Benátky – potápějící se ráj, který musíte navštívit

Benátky jsou označovány jako jedno z nejromantičtějších měst v Evropě ne-li na světě. Leží na severu Itálie a město bylo postaveno na ostrovech v mělké laguně. Historické město se nachází přesně na těchto ostrůvkách, novější část Benátek na přilehlém břehu.

Osud romantických Benátek

Benátky se rozkládají na neuvěřitelných 117 ostrovech. Benátky postihují povodně, tzv. vysoká voda, které trvají zhruba 54 dní za rok. V těchto dnech může hladina vody stoupnout až o 90 cm.

Podle vědců je zřejmé, že se Benátky postupně potápí. Způsobují to tektonické desky, přičemž Jadranská deska, na které Benátky leží, se pomalu tlačí pod Apeniny a tím se dává do pohybu zemské podloží.

Za rok se Benátky potopí o 3-4 milimetry, což se zdá málo, ale v rámci několika desítek let…

Cestování v Benátkách

Abyste mohli cestovat po Benátkách, musíte se tam nejdříve dostat. Nejjednodušší doprava je autem, kdy při sjezdu z dálnice pojedete po skoro 4 kilometrovém mostě Svobody, po kterém jezdí mimo aut i vlaky. Ale mnohem romantičtějším příjezdem je lodí z pobřežního letoviska Punta Sabbioni.

Tím se dostáváme k cestování, protože nejlepší doprava v Benátkách je samozřejmě po vodě. Jako MHD tu fungují parníky (vaporetto), kterými se dostanete všude možně a můžete si koupit celodenní lístek.

Pokud jste ovšem v Benátkách se zájezdem, tak většinou máte pronajatou vlastní loď. A samozřejmostí jsou také gondoly, které doporučuji neopomenout – zážitek je nezapomenutelný.

Když vynecháme vodu, tak mnoho lidí se zde dopravuje pěšky, ale orientovat se podle vody nedoporučuji – ta je všude. Co se týče procházek, tak se doporučují ranní a dopolední hodiny nebo večer, kdy město není v takovém obležení turistů.

Kanály a mosty

Jak už bylo zmíněno, podle přítomnosti vody a mostů se orientovat nejde, v Benátkách stojí totiž na 400 mostů!

Nejdůležitějším kanálem je Canal Grande, který měří asi 4 kilometry a je široký až 70 metrů. Prochází přímo středem města.

Nejstarší a slavný most, který spojuje město přes tento kanál, je most Ponte di Rialto, který byl postaven roku 1181. Nejnovější a čtvrtý most přes Canal Grande je most Ponte della Costituzione postavený v roce 2008.

Gondoly

Gondoly jsou jedním ze šperků Benátek už od 11. století. Není jasné, jak vznikl název gondola, ale někteří mytologové se domnívají, že gondoly byly loďky, kterými Cháron odvážel mrtvé do podsvětí.

Od 15. století platí zákon, že gondoly musí být pouze černé a mají povolené jen tři ozdoby: vlnitou záď lodě, 2 mořské koníky a ozdobu s několika hroty na přídi lodi. Ozdobě se říká pettine a měla by symbolizovat 6 benátských čtvrtí.

Karneval

Karneval k Benátkám neodmyslitelně patří jakožto nejkrásnější karneval na světě. Průvody probíhaly zhruba od 13. století, ale největší slávy karneval měl v 18. století, kdy v Benátkách bylo na tisíce návštěvníků a mnoho masek z celé Evropy.

Datum konání je pokaždé jiné, protože začíná 10 dní před popeleční středou, tedy něco jako náš masopust. Co se týče nošení masek a kostýmů, tak to je povoleno už od 26. prosince právě do karnevalu, na kterém všechno vrcholí.

Koná se zde takzvaný let anděla, kdy se vybraný akrobat prochází na ocelových lanech nad náměstím svatého Marka. V současnosti je tradiční součást karnevalu i představení Commedia dell´Arte.

V závěru karnevalu se na náměstí svatého Marka konají oslavy a ples, na kterém se vybere nejhezčí maska. Ples má každý rok jiné téma, tématem předchozích let byly například barvy či cesty Marca Pola.

Stále zvažujete návštěvu Benátek? Neváhejte, každý si tam najdete to, co Vás zaujme.