Nezapomenutelný pobyt v Bernu

Bern vás při příjezdu bezesporu uchvátí svou čistou přírodou a jedinečnou krásou. Je to opravdu kouzelné město, kde se na chvíli zastavil čas. Pro mě nejzachovalejší malé středověké městečko. Místní lidé tu jsou velmi hrdí na to, odkud pochází. A není se čemu divit. Země je vskutku okouzlující. Příroda je všude kolem vás jako na dlani.

Medvědí město

Je první, na co si vzpomenu, při svém pobytu v Bernu, a právě medvěd je hlavním symbolem Bernu. Návštěva Medvědího parku (zoologická zahrada) je turisty stále velice navštěvované místo. Medvědy je tu možnost zahlídnou během celého ruku. Můžeme je pozorovat i za tmy. Park disponuje velikou rozlohou zakončenou u břehu řeky Aare.

Řeka Aare

Tato čistě průzračná řeka je 288,2 km dlouhá. Zaplavat si v ní je zážitek, vstupy jsou takřka všude. Jeden takový je právě u zoologické zahrady-Medvědí město.   Řeka má opravdu silný proud. Místní i turisté tu plavou a nechávají se unášet proudem. Zahlédnete tu i plavce na kruhu. Fantazii se nekladou meze. Její průzračně modrá barva vás uchvátí natolik, že zapomenete i na teplotu vody. Proud je tu opravdu silný, malá jízda tobogánem. Opatrnost je tu na místě.  

Centrum města

Tiché centrum připomínající francouzské městečko. Zamilujete si tu dlouhé procházky úzkými uličkami. Za zmínku stojí určitě historicky známa ulice Kramgasse 49, kde v 2. patře bydlel slavný Albert Einstein. Kochat se budete kašnami i podloubím. Naleznete tu obchůdky, butiky, farmářské tržnice, které se nedají přehlédnou např. svou zeleninou, ovocem, ale i vynikajícím sýrem. Tyto trhy se tu konají každou sobotu před Švýcarským parlamentem, kde se můžete v letě osvěžit vodotrysky. Takové oáza na konci města. Švýcaři si většinu ovoce i zeleninu pěstují sami. Je znát ten rozdíl chuti i vůně. Vše je neporovnatelně chuťově lepší než u nás. Město spojuje několik mostu.     Jedním z nich je právě most Nydegg. Na konci naleznete již zmíněné Medvědí město Bärenpark.  

Čokoláda

Tady netřeba co dodat „ten kdo neochutná nepochopí“ božská čokoláda. Značky LINDT, NESTLÉ… Doporučuji dovést si domů trochu vetší zásoby. Je to dáreček, který potěší vaši rodinu i přátele.

„ANO JE OPRAVDU NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ“

Restaurace

Restauraci je tu na každým rohu spousta a výběr opravdu veliký, ten potěší nejednoho gurmána. Švýcaři si potrpí na kvalitu. Za jeden oběd tu zaplatíte cca 20-30 CHF, kávu cca 4 CHF. Je lepší to nepřepočítávat na CZK. Na švýcarské poměry to není, až tak hrozné. Stejně dobře, se ale můžete najíst i u stánku, takový kebab, chutnal výborně. Maso si tu opravdu vychutnáte. Švýcaři maso moc často nejedí, preferují spíše italskou kuchyní. Děti si zamilovaly čokoládové vafle, které tu koupíte za 5 CHF.

Doprava 

Cesta autem z Prahy je asi nejlevnější, trvá přibližně osm hodin. Jediné, co budete potřebovat je dálniční známku, kterou je lepší si pořídit ještě před odjezdem, navigaci. Na cestu je lepší mít sebou eura i švýcarský frank CHF.

Do Švýcarska se také dostanete luxusním dvoupatrovým autobusem Nobless Class. V autobuse je restaurace, která se nachází v dolním podlaží. Na cestu si můžete půjčit pro děti tablet se sluchátky, která vám pak zůstanou. Odjezdy jsou na vícero místech. Praha-Bern… Přes noc dostanete deku na přikrytí. Po probuzení se můžete těšit na snídaní a ranní kávičku. Personál je vám po celou dobu k dispozici. Těšit se můžete na dvě 15 min zastávky. Za mě palec nahoru, jedním slovem luxus.

O Švýcarsku se toho dá napsat mnoho-pozitivního. Cenově je to sice dražší dovolená, ale co se zážitku týče v poměru cena/zážitek. Mohu vřele doporučit…

„Dovolená. na kterou nezapomenete“!!!

Žanet Prudilová