Jihoafrická republika aneb krásná příroda a pestrá historie v jednom balení

Jihoafrická republika, nejčastěji uváděná pouze pod zkratkou JAR, je nejenom nejjižnějším, ale také jedním z nejvyspělejších států afrického kontinentu. Země prošla poměrně komplikovaným vývojem, přesto je dnes velmi moderním státem a v rámci oblasti je na tom opravdu dobře – až pětinu HDP celého afrického kontinentu produkuje právě Jihoafrická republika. O vysoké vyspělosti v rámci afrického kontinentu svědčí i fakt, že zde v roce 2010 byl pořádán světový šampionát ve fotbale.

Pár základních faktů

Jihoafrická republika se rozkládá na ploše přesahující 1,2 milionu kilometrů čtverečních. Tuto oblast obývá na 55 milionů lidí. Určit, jaké má Jihoafrická republika hlavní město, není zrovna jednoduché. Místní politický systém je totiž nastaven tak, že každý ze tří základních pilířů místní demokracie je soustředěn v jiné metropoli. Výkonná moc zastoupená prezidentem tedy sídlí v Pretorii, která je nejčastěji označována jako primární hlavní město. Zákonodárná moc v čele s parlamentem sídlí v Kapském městě. Moc soudní má pak své centrum v Bloemfonteinu. Ani jedno ze tří jmenovaných měst však není městem největším. Tuto roli plní Johannesburg.

Něco málo z historie

Protože se země nachází na africkém kontinentu, který je označován za kolébku lidstva, je jasné, že zde bylo osídlení už dlouhé tisíce let před naším letopočtem. Ty se tu postupně objevovaly v archeologických výzkumech od počátku dvacátého století.
Vůbec první objevení oblasti přišlo koncem patnáctého století, kdy sem dopluli portugalští mořeplavci. Ti však nedokázali zvládnout odpor místních. První osady tak začali až o 200 let později zakládat Holanďané. Po krachu Nizozemska však moc převzala Anglie, která měla Jižní Afriku jako svoji kolonii až do roku 1910. Vyhlášení nezávislosti však bylo oficiálně potvrzeno až ve třicátých letech. Poté v zemi dlouhá léta platilo přísné odlišování na základě rasové příslušnosti – hovoříme o takzvaném apartheidu. Vrcholem boje proti rasismu byl rok 1989, kdy byla rasová segregace oficiálně zrušena a zakázána. V roce 1994 se pak úřadu prezidenta ujal Nelson Mandela, světově proslulý bojovník za lidská práva.

Co vědět před cestou?

Kromě základních formalit, které zahrnují i to, že váš cestovní pas musí být platný minimálně 30 dnů po návratu domů, nebo že při cestách nepřesahujících celkovou délku pobytu 90 dnů nepotřebujete vízum, je potřeba vědět i to, jak dlouhý čas strávíte na cestě. Pro destinaci Jihoafrická republika doba letu činí dvanáct až čtrnáct hodin v závislosti na tom, kam přesně poletíte. Obvyklé možnosti jsou Johannesburg a Kapské město. První destinace je kratší (celkových cca 13 hodin cesty), do Kapského města však i s cestou do Německa a s přestupováním strávíte na cestě skoro devatenáct hodin. V zemi sice vládne poměrně vysoká kriminalita, ovšem pokud se nebudete pouštět na vlastní pěst mimo oficiální turistická místa, nemá se vám co stát.

Jihoafrická republika – mapa nejzajímavějších míst

Když už budete cestovat takovou dálku, byla by škoda přijít o něco zajímavého. Co tedy v JAR navštívit? Země je poměrně velká, přesto zkušení cestovatelé uvádějí, že se dá dobře poznat už během tří týdnů. Na takovou expedici je ale nutné dobré plánování. Pojďme se tedy podívat na to nejzajímavější.

1) Johannesburg
Největší město Jihoafrické republiky, přezdívané také Město zlata, má téměř čtyři a půl milionu obyvatel. Přezdívka zlaté město se pojí ke zlatým dolům, které kdysi městu přinesly největší slávu.
Ačkoliv dnes už je většina zlatých dolů uzavřená, město ze své minulosti těží dodnes. Najdete v něm například africké muzeum, které podrobně mapuje historii celé země. Dále je tu pak galerie či muzeum již zmiňovaného Nelsona Mandely.

2) Pozorování mořských živočichů
JAR nabízí široké vyžití také pro dobrodruhy. Pokud vás láká představa prohlédnout si zblízka například žraloka lidožravého, možnost vám dá Gansbaai Dyer Island, nacházející se přibližně 100 kilometrů od Kapského města.