Proč nikdy nebudeš litovat cestování?

Jen se nad tím zamysli. Kolik lidí kolem sebe máš, kteří touží sbalit si batoh, opustit dosavadní stereotyp a vyrazit za hranice „vidět svět“? Řadíš se taky mezi ně, a proto už se aktivně připravuješ a navštěvuješ firemní jazykové kurzy?

Nicméně, spousta z těchto snílků a plánovačů se ke své cestě nikdy neodhodlá – místo zahození všech pochybností hledají nejrůznější důvody k tomu, proč se to zrovna v tento moment nehodí. Obavy z financí („cestování je drahé“), obavy z osamělosti („přece nepojedu sám“), jazykových dovedností („nedokážu se domluvit“).

Poselstvím PELICANa však dnes je vyhnat všechny tyto obavy z hlavy. Je samozřejmé, že výstup z komfortní zóny, opuštění rutiny a stereotypu – je tak trochu děsivé pro každého. Co však můžeme říct je, že tato cesta z jistoty do (chvilkové, slibujeme!) nejistoty rozhodně stojí za to a obohatí Tvůj život způsobem, který si (zatím ještě) nedovedeš ani představit.

A jelikož tady máme konec ledna – je tady nejlepší možná doba na to Tě inspirovat k tomu, abys s prvním jarním sluníčkem (samozřejmě, jakmile dokončíš své kurzy angličtiny) sbalil bágl a vyrazil. Protože, když ne tento rok – tak který jiný?

1. Rozšíříš si své obzory – a to nejen kulturně, ale i emocionálně

Jedna z vůbec nejlepších věcí na cestování je, že se staneš součástí světa, který je vždycky tak trochu jiný, než jak ho znáš doposud. Plný nového jídla, nových přátel, odlišného jazyka, přijetí nové sociální reality, náboženství, tradic a zvyků.

Zpočátku se tyto rozdíly mohou zdát zvláštní – ale dej tomu šanci a nech v sobě nové poznatky zabydlet. Budeš překvapený, o kolik se Tvůj vlastní svět stane větší a tvoje mysl otevřenější.

2. Fráze „Jsme v tom všichni společně“ Ti dá nový význam

Doma se Ti občas může zdát, že jsi na všechno sám.  Problémy se najednou sesypou a zdají se být víc neřešitelné než kdy jindy. Cestování je skvělé v tom, že Ti ukáže další pohledy na život a pomůže Ti uvědomit si, že lidé na světě čelí v podstatě stejným denním výzvám, smutkům, ale i radostem.

3. Získáš neocenitelnou položku do životopisu

Tak zpět k trochu praktičtějším záležitostem. Díky zahraniční zkušenosti získáš skvělý zápis do svého životopisu, který ocení nejeden zaměstnavatel. Život v zahraničí – ať už je to jen delší výlet, pracovní stáž nebo dlouhodobá zahraniční zkušenost

Ti přinese spoustu bonusů, které nejen obohatí Tvůj vlastní život, ale taky později zvýší Tvé šance na trhu práce a pozitivně ovlivní Tvou zaměstnatelnost. Je totiž velký rozdíl v tom, jestli do životopisu napíšeš, že jsi jazyk ovládáš, protože jsi navštěvoval pomaturitní studium angličtiny – nebo jestli máš ze zahraničí a s jazykem skutečnou zkušenost!

4. Procvičíš své jazykové dovednosti

Ehm, nejen procvičíš, naučíš se jazyk skutečně používat v jeho domácím prostředí! Stojí Tvá znalost němčiny pouze na učebnicích z dob, kdy jsi navštěvoval jazykové kurzy pro zaměstnance nebo je Tvým tajným přáním naučit se Japonsky v Tokiu? Učení se jazyka na cestách je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se jazyk skutečně naučit.

Na cestách se totiž před domácím úkolem jen tak neschováš, naopak, musíš jazyk používat na každodenní bázi, a to s nejrůznějšími lidmi. Když už je řeč o lidech…

5. Naučíš se komunikovat napříč kulturami

Ať už budeš nakupovat čerstvé potraviny na tržišti, objednávat si taxíka nebo si jednoduše povídat u kávy s jedním z místních, mezikulturní komunikace může být extrémně zajímavá – ale někdy taky extrémně složitá! Nicméně, výsledek (a dojem, který v Tobě zůstane) vždy stojí za to.

6. Vystoupíš ze své komfortní zóny

Pokud existuje nějaký způsob, jak se nehnout z místa a zůstat skutečně ve své každodenní rutině, pak je to rozhodně bránit se tomu, vyzkoušet nové věci. Jasně, může nám to dodat pocit pohodlí a bezpečí, které nás ale na druhou stranu může brzo přestat bavit.

Je důležité podotknout, že není žádné „správné“ pravidlo, jak z komfortní zóny vystoupit – může to být zrovna cesta do zahraničí, pro jiné to může být třeba jen myšlenka na to začít navštěvovat pomaturitní studium a začít se jazyk skutečně učit.

Nicméně, co se cestování týče, může to být cokoliv – od samotného mluvení k cizincům, cestování „o samotě“ nebo třeba návštěva (či zrovna hned dlouhodobý pobyt) v zemi, o které nic nevíš?

A co je vlastně vůbec nejdůležitější? Vytvoříš si vzpomínky na celý život! Ať už to budou krásné výhledy, bizarní nové pokrmy, zážitky z přírody nebo ze slavných metropolí, okamžiky vytvoření nových přátelství. Vzpomínky z cest v Tobě zůstanou ještě dlouho po tom, co vybledne inkoust razítka z Tvého pasu!

Tvůj PELICAN