Mumlavské vodopády

Mumlavské vodopády se nachází poblíž města Harrachov, na řece Mumlavě na okraji Mumlavského dolu. Je to jedno z krásných míst Krkonošského národního parku (KRNAP), kde největší vodopád stéká z výšky až téměř 10 metrů. Je to také jeden z nejmohutnějších vodopádů v České republice.

K Mumlavským vodopádům vedou dvě základní cesty – cesta po asfaltové cestě přímo z Harrachova kolem restaurací, nebo cesta lesem se vším všudy – kořeny stromů, obrovské balvany, po kterých musíte šplhat, abyste mohli pokračovat vpřed. My jsme zvolili druhou variantu.

Jako první vás očaruje vůně lesa a poněkud chladno, i když jsou horké letní dny. Na národních parcích je krásné, že kamkoliv spadne strom, nebo brázdí cestu kořen, vše zůstane na svém místě (pokud to tedy přímo neohrožuje bezpečnost návštěvníků), takže lidská ruka sem zasahuje opravdu minimálně. Na řece Mumlavě je zajímavé to, že zde neuvidíte téměř žádné ryby kvůli rychlosti průtoku vody. Díky tomu se v řece tvoří tzv. „nebezpečné hrnce“.

Co to vlastně nebezpečné hrnce jsou?

Obří hrnce vznikají tisíce let tak, že v nepatrné „misce“ ve skalním podloží krouží pískem vodní vír. Písek pomaličku brousí misku uvnitř a zvětšuje ji. Časem se k písku přidává i větší kamení, takže brousící materiál se rozpadá a voda tyto odlomky odnáší pryč. Po tisících letech se vybrousí hrnec se svislými až převislými, dokonale vyhlazenými stěnami a zaobleným ústím. V Mumlavě jsou tyto hrnce hluboké 2.1 a 2.9 m.

Když do těchto hrnců někdo vleze, bez cizí pomoci se nedostane ven.

Mumlavské vodopády a celkově KRNAP jsou vhodné jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty a jiné sportovce. Pokud se vydáte po modré turistické trase, která je vyasfaltovaná, můžete dojít až k polským hranicím. Po cestě uvidíte další menší vodopády a hrnce. KRNAP je také vybaven různými turistickými informačními tabulemi, kde vás informuje o tom, co můžete zahlédnout v řece či v jejím okolí. Závěrem je otázka, na kterou naleznete odpověď u následující tabule. Jsou tu také dětská hřiště, kde si dítě trénuje své základní informace o lesních zvířatech či rostlinách, stopy zvířat a jiné. Pokud vám po túře vyhládne, nemějte obavy, po cestě najdete pár restaurací, kde si můžete dát tradiční krkonošské speciality a osvěžit se.

Tato divoká řeka nabízí plno aktivit jak pro sportovce, turisty, tak i rodiny s dětmi, bez problémů se zde dostanete s kočárkem a děti se zabaví na hřištích či v letních dnech brouzdáním vodou. Mumlava rozhodně stojí za návštěvu!