Poznejte málo navštěvované krásy Chorvatska

Opuštěné pláže, kouzelné kaňony, podmanivé ostrovy. Plánujete letní dovolenou a říkáte si, že v Chorvatsku už jste byli loni a nic nového vás tam nečeká? Pak se mýlíte.

Zjistěte si vhodné ubytování v Chorvatsku včetně dlouhodobé předpovědi počasí a naplánujte si dovolenou snů. Existuje totiž mnoho míst, kde vám spadne čelist z té nádhery. Místa, která jsou opomíjená, českého turistu zde nepotkáte a kde můžete prožít nejedno dobrodružství.

Kornati

Toto místo je opředeno legendami. Tvrdí se, že když stvořil Bůh svět, zůstala mu hrstka bílých kamínků, které hodil do moře. Takto se dle legendy zrodilo 147 malebných ostrůvků, které lákají především jachtaře. Ačkoliv je to lákadlo turistů, najdete zde mnoho pláží, kde budete úplně sami. Pokud toužíte po klidu, romantice, pak neváhejte a hledejte vhodné ubytování v Chorvatsku právě zde.

Konavosko polje

Láká vás divočina? Pak zamiřte do míst, kde se nachází neprostupné cypřišové lesy. Krajinou protéká říčka Konavočica a narazíte zde na divoká prasata a koroptve. Pokud vystoupáte na více než tisíc metrů vysoké vrcholky, spatříte Bosnu a Hercegovinu, ale i Černou Horu.

Lž – ostrůvek

Ostrůvek Lž se nachází přibližně 2 hodiny plavky trajektem ze Zadaru. Toto místo je takovým malým rájem, kde jezdí spíš Chorvaté, kteří se zde narodili a ostrov dobře znají. Turisty zde moc neuvidíte.

Donji Kamenjak

Chorvatsko ukrývá spoustu překrásných pláží, kde noha turisty téměř nevkročila. Nachází se zde bezmála 30 dech beroucích pláží, kde Jadran nešetří těmi nejkrásnějšími odstíny modré. Najdete je na samotném jihu Istrie, v přírodním parku Donji Kamenjak. Láká-li vás poznávání těchto překrásných míst, pak si zjistěte dlouhodobou předpověď počasí v Chorvatsku a naplánujte si dovolenou snů.

Kaňon Vela Draga

Fascinuje-li vás romantika nepřístupných skal, opuštěných železnic a rozpáleného Středomoří, pak vyrazte do chorvatského pohoří Učka. Co tam na vás čeká? Přece liduprázdný kaňon Vela Draga. K tomu přidejte ještě i putování temnými tunely. Romantické a dobrodružné léto na vás čeká. Stačí se jen rozhodnout a udělat první krok.

Ostrov Mljet

Jedná se o vápencový, krasový ostrov považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů Jadranu. Panuje zde atmosféra na hony sádelná tomu, co většina turistů z ČR zná. Toto míssto připomíná skutečný ráj na zemi. Na Mljet se dá dostat lodními spoji. Pokud tam skutečně na dovolenou zamíříte, vezměte si sebou kolo, případně si zjistěte vše okolo vypůjčení kola na místě. Mljet je plný cyklistických stezek a díky tomu poznáte městečka a vesničky, kde nechybí výtečný kozí sýr, domácí víno a pohostinní ostrované. Koupání si užijete ve dvou propojených lagunách ve vnitru ostrova. Nikde jinde takové nenajdete.

Hum

Hum je nejmenší městečko světa zapsané do Guinnessovy knihy rekordů. Nachází se ve vnitrozemí Istrijského poloostrova. Tady určitě neuslyšíte tramvaj, neuvidíte semafor a nezažijete typický městský shon a ruch. K hradbám Humu se klikatí cesta, kde poté vejdete mezi kamenné domečky, které spočítáte na prstech jedné ruky. Lišky tam dávají dobrou noc. Zavítáte-li do místního kostelíku, stojí tam za zhlédnutí fresky z 12. století. Administrativně spadá Hum pod 7 km vzdálené město Roc a 14 km jihovýchodně pod město Buzet.

Orebić

Větší letovisko s dřívějším názvem Trstenica se nachází na Kapitánské riviéře na jihozápadním pobřeží poloostrova Palješac, proti městu Korčule. Mimo cestovního ruchu je pro toto město hlavní aktivitou zemědělství, pěstování ovoce, vinařství a rybolov. Dominantou je zde nejvyšší hora ostrova Sveti Ilija, jejíž masívní skalní stěna se tyčí do výše 961 m. Orebić vyniká množstvím vegetace, krásnými vilami někdejších kapitánů, úžasnou písečnou pláží a několika druhy výtečného červeného vína. Mimo krásné pláže se zde nachází i malebné zátoky, křišťálové moře a téměř nedotčená příroda.

Pakelnica

K nejzajímavější části tohoto národního parku patří dva mohutné kaňony: Velika a Mala Pakelnica. Patříte-li k ročníkům, jež s nadšením sledovali film, o apačském náčelníkovi Vinnetouovi, pak se vám bude líbit Velika Pakelnica, kde se film natáčel. K nejlákavějším místům, a také nejkrásnějším patří úzká soutěska Klenac, kde vysoké vápencové stěny (400 metrů) svírají z obou stran kaňon rozbouřené říčky – peklo. Z kraje jara se tudy valí voda z roztátých sněhů, která dále mizí v krasových útvarech v podzemí. Během léta je koryto vyschlé. Není lepšího malíře než příroda sama. Úžasné přírodní scenérie jsou tím nejlepším balzámem pro duši a pastvou pro oko.