15 zajímavých míst, která musíte letos navštívit

Turisté z celého světa jsou v současnosti více informovaní, než tomu bylo kdysi. Je naprosto vzrušující moci si vybrat z velkého množství destinací – někdy to však bývá i skličující. V každém určitém roce se ve vybrané zemi či městě, které doporučujeme jako nejlepší místa pro návštěvu, hodně děje. Nezapomínáme ani na turistická místa, která jsou běžně známá a jsou pořád v kurzu, nebo zda se v nich neobjevily nové turistické atrakce. Ať už se zajímáte o dobrodružství, vyhlídky, historii nebo dokonalé jídlo, zde máte 50 nejlepších míst pro objevování v roce 2018.

Šolta, Chorvatsko

Klenot Jaderského moře, Chorvatsko je domovem více než 1200 ostrovů, ale cestování mezi nimi bylo dlouho ovlivněno drahými nájemními jachtami a pomalými veřejnými trajekty. V roce 2018 se to ale změní, protože byl zahájen projekt „UberBOAT“, jehož firmu Uber jistě všichni známe jako takzvané nástupce taxíků. Hitem je Šolta, kopcovitý ostrov pouhých 9 námořních mil od Splitu (druhé největší město v Chorvatsku). Často přehlížené díky svým rozvinutějším sousedům jsou ostrovy Hvar nebo Brač. Šolta je jako požehnání – kamenný ostrůvek se stal symbolem nedotčené přírody (oblázkové pláže, tyrkysová voda, svěží zeleň), středověké vesnice, vinařství (ochutnejte místní odrůdu Dobričić) a rodinné dodavatele olivového oleje. Po vyhlídce v zátoce Maslinica se podívejte na ostrovní přehlídku stylových plážových barů, klubů a restaurací pod širým nebem.

Egypt

Politické spory a ekonomické problémy se v posledních letech podepsaly na egyptském turistickém průmyslu, ale turisté budou mít brzy mnoho důvodu, proč tuto zemi navštívit. Na vyprahlých pláních v Gíze nedaleko Velkých pyramid je ve výstavbě moderní památka, která je více než 20 let ve výstavbě a stojí téměř 1 miliardu dolarů. Velké egyptské muzeum předvede nejkrásnější poklady faraonů, včetně těla a zlaté pohřební masky Tutanchamona. Kromě více než 100 000 artefaktů, včetně kusů, které jsou již uloženy v egyptském muzeu v Káhiře, bude muzeum disponovat moderním designem. Muzeum se letos částečně otevírá a návštěvníci v obrovském atriu se mohou nechat pohltit majestátním pohledem na pyramidy z prosklených stěn a stropu.

Zambie

Dodnes byla Zambie málo uznávaná, a to i přesto, že vlastní jedno z největších safari v Africe. Přesto odborníci označují Zambii jako místo zrození safari, stejně jako je domovem některých nejvíce vyškolených průvodců na africkém kontinentu. V národním parku South Luangwa mohou návštěvníci očekávat, že uvidí více zvířat než stromů baobabů, zatímco národní park Liuwa Plain je místem pro druhou největší migraci na světě, kdy desítky tisíc zvířat migrují ze sousední Angoly.

Finsko

Finské mořské souostroví je největší na světě s 40 000 km dlouhým pobřežím a nesčetnými ostrovy. Mimo obvyklou trasu turistů, kteří míří zejména do hlavního města, Helsinek, a v zimě do Laponska, jsou tzv. rodinné ostrovy, na které můžete v pohodě doletět letadlem. V Turku, středověkém hlavním městě Finska, se zvyšuje úroveň gastronomie – např. na trhu zde koupíte čerstvého a chutného lososa. Souostroví má subarktický půvab s úchvatnými slunečnými letními noci a tmavými zimními dny. Projeďte se na kolech, lodí nebo se jen procházejte a vychutnejte si kouzlo této severské země.

Ostrov Salina, Itálie

Ze všech ostrovů, které tvoří italské souostroví Aeolian, je Salina pravděpodobně nejvíce lákavá. Zatím nejde o útočiště celebrit, jako je tomu u jeho souseda Stromboli, kde mají domov Giorgio Armani, Domenico Dolce a Stefano Gabbana. Ostrov zatím zůstává blaženě nepoškozený, dlouho zůstával skrytý i přes svou impozantní přírodní krásu – strmé hory obklopené kvetoucími stromy a divokými květinami, malé vesnice s olivovými a citronovými háji, fíkovníky a kilometry vinic. Hotel Relais & Châteaux Capofaro Malvasia & Resort je jedním z nejlepších míst v Salině, a to díky své odlehlé poloze, soukromé pláži, vínu Tasca d’Almerita a restauraci s místními produkty (fenikl, pomeranč a kapara). Jakmile si vše prohlédnete, přemístěte se do města Lingua, abyste si mohli prohlédnout západ slunce v přístavu a objednat si nejlepší mandlovou granitu svého života.

Černá Hora

Přeskočte Chorvatsko. Jeho dlouho zaostalým sousedem na severozápadě je právě Černá hora, která vyžaduje vaši pozornost. Starobylé město Kotor již přitahuje spoustu turistů, jako jsou celebrity, které odpočívají v luxusních hotelích, jako je například Forza Terra, hned za středověkými hradbami. V blízkosti se buduje luxusní zámek Luštica Bay s plány na vily, golfové hřiště a pětihvězdičkový hotel Chedi.

