Hlavní město Španělska vás okouzlí nejen svou architekturou

Hlavní město Španělského království Madrid bývá často v pozadí slavnější Barcelony. Do Barcelony najdete levnější letenky, je tam toho mnohem více k vidění a také je to mladé město, které žije. Tak proč jezdit do Madridu? Nyní vám ale nabízím 10 důvodů proč do tohoto města vyrazit a užít si překrásné chvíle i zde. Madrid je totiž velkolepý, historický a velmi příjemný. Žije zde více než 3 miliony obyvatel. Jde o královské město, které si tento charakter stále zachovává a dokáže vás vtáhnou do místních uliček a ukázat krásu, kterou skrývá.

Můžete tam vyrazit v kterýkoliv čas v roce!

Jde o vnitrozemské město, tudíž i když sem vyrazíte kdykoliv během roku zažijete tady toho spoustu a nemusí vám být líto, že nemáte počasí na koupání v moře (jako třeba v Barceloně). V létě si zde můžete užijete piknik v nádherných parcích, největší Parque del Buen Retiro vás uchvátí nádhernou zelení a obrovským skleněným palácem i mohutným pomníkem tyčícím se nad jezerem uprostřed parku. V zimě si zase užijete vánoční trhy na madridských náměstích.

Levné ubytování, skvělé tapas bary a milí lidé

Jelikož do města nejezdí tolik turistů jako do Barcelony, najdete zde spoustu levných ubytování. Například přes Airbnb seženete ubytování v centru pro 3-4 za zhruba 800 korun na noc. Jde o ubytování v celém bytě, tedy s možností kuchyně. Určitě stojí za to hledat, protože lokality a ceny jsou překvapující.

Oblíbené tapas bary jsou tu na každém kroku. Nezapomeňte se vypravit do některého z nich a vychutnat si sangrii, skvělé víno a nějaké španělské delikatesy. Španěle jsou schopni sedět, pít a jíst celé hodiny, je to skvělí způsob relaxace a čas strávený s lidmi, které máte rádi, není nikdy promarnění. Všichni ve městě jsou velmi ochotní a milí!

Všude máte blízko pěšky

Na Madridu je skvělé, že nemusíte cestovat hromadnou dopravou. Stačí vlastní nohy a dostanete se kam potřebujete. Nebo minimálně na ta nejdůležitější a nejkrásnější místa. Právě proto je důležité hledat ubytování, co nejblíže centru.

Nákupy

Madrid se pyšní skvostnou nákupní ulicí, kde si na své přijdou všichni. Nemusíte být milovník módy, abyste si nakupování zde užili. Nachází se zde spousta luxusních obchodů, ale i obchodů v normální cenové hladině a obchody nám známé jako HM, Primark nebo Zara. Tato skvělá ulice se jmenuje Grand Via. A když už na ní budete nakupovat, tak se zastavte u slavného rohového domu Metropolis.

Královský palác

Pravděpodobně nejvelkolepější madridská stavba, královský palác – Palacio Real de Madrid, se pyšní více než 3400 pokoji. A je tedy považován za nerozsáhlejší královský palác v Evropě. Rozhodně stojí za to navštívit toto oficiální sídlo španělské královské rodiny. Ovšem nečekejte, že zde potkáte krále či další členy. Mají svůj palác, kde žijí, za Madridem. Palác byl postaven v 18. století a stavba pokračovala i do století 19. Je celý ve stylu pozdního baroka a silně připomíná královský palác v Anglii. Pokud nechcete platit vstup do tohoto komplexu, tak ve středu po šesté hodině večer zde mají občané EU vstup zdarma. Jinak je vstupné osm euro.

Další památky města

V Madridu najdete samozřejmě spoustu dalších úžasných míst, které stojí za to vidět. Rozhodně si udělejte čas na procházku po náměstí Plaza Mayor a Puerta del Sol. Zajděte se kouknout podívat do parku s památníkem Temple Debod, který vás přenese do starověkého Egypta – nachází se kousek od paláce. Hned naproti královskému paláci si zaplaťte vstup do kopule katedrály Panny Marie AlmudenskéPlaza de Cibeles a Plaza de España jsou další z náměstí, které stojí za krátkou návštěvu, třeba cestou z nákupů na Gran Via. Je zde také velké množství muzeí, kostelů, akvárium, Warner zábavní park a spoustu a spoustu dalších.

Vlakem do Barcelony – pohodlně a rychle

Pokud byste chtěli spojit výlet do Madridu třeba s Barcelonou, tak zde je skvělé vlakové spojení. Vlaky odjíždí poměrně pravidelně z největšího vlakového nádraží Atocha. Vyjdete do druhého patra nádraží, projdete kontrolou jak na letišti a pak jen čekáte až se otevře brána k vlaku. Jízdenka stojí okolo 1000 korun. A cesta trvá zhruba tři hodiny.

Muzeum Prado

Jedno z nejznámějších muzeí, muzeum Prado v Madridu, určitě stojí za prohlídku. Opět můžete do muzea i zadarmo, pokud si vystojíte frontu dvě hodiny před zavřením. Fronta ale postupuje rychle a dvě hodiny na prohlídku stačí. Nejlepší je vyrazit za konkrétními díly. V muzeu najdete například díla od Caravaggia, Rafaela, Velázqueze nebo Goyi. Doporučuji se kouknout právě na Goyu a jeho proměnu děl. Také si nenechte ujít Dvorní dámy od Velázqueze a díla od Bosche či Rubense.

Fotbalový stadion Real Madrid

Pro všechny milovníky fotbalu je Madrid skvělým místem! Sídlí zde jeden z nejslavnějších fotbalových klubů Real Madrid. Je trochu dál od samotného centra, proto sem můžete dojet autobusem, jestliže nejste milovník dlouhých procházek. A samozřejmě můžete jít na prohlídku celého stadionu. Cena je zhruba 20 euro pro dospělého.

El Escorial

Pokud vám vyjde čas, zajeďte si na výlet kousek za Madrid do El Escorialu. Jde o monumentální sídlo s klášterem. Dostat se tam můžete vlakem či autobusem přímo z Madridu. Na tento výlet si určitě musíte vyhradit jeden celý den.

Madrid je jednoduše kouzelný a určitě si zde najdete sami spoustu důvodů, proč sem zavítat. Jde o hlavní město Španělska, takže pokud jste milovník cestování, určitě byste měli alespoň jednou za život navštívit i toto místo. Takže neváhejte a jeďte. Zážitky z cest jsou ty nejkrásnější!