře, podzim a celou zimu většina podniků a poskytovatelů služeb zavírá.

Ať už se rozhodnete pro návštěvu v jakoukoli roční dobu, vyhraďte si vzhledem k proměnlivosti počasí několikadenní rezervu a nebudete litovat. Osobně bych doporučil konec léta a začátek září. Táhnou lososi, rapidně klesá počet turistů (ruku v ruce i s cenami) a krajina se halí do podzimních barev.