Lowcost cestování. Jak procestovat svět, i když máte hluboko do kapsy

Cestovat chce přece každý. Poznávat nové kultury, nové světy, ochutnávat nepoznané, poznávat nečekané a hlavně často jednoduše překročit hranici vlastního komfortu. Ne každý si to ale může dovolit. Samotné letenky/jízdenky či výdaje na cestu dosahují nepředstavitelných částek. Na cestách musíte někde bydlet, něco jíst, vstupy na zajímavá místa často také nejsou zadarmo. Zde předkládáme pár tipů na to, jak cestovat LOW COST, tedy jak cestovat s minimálními výdaji.

Jízdenky – mějte univerzální kufr!

V dnešní době již každý cestuje letadlem, vlakem či dokonce pěšky. Auta se stala přežitkem, zbytečně drahým a často i nespolehlivým dopravním prostředkem. Na internetu je totiž obrovské množství portálů a stránek mapujících nejlevnější jízdenky a letenky na jakékoliv místo na planetě. Nejlepší přitom je se na takovýchto stránkách zaregistrovat, aby člověk dostal upozornění pokaždé, když se taková levná varianta objeví. Nejoblíbenější jsou přitom např. lety „last minute“, kdy letecké společnosti na poslední chvíli doplňují zbývající místa, často až za směšné částky. Proto je dobré mít doma nachystaný tzv.univerzální kufr, se kterým můžete ihned vyrazit kamkoliv.

Jídlo – nejezte v restaurcích, jezte street food!

Street food neboli „jídlo z ulice“, tudíž jídlo z místních stánků, lokální kuchyně, stojí zlomek ceny jídla v restauraci. Je to originální, unikátní a pro dané místo zcela jistě typické. Z jakého důvodu taky cestovat, když člověk nechce zkusit nebo zažít něco nového a typického, něco, co doma nezažije. Místní pokrmy jsou zaručeně několikrát levnější než jídlo z restaurací či jídlo kupované v  fastfoodech, které jsou po celém světě stejné.

Další typ – připravte si snídani sami! Kupte si müsli nebo ovesné kaše a dejte si je ráno na pokoji. Nebudete tak muset nikam spěchat, aby jste stihli snídaňový čas, nebo naopak můžete pokoj opustit v brzkých ranních hodinách a prozkoumávat ještě spící město.

Hlavně žádný taxík!

Choďte pěšky! Popřípadě pokud jste na delším pobytu, sežeňte si levné a skladné kolo. Pěšky si totiž místo samotné mnohem víc užijete. Uvidíte věci, kterých byste si z okna autobusu ani nevšimli, poznáte nové lidi, pocítíte město na vlastní kůži.

Možná si říkáte, že to je malá částka, pár drobných za autobus, pár bankovek za taxík. Pokud ale cestujete dlouhodobě, výdaje se zvětšují a ve výsledku je to částka těžko zanedbatelná.

Ubytování – spěte na gauči!

Zde je škála velice pestrá, de facto je to na vás, vždy totiž můžete spát před širákem. Předkládáme několik možností:

  • Couchsurfing –  Jednoduše spíte u někoho místního na gauči. Oproti jinému ubytování to má výhodu přímého kontaktu s obyvatelem daného místa, tudíž typy na dobrá a turisty neprozkoumaná místa!
  • Housesitting –  Hlídání domu a domácích mazlíčků výměnou za ubytování zdarma. Často si navíc můžete z lednice nabídnout, co chcete.
  • Hostel –  Často evokuje něco špinavého, doba se však změnila. Dnešní hostely jsou na úrovni. Navíc mají společné prostory, kde se můžete seznámit se spoustou nových zajímavých lidí a společně pak podniknout výlet!
  • Airbnb – Zde musím být negativní. Myšlenka dobrá, ubytování za levné peníze přímo u lidí, dnes se z toho však stal byznys a vy se tak můžete ubytovat ještě dráž, než v normálním hotelu.

Nyní už nezbývá popřát příjemnou cestu plnou ohromujících zážitků.

Autorka: Renáta Zmidlochová