Naprostá většina českých turistů považuje sportování za nedílnou součást dovolené, ale zdaleka ne každý si uvědomuje rizika, která při provozování (byť běžných) sportovních aktivit podstupuje. Pokud se již nemůžete dočkat, až se zanedlouho opět vydáte na zasněžené svahy v Alpách či na průzkum mořské fauny u chorvatského pobřeží, raději si nejdříve přečtěte tento článek. Dozvíte se, proč se vám může úspora za komerční cestovní pojištění vymstít.
Operace za miliony korun
Chystáte-li se na dovolenou mimo Evropskou unii, pak vám bude Evropský průkaz zdravotního pojištění na nic. Veškeré léčebné výlohy zaplatíte z vlastní kapsy a i banální zákrok vás může stát desítky tisíc korun. Za náročnější operaci pak v zahraničí necháte podstatně větší částku – výjimkou nejsou stovky tisíc ani miliony. K vážnému zranění přitom může dojít i při provozování sportů, které se jako rizikové nejeví.

Zároveň si dejte dobrý pozor na to, zda vybrané cestovní pojištění kryje vámi provozované sporty v základu, nebo si budete muset sjednat připojištění pro adrenalinové sporty.
Komerční pojištění se vyplatí i v EU
Ale co když se za sportem chystáte jen „kousek“? V rámci Evropské unie sice máte na základě předložení průkazu české zdravotní pojišťovny nárok na lékařsky nezbytnou péči, ovšem pouze ve státních zdravotnických zařízeních, a to za stejných podmínek jako místní obyvatelé.
V praxi vám může spoléhání se na modru kartičku přinést spoustu nepříjemných komplikací. Kromě toho, že pravděpodobně zaplatíte nemalou spoluúčast, budete na veškerou komunikaci sami a uhradíte si také nutnou přepravu domů. Nehledě na to, že zdravotní pojištění nekryje zásah horské služby a mnohé další úkony včetně repatriace.

Cestovní pojištění vám může vytrhnout trn z paty, a to nejen tehdy, kdy se budete věnovat rekreačním sportům v zahraničí. Za pár desítek korun navíc získáte komplexní krytí i pro případ, že byste ztratili zavazadla či způsobili škodu někomu dalšímu.