Valletta, Malta

Dokonalé trio ostrovů chytačů tyrkysových vod, maltézské souostroví má veškeré kouzlo okolní Sicílie s mnohem menším počtem turistů. Valletta, hlavní město drobného národa a památka UNESCO, vypadá jako Westeros ze Hry o trůny. Historické opevněné město pochází z roku 1565 a má středomořskou atmosféru. Tato podceňovaná destinace konečně vstoupila mezi turistická lákadla světového významu jako evropské hlavní město kultury v letošním roce. K oslavě této příležitosti město plánuje přes 140 projektů a 400 akcí po celý rok. Sváteční zábavy začínají 20. lednem, moderním tancem, sborovou symfonií, akrobatickými představeními po čtyřech hlavních náměstích města. Pokud byste zmeškali slavnostní otevření, běžte v červnu na Mezinárodní festival umění Malta a Filmový festival Valletta.

Irsko

Ostrov zaznamenal nedávný nárůst amerických návštěvníků podněcovaný příznivými směnárenskými kurzy a zlepšení letecké dopravy. I z České republiky se do Irska dostanete bez problémů. Pokud jste si ještě neudělali cestu, je na čase to změnit. Scéna irské whisky v posledních deseti letech tiše kvete. V poslední době se totiž otevírá mnoho lihovarů a dalších barů, které slouží nejenom turistům, ale také místním. Zlepšilo se také dopravní spojení, co se týče vlakové dopravy – přidaly se zastávky poblíž těch nejpopulárnějších památek země.

Mauricius

Většina cestujících Mauricius přehlíží ve prospěch jiných destinací Indického oceánu, jako jsou Seychely nebo Maledivy. To by se však mohlo změnit. Na konci roku 2017 bylo zřízeno více nových leteckých služeb. Po příjezdu si hosté mohou vychutnat panoramatický výhled na lagunu z nově otevřeného hotelu One&Only Le Saint Géran, který je čerstvě postavený za mnoho milionů dolarů. Každý pokoj a apartmá má vlastní terasu nebo balkon, mramorové vany se sprchou a kožené doplňky. Hosté se také mohou těšit na moderní gastronomické zážitky, jako je obědové místo La Pointe, kde se grilují čerstvě ulovené mořské plody přes palivové dřevo nebo kokosové uhlí, nebo otevřenou restauraci La Terrasse, která nabízí mauricijské speciality.

Peloponés, Řecko

Řecký dálniční systém zaznamenal několik nedávných vylepšení, novou cestu, která je lemována 2000 let starými olivovníky a udělal tak méně navštěvované zříceniny Peloponésu, nejjižnější krajinu v zemi, daleko přístupnější. Dokončena byla koncem roku 2016 a ušetří téměř dvě hodiny cesty. Mezitím se ve městech Gytheio a Katakolonu rozšířily přístavy, které se objevily v seriálu Vikingové. Zemědělství je stále důležitou součástí regionu a neustále se zdokonaluje. Rozšiřuje se zde také wellness.

Abú Zabí

Abychom vám dokázali, že se Abú Zabí stává kulturním místem Středního východu, nemusíte hledat kulturní čtvrť Saadiyat, která se rychle stává pokladem světově proslulého umění a průkopnické architektury. Iniciativa mnoha bilionů vedla k jednomu velkému projektu, který byl představen v listopadu v Louvru Abú Zabí. Ačkoliv je tato stavba kontroverzní, muzeum se i přesto stalo majákem Emirátů.

Kodaň, Dánsko

Cestování do dánského hlavního města vyskočilo v uplynulém desetiletí o více než 80 %. Dnes je Kodaň plná inspirativních míst pro gastronomii, pověst tamních elegantních hotelů (s nordickým jídlem, nápoji a luxusního designu) se rozšířila po celém světě. V posledních letech se experimentovalo s dánským novým pivem, které je nyní možno zakoupit v každém baru a pivovarnictví. Hotely jako je Hotel Danmark a Sanders posilují důvody, proč je skandinávská kultura tak oblíbená.

Brusel, Belgie

Turisté možná chtějí letos navštívit belgické hlavní město kvůli dvěma špičkovým muzeím. K dispozici je také kulturní centrum Citroën, který nově spolupracuje s pařížským centrem Pompidou, a zahájí svou první výstavu v květnu. Neodjíždějte, aniž byste ochutnali belgické pivo a belgickou čokoladádu!

Bali

Vzhledem k tomu, že se Bali stále více rozšiřuje, nabízí návštěvníkům luxusní gastronomické zážitky, kulturu a také luxusní hotelové boomy. Pořádá se zde Ubud Food Festival, který je na scéně již čtvrtým rokem a předvádí různorodé chutě indonéského souostroví. Na Bali se také rozšířily veganské kavárny, pekařství a ekologické farmy s vlastními potravinami. Vrcholem nových hotelů je luxusní japonský řetězec složený z 30 vil s doškovou střechou v deštném pralese.

Grónsko

Výletní lodě a luxusní lóže jsou známými památkami v západní části Grónska, teprve nedávno se otevřela východní tundra. Pokud máte rádi dobrodružství a kruté zimní podmínky, vyrazte okusit přenocovat v táboře. Grónsko je navíc proslulé svými loděmi, kde bydlíte v kajutě a máte výhled na oceán, kde můžete sledovat velryby.