Bezpečné cestování s dětmi

Děti se při dlouhých cestách autem většinou nudí, bývají neklidné a podrážděné. Nejlépe tomu předejdete, když z jízdy autem uděláte příjemný výlet.

Zajistěte, aby děti měly z auta dobrý výhled. Trvejte na tom, aby se starší děti připoutaly bezpečnostními pásy. Pokud u zadních sedadel bezpečnostní pásy nemáte, doporučujeme vám, abyste si je nechali dodatečně přidělat. Mladší děti by měly sedět ve správně upevněných bezpečnostních sedačkách.

Den před výjezdem se snažte starší děti zapojit do plánování cesty nad mapou. Vyberte zajímavá místa, která byste po cestě mohli vyhledat a navštívit.

Když plánujete dobu příjezdu do cíle cesty nebo k místu, kde budete přenocovat, nechte si určitou rezervu pro případ zpoždění. Nesnažte se cestu o hodinku nebo o dvě zkrátit, jen abyste si dokázali, jak rychle jste schopni podobnou vzdálenost ujet.

Vezměte si s sebou hodně pití a výživných svačin, plenek na jedno použití a také igelitových sáčků pro případ cestovní nevolnosti a jiných komplikací.

Auto dobře větrejte, často zastavujte a dětem dávejte lehké, netučné svačiny. Používejte dálniční odpočívadla, kde se děti mohou proběhnout a pod vaším dozorem vyřádit. Batolata není vůbec lehké zabavit. K oblíbeným hračkám přibalte i několik překvapení, která pak ve vhodných intervalech můžete vytáhnout.

Také při projíždění velkými městy budete často zastavovat a rozjíždět se. Snažte se nudu zmírnit tím, že necháte děti hádat, kdy na semaforu blikne oranžová. Jakmile auto zastaví na červenou, musí každý cestující uhádnout, kdy přesně oranžová naskočí. Když si hráč myslí, že se světlo v nejbližším okamžiku změní, vykřikne „Teď!“. Vítězem je hráč, který zvolá „teď“ jako poslední těsně před tím, než světlo přeskočí.