Jak si vybrat cestovní pojištění

Dovolená je jedna z věcí, na kterou se během roku těšíme asi nejvíce. Myslíme jen na krásné zážitky  a vůbec si nechceme připouštět, že by se nám mohla dovolená zkazit. Pokud se ale necháme zaslepit krásnou představou relaxu a odpočinku, tak se nám může dovolená hodně zkazit a prodražit. Cestovní pojištění by mělo být nedílnou součástí příprav na dovolenou. Jak vybrat to nejvhodnější pojištění?

Cena cestovního pojištění je ve srovnání s cenou dovolené zanedbatelná. Pohybuje se v řádu desetikorun za den. Pokud si však pojištění nezařídíte, může vás i běžné ošetření stát tisíce. Sjednat si pojištění je přitom velmi jednoduché.

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC – European Health Insurance Card)

Možná si myslíte, že vám modrá kartička vaší pojišťovny bude na vaší cestu po Evropě stačit. Je ale dobré se předem informovat, na co máte nárok.Tento průkaz vydávají zdravotní pojišťovny ve státech Evropské Unie. S průkazem máte právo na lékařské ošetření ve státech EU a několika dalších zemích. Umožňuje ošetření ve veřejných zdravotních zařízeních v rozsahu, jaký odpovídá lokálnímu zdravotnímu systému.

Ve většině států je vysoká míra spoluúčasti. Pokud v případě úrazu není v dosahu státní zařízení, budete si muset za ošetření v soukromé ordinaci zaplatit. Také po vás může být vyžadováno zaplacení výkonu v hotovosti a jeho proplacení až po návratu. Pojištění se nevztahuje na převoz do ČR. Ošetření si budete muset zařídit sami, protože nebudete mít k dispozici asistenční službu. Což může být díky jazykové bariéře velký problém.

Pojištění k platební kartě

U většiny českých bank je možné si k platební kartě sjednat cestovní pojištění. Někdy je pojištění ke kartě zdarma. Je však třeba dát si pozor na výši limitů, které bývají nižší. Pečlivě si prostudujte pojistné podmínky.

Nákup pojištění

Dnes již nemusíte chodit osobně na pobočku,  ale můžete pojištění zakoupit na internetu. Existují praktické srovnávače, kde si pojištění můžete porovnat podle vybraných parametrů a ceny. Pojištění si můžete objednat na poslední chvíli, pokud jej zaplatíte kartou. Pojištění je platné od chvíle, kdy pojišťovna dostane peníze.

Jaké pojištění zvolit

Náklady na léčbu se v jednotlivých zemích můžou výrazně lišit. Nejdůležitějším kritériem pro výběr cestovního pojištění by měly být limity. V úvahu také vezměte, co na dovolené plánujete dělat. Pokud chcete sportovat, budete si muset nejspíš připlatit. Vhodné je sjednat si také pojištění odpovědnosti, protože i když se nic nestane vám, nemáte žádnou záruku, že omylem nezraníte někoho jiného, nebo něco nerozbijete.  Pojištění léčebných výloh si můžete rozšířit o celou řadu dalších služeb. Není to jen již zmiňované pojištění odpovědnosti za škodu, ale také úrazové pojištění, pojištění zavazadel či storna zájezdu.

Výluky z pojištění

Obecně jsou z pojištění vyloučeny takové úkony, které můžete absolvovat doma v Čechách a nebo ty, o kterých jste mohli vědět už před odjezdem. Výlukou pojištění jsou často také zuby, nebo je hrazeno jen jejich akutní ošetření. Pojistnou smlouvu by si také měly pečlivě přečíst těhotné ženy a pacienti trpící chronickými chorobami. Pokud se vám nehoda stane pod vlivem alkoholu nebo drog, pojistné plnění také nedostanete.

Pojistná událost

Pokud dojde na pojistnou událost, je nutné se co nejdříve obrátit na asistenční službu, která vám s vyřešením problému pomůže.  To oceníte především v případě, že se v daném jazyce sami nedomluvíte. Asistenční služba je vám k dispozici nonstop a když nemáte kredit, ozve se vám zpět. Poradí vám nejbližší smluvní zařízení a bude s nimi komunikovat za vás. Pokud vám zranění bylo způsobeno cizím zaviněním, snažte se získat na danou osobu kontakt. Zajistěte si také svědky a nehodu ohlašte na policii.

Pro bezproblémové vyřízení pojistné události je třeba si uschovat účtenky a doklady o provedených zákrocích. Po návratu domů pak vyplníte formulář pojistné události a přiložíte k němu všechny doklady.

Přejeme vám, abyste si své cesty užili bez úrazu. Je však třeba myslet dopředu a nešetřit na nesprávném místě. Díky cestovnímu pojištění se vyhnete řadě nepříjemností a svou dovolenou si užijete bez starostí.

Jak vybrat vhodné cestovní pojištění?

Uvědomte si své požadavky

  • Kam cestujete?

Cílová destinace je jedním z nejdůležitějších parametrů, podle kterých byste měli vybírat cestovní pojištění. Jinak bude určitě vypadat pojištění, když pojedete do Afriky a jinak, pokud pojedete do Chorvatska. Každá země má svá rizika a na základě toho se dělí i cestovní pojištění.

Při výběru se tedy dívejte na to, jak moc riziková je dle pojišťovny Vaše cílová destinace a do jaké míry Vás pojistí.

  • Na jak dlouho?

Jedná se pouze o letní dovolenou nebo v tomto roce plánujete další cesty do zahraničí? Potom je důležité si uvědomit, zda by se Vám nevyplatilo celoroční pojištění.

Pokud budete na dovolené týden a poslední den se rozhodnete, že si pobyt prodloužíte, tak neprodleně zavolejte na pojišťovnu, aby Vám připojistili i další dny. U některých pojišťoven je možné zaplatit za dny navíc až budete zpět v České republice.

  • Budete na dovolené vykonávat nějaký sport?

Dovolená je především o zážitcích a krásných vzpomínkách. Je jasné že většinou neodoláte plážovým atrakcím v podobě, vodních skútrů, lyží či padáků. Jedná se o aktivity, při kterých se může snadno něco stát, proto je dobré si připojistit i toto riziko.

  • Je součástí pojištění asistenční služba?

Asistenční služba je lidmi často opomíjena i přesto, že Vám může velmi ulehčit jakýkoli problém na dovolené. Málokdo cestuje do země, kde zná perfektně místní jazyk. Asistenční služba pomáhá ve Všech situacích, kdy je nutné komunikovat s nemocnicemi, lékaři či úřady. Většinou má nepřetržitý provoz a její pracovníci jsou schopni vyřídit téměř vše, co sami nedokážete.

  • Jaká je výše pojistného krytí?

Je pro Vás hlavním parametrem cena pojištění? Potom nečekejte žádné vysoké částky pojistného krytí. Právě podle tohoto parametru je určována cena pojištění a pokud se opravdu něco stane, uvidíte, že se pojištění opravdu vyplatilo.

Co by mělo obsahovat správné cestovní pojištění?

  • Pojištění léčebných výloh a transport

Každý doufá, že se mu na dovolené nic nestane. Bohužel nemoc lze těžko ovlivnit. Působí na Vás jiné podnebí, jíte jinou stravu, než na kterou jste zvyklí a může se stát, že objevíte nějakou alergii, o které jste dosud nevěděli. Cestujete s dítětem? Pak jistě víte, že úraz se může stát hned.

Při výběru pojištění je dobré vědět, na jaké léčebné výlohy se vztahuje a zda obsahuje i transport nemocného do České republiky.

S léčebnými výlohami souvisí i zubní ošetření. Určitě víte, že bolest zubů se naskytne nečekaně a někdy i léky proti bolesti nepomáhají. Pokud Vás zub začne bolet na dovolené, je dobré mít v pojištění i zubní ošetření, které Vám dovolenou ulehčí.

  • Pojištění zavazadel

Ztráta, poškození či zpoždění zavazadel jsou situace, které se prostě stávají. Je tedy dobré, pokud si zavazadla připojistíte a v případě problému, budete mít nárok na finanční odškodnění.

  • Pojištění odpovědnosti za škodu

Pokud cestujete s dětmi, tak se může stát, že rozbijí cokoli na hotelu nebo někomu dalšímu. Může se to stát ale i Vám a to nějakým nedopatřením. Obsahuje-li pojištění odpovědnost za škodu, značně Vám to ulehčí veškeré starosti a asistenční služba vše zařídí za Vás